adana-elem-kuyrukalti-kebap

Mesleğin gereği Adana'ya çok sık gidip geliyorum. Adana deyince tabii ki insanın da hemen aklına kebap geliyor. Ancak benim için Adana deyince sadece kebap değil kebabından, ciğerine, çorbasından, tavuğuna, salatasından, muzlu sütüne kadar komple bir yeme içme kültürü geliyor. Ama bu yazımın konusu Adana'da En İyi Kebapçılar olacak.

Adana'da en iyi kebabı nerede yerim diye sorarsanız hemen hemen herkesin kendisine göre bir listesi olacaktır. Bunun sebebi de Adana'da en iyi kebapçı diye bir şey olmadığı, kişiye göre damak tadına göre seçimin yapıldığı.

Bu sebeple Adana'daki en iyi kebapçıların listesi diye yazarken bu listenin benim listem olduğunu bilmelisiniz. Bu listeyi hazırlarken bugüne kadar Adana'daki tüm kebapçıları listeye dahil ettim, İleride deneyeceklerimi de listenin ilgili yerine alırım.

1- Koço Restoran;Reşatbey Mh., Türkkuşu Cd, 01120 Seyhan/Adana

adana-koco-dis-mekan

Benim listemin en üstünde yer alan bu restoranın bence alameti farikası; Yağlı Karalı olarak isim verdikleri bir cins kuşbaşı kebap türü. Bir etten Sadece belirli miktarda çıkan bu parçanın şişe dizilmesi ile oluşan kebabın tadının üstüne tat yoktur Adana'da. Bir de bu lezzetin yanın eşlik eden kıyma kebap isterseniz tadına doyulmaz bir lezzet şöleni doğar midenizde.

adana-koco-yagli-karali

Yine meze olarak gelen; Tahin Salatası, Muhammara,Humus vs bir çok yerden çok daha kaliteli ve lezzetli.

Mekan salaş bir kebapçı ya da ocakbaşı değil. Beyaz masa örtülü, temiz ve nezih bir yer. Alkol seçenekler arasında var. Akşam bir kaç laf edilebilecek , gürültüsü az bir restoran.

Devamı için Tıklayalım