3- Kebabçı Mesut 

kebabci-mesut-giris

Kocavezir Mah Karacaoğlan Cad./23. Sok., No:4, Kuruköprü/Adana,

Adana diyince akla ilk gelen “Adana Kebabı en güzel salaş bir mekanda yenir” düşüncesi ile Kebabçı Mesut’tan bahsetmek istiyorum.

Eski Adana olarak adlandırabileceğimiz Küçük Saat bölgesinden yürüyerek kolaylıkla ulaşabilecek bir konumda olan Mesut’un bulunduğu mahalle, Ezel Dizisinde gösterilen 1960’lı yılların Adana’sına çok benziyor.

Menüde Adana kebap ve Kuzu şiş var. Başka bir şey yok.

adana-kebapci-mesut-2

Ben her ikisinden de karışık söyledim.

Adana Kebap 10 numara. Yörenin etlerinin lezzetinden ve hazırlama tekniğinden olsa gerek, başka bir yerde bulunamayacak şekilde lezzet keyfini aldım. Etin dolgunluğu ve içinde kullanılan baharatların verdiği lezzet damağımda erirken yanında adetten olan acılı şalgam suyu ile gelen lezzeti kolay kolay başka bir yerde bulamazsınız.

adana-kebapci-mesut-1

Bu arada duvarda asılı duran Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün yemek yerken aynı keyfi aldığını görebiliyorum.

#Güncelleme 28.04.2016 Kebapçı Mesut Yeni Şube

Adana'ya son gidişimde Divan Otel'in tam altında açılan Lüks Kebapçı Mesut'u görünce çok şaşırdım, Bir klasik daha zamana yenilmiş ve dönüşüme uğramış galiba dedim ve denemek için uğradım. Genelde Eskiden salaş olan yerlerin, lüks bir lokantaya dönüşmesi çok iyi sonuçlar vermiyordu. Ancak Mesut'un yerinde durum farklı. Küçük Saat'in oradaki salaş mekanı korumuşlar ama Adana'ya dışarıdan gelenleri ya da biraz daha lüks ve modernlik isteyenleri de göz ardı etmyerek bu yeni mekanı açmışlar. 

kebapci-mesut-luks

Mekana lüks dediysem de yanılmayın, bu lükslük oryantel görmemişlik değil tam aksine İsveç tarzı minimal bir tarz. Kaliteli ahşaplar, mavi sandalyeler, yüksek camlar ile kendinizi bir kebapçıdan çok, Midpoint, Kitchenette gibi trend bir mekanda hissediyorsunuz. 

kebabci-mesut-mekan

Yemeklerden hemen önce ikramlar gelmeye başlıyor. Kendi fırınlarında yaptıkları lavaş ve minik peynirli pide ile lahmacunu yiyince kebapçı mıdayım yoksa pide fırınında mı bilemedim. mini peynirliler müthiş. 

kebabci-mesut-ara-sicaklar

Klasik mekana gönderme olarak yine ikram gelen domates ezme, kuru cacık ve soğan salatası gerçekten tadı yerinde. 

Gelelim assoliste, 

kebabci-mesut-kebap

İyi bir kıyma (adana) kebabı artık 100 metre öteden tanıyabilir hale geldim. Kebapçı Mesut'un Divan Otel'inin altındaki Brasserie görünümlü yeni yerinde İsveç tarzı modern ahşap masaların üzerinde de sunulsa orijinal Mesut'un kebabının tadı yine aynı. Çok değil ama kararında kalın, içi pişerken kurutulmamış, ısırınca coss diye suları ağzınızda lezzet bayramı yaptıran bir lezzet ajanı bunlar. Kıymanın yanındaki Kuzu Şişler ise kuşbaşı değil Kazbaşı mübarek. 

Ocağın başında bu defa genç ustalar var. Ancak kebabımın tam da istediğim gibi kurutulmadan içi sulu bir şekilde servis edildiğini görünce, ustaların genç ama gelecek vaad eden ustalar olduğun anlamakta zorlanmadım

kebabci-mesut-ocak

Sonuç olarak Kebapçı Mesut'un güne uygun dönüşümü bence çok başarılı olmuş. Etin ve eşlikçilerinin lezzetinde zerre bozulma yok. Gerek mekan sahiplerinde gerekse de personelde biz olduk havası yok. Tüm müşterileri ile tanısalar da tanımasalar da son derece yakın ilgileniyorlar. Bunu da sanırım her iki mekanın da yürütümünden sorumlu Hakim Usta ile Torun Mesut'un mekanın başında olmasına borçlular. 

Devamı için Tıklayalım