Adana’da Gezilecek Yerler

            Güzel yurdumuzun en nemli bölgelerinden Adana’ya duruşmalarım sebebi ile çok defa gittim Önce şehirle ilgili çok fazla önyargım olsa da ziyaretimin sonunda bu şehre alışılır ve burada yaşanır diye aklımda geçirdim. Adana denince akla ilk gelen bol acılı Adana kebaplarıdır. Birçok kişi Adana’yı sadece bu kadarı ile tanır. Oysa siz de benim gibi gidip gezme şansını yakalayabilseniz o tarihi mekanlara, bol acılı kebabına, şalgamına ve gece mekânlarına hayran olursunuz.

Adana Taş Köprü

adanada-gezilecek-yerler-tas-kopru

            Adana’nın en güzel tarihi yeri Adana Taş Köprü’dür. Öncelikle burası ile ilgili bilmeniz gereken ilk şey Taş Köprü’nün araç trafiğine açık en eski köprüsü olduğudur. Tam yirmi bir bölmeli olarak yapılan köprü, ayakta tutulabilmek için alttan güçlendirilmiş ve bazı bölümleri doldurulmuştur. Şu an tam olarak on dört gözlü haliyle yine hizmet vermeye devam etmektedir. Bu köprüden geçerken çok değişik hisler hissedeceğinize eminim.

Adana Ulu Cami

adanada-gezilecek-yerler-ulu-cami

            Tarihi mekan gezimize Adana Ulu Cami ile devam ettik. Daha dışardan bakışta bile insanı içine çeken bu maneviyat dolu, tarih kokulu mekan tam doksan dokuz metre yüksekliğinde.

            Kubbe işlemeleri ve ince ayrıntıları ile insana muhteşem bir göz banyosu yaptıran bu harikulade yapı, şimdiki mimari yapılara bakınca muhteşem bir şaheser. Bunun yanında uğradığımız Adana Merkez Sabancı Cami’yi anlatmaya gerek bile duymuyorum, mutlaka gitmeli ve görmelisiniz.

Adana Sevgi Adası

adanada-gezilecek-yerler-sevgi-adasi

            Adana sevgi adası çok özel bir mekan olmamasına karşılık görülmeyi gerçekten hak eden güzel bir Adana gezi bölgesidir. Ağaçların altında sabahlayıp, yanınızda omuzuna başınızı koyabileceğiniz biri varsa çok şanslısınız demektir. Çünkü sevgi adasını tek başına dışardan seyredenler farklı yanlarını başka türlü fark edemezler. Burası ayrıca piknik yapmak için harika bir mekandır. Piknik yapmak isteyenler için daha güzel bir mekân olan Adana Merkez Parkı’ndan da bahsetmek istiyorum. Burası oldukça geniş bir alana yayılmış harika bir yeşil alandır.

            Stres atmak için mutlaka gidin ve çimlere basın. Oraya giderken 32 metre boyundaki 1981 yılında inşa edilmiş, ülkemizin en büyük saat kulesinin yanında durmayı da ihmal etmeyin.

Adana HiltonSA Hotel

adanada-gezilecek-yerler-hilton

            Adana’ da konaklamak için bir çok seçeneğe sahipsiniz. Ben gittiğimde yüksek maliyetli otelleri tercih etmediğim için daha mütevazi yerlerde kalmayı tercih ettim. Ama lüks bir yer arıyorsanız kalmanız gereken yer mutlaka Adana Hilton SA Otel’dir.

       

Gön Hanı ve Adana Misis Mozaik Müzesi

adanada-gezilecek-yerler-gon-hani

    Duruşma ertesinde 1 gün de konaklama imkânı bulduğum bu güzel şehir Adana’daki ikinci günümde başka yerleri de gezme fırsatı buldum. Burada gezilecek en güzel yerlerin başında Gön Hanı, Misis Mozaik Müzesi, Horzum Yaylası olduğunu öğrendim.

            Gön Hanı 1530’lu yıllarda Ramazanoğulları tarafından yapılmış ama gereken özen gösterilmediği için ayakta durmayı başaramamıştır.

            Ben gördüğümde hayal kırıklığına uğradım ama sonuçta tarihtir, görmek çocuklarıma tanıtmak lazım diye gittim. Adana Misis Mozaik Müzesi ise dördüncü yüz yıldan kalma Misis Antik Kenti tarihini yansıtan zemin mozaiklerinin tanıtıldığı bir müzedir. Tarihi açıdan büyük önem taşıyor. Burayı da görerek genel kültürümü artırıcı seviyede bilgiler öğrendim.

Adana Gece Mekanları

adanada-gezilecek-yerler-gece-hayati

            Tahmin edebileceğiniz üzere Türkiye’nin ikinci büyük şehri Adana en çok gece mekanları ile meşhurdur. Ben de son gecemi böyle değerlendirmek istedim. Sizin de benim gibi en güzel eğlence mekanlarını bulmakta hiç zorlanmayacağınıza eminim. Ama gideceğiniz yerde önceden yer ayırtmanız gerekecek, çünkü ben rezervasyonsuz gittim ve çok zor yer buldum. Özellikle yılbaşı gibi gecelerde en az bir hafta önceden yer ayırtmak gerekiyormuş. Ülkemizin en güzide şehirlerinden olan Adana’da eğlenceli vakit geçirmenizi diliyorum.