Adana’ya gidişlerim genelde sabah uçağı ile olduğu ve saat 8 civarı Adana’ya indiğim için Adana’da kahvaltı yapmak için fırsatım oluyordu. İlk gidişlerimde bilemediğim için, hamur işi çay, peynir vs için fırın ya da börekçi arayıp duruyordum. Ama Adana’ya gidiş gelişim arttıkça, Adana’da Adanalı’ların Adana usulü kahvaltı yaptığını keşfettim.

Adana’da kahvaltıda ciğer veya paça çorbası içildiğini görünce şaşırdığımı söylesem yalan olur. Ne de olsa buranın nasıl bir gurme başkenti olduğunu Adana’da Nerede Ne Yenir isimli yazımda anlatmıştım. Bu sebeple Adana’da kahvaltının da farklı olacağını düşünmek mantıklı olmayacaktı.

Diyarbakır, Urfa, Adana, Gaziantep kahvaltılarında protein yüklü etler, kebaplar yeniyor. Sanırım güneyliler güne nasıl başlanması gerektiğini iyi biliyor.

Şimdi gelelim Adana’da Adana Usulü Kahvaltı yapmak için önerilerime

1- Birbiçer Ciğer

Adana’ya gidişimde araç kiralamamışsam ve doğrudan Adana adliyesinde işim varsa havaalanından atlar bir taksiye 10-12 TL öder merkezdeki Birbiçer Kebap Salonuna gelirim. Burada ciğer şalgam eşliğinde kahvaltımı yapar, oradan 10 dk adliyeye yürür ve hazmı sağlarım.

adana-birbicer

Birbiçer aslında tanınan bir kebap salonu. Ancak ben her dafasında Birbiçer’e sabahları ciğer yemek için gittiğim için bana göre ciğer salonu.

Ciğerler, özenle bir ciğer bir yağ bir ciğer bir yağ olarak şişe diziliyor. Ustam ocakbaşında ciğerin ateşini çok doğru hazırlıyor ve ciğerler; ağızda dağılan yumuşacık pişmiş lokumlara dönüşüyor.

adana-birbicer-ciger-uc

Ciğer yanında soğan ve yeşillik gibi eşlikçileri ile servis ediliyor. Bir de üstüne içecek olarak mızmızlık yapmaz da şalgam çakarsanız, kahvaltı sonrasında tüm günü geçirecek enerjiyi depolamış oluyorsunuz.

adana-birbicer-ciger-eslikciler

 

Şişte gelen ciğerleri yemenin en güzel yolu içi alınmış lavaş pidelerin içine bir şiş ciğeri çekip, biraz soğan, biraz domates, biraz yeşillik ve üstüne de kimyon serpmekten geçiyor.

IMG_7928

Eğer midenizin gücüne inanıyorsanız sabah kahvaltıya bir kere de bu şekilde ciğerle başlamayı deneyin derim.

Adana’da kahvaltıda çorba içtiğim iki mekandan bahsetmek istiyorum.

2- Meşhur Kuruköprü Paça Salonu.

 

adana-kurukopru-paca-salonu-nasil-gidilir

Adana’da belki de foursquare’de en çok check in yapılan yer burası. Herkes burada bir kahvaltı yapmayı denemiş sanırım.

Birbiçer’e göre merkezden uzakta Biraz arka mahallelerde olan bu mekanı Adana’da araç kiraladığım zaman tercih ediyorum.   Teknoloji ile de arası iyi olan bir mekan olsa gerek, google maps üzerinden yaptıkları işaretleme doğru ve harita üzerinden aldığım tarif ile tam da önlerine kadar gelebiliyorum.

Biraz merkezden uzak olmaları dezavantaj tabii. Araç olmadan nasıl gidilir bilmiyorum.

Kuruköprü Paça Salonunda kahvaltıda paça içmek favori. Paça burada gerçekten de koyunun kıkırdaklı ayak kemiklerinden yapılıyor.

Bu kadar ileri gitmek istemiyorum diyorsanız, benim Adana’ya özel tavsiyem “Çürük Çorbası” olacak. Yöresel bir çorba olan “Çürük Çorbası” kellenin yanak kısmından yapılıyor. Yağlı ve Yağsız olarak ikiye ayrılıyor.

kurukopru-curuk-corbasi

Sabah ağır olmasın diye yağsız kısmından aldım, Çorba çok lezzetli bu arada.

Et ile çorba suyu ayrı ayrı tutuluyor ve sipariş geldiğinde birleştiriliyor. Üstüne de tereyağlı sos geldi mi çorba tam bir lezzet bombası.

kurukopru-tezgah

Bir de buna dil karışımı ekletirseniz lezzetin keyfine değmeyin derim.

Kuruköprü Paça Salonunda çorbadan başka “şirdan-mumbar” ve “ortadoğu usulü humus”  da var.

Ağır olmasın diye şirdan yerine çorbanın yanına pastırmalı humus istedim. Humus, gerçekten de ortadoğu’da yediklerim kadar lezzetli ve hatta bir tık ötesindeydi. Kıvamı güzel ve lezzeti yerindeydi.

kurukopru-humus

Kısaca Kuruköprü Paça Salonuna ben tam puan verdim.

 

Gezgin Avukat

Av. Eren Evren