Bugüne kadar Çorum duruşmalarına bugünden sonra da Çankırı duruşmalarıma Ankara'da araç kiralayarak gitme yolunu tercih etmiştim. Ayrıca Ankara'da havaalanının şehre çok uzak olması, şehir merkezi ile Esenboğa arasında taksi ile en az 70-80 TL Tek Yön tutması da araç Ankara'da araç kiralamayı cazip hale getiriyor. 

Beni tanıyanlar bilir Araç Kiralama konusunda genellikle Sixt şirketi ile çalışırım. Hem araçlarının genelde yeni ve çok çeşitli olması hem de Turkcell Profesyoneller Kulübüne %25 indirim yapıyor olması sebebi ile Sixt firması tercih ettiğim bir firma (idi)

11.01.2015 tarihinde de her zamanki gibi Sixt firmasının Ankara Esenboşa Şubesinden internet üzerinden aracımı kiralamıştım. Kiralama sürem bir günlük olduğu ve havanın da güzel olması sebebi ile önceliğim fiyat oldu ve genelde kısa süreli kiralamalarda beğendiğim Renault Clio 4 modelini Full Sigorta dahil günlük 108 TL'ye kiralama rezervasyonumu yaptım. 

Havaalanına saat 19:00 gibi indiğimde Sixt'in mekanına gittim ve kendimi tanıttım. Görevli ehliyetimi aldığımda Renault Clio Symbol aracımın hazır olduğunu söyledi. Ben bir dakika dedim, Ben Clio Symbol değil Clio 4 kiralamıştım. Kendisi de durumun o şekilde olmadığını, kiraladığım aracın Symbol olduğunu, Clio 4'leri zaten filodan çıkardıklarını Yaptığım kiralamada Clio 4 veya Clio Symbol yazdığını beyan etti. Hem Clio 4 ile Clio Symbol'ün aynı segmentte olduğunu aralarında fark bulunmadığını iddia etti. 

ankara-esenboga-sixt-arac-kiralama-rezaleti                                                              (rezervasyon bilgi kağıdının ilgili bölümü)

Sakın yanlış anlaşılmasın, Symbol aracını aslına bakarsanız severim, Uzun süre Renault kullandığım için Clio modeline sempatim vardr. Ancak Renault'un kendisi iki araç arasında 6-7 Bİn TL fark ile satarken aynı segmentte kabul etmelerini anlamak mümkün değil. 

Ben de Symbol'ü kabul etmeyeceğimi, başka bir araç önermesini istediğimde, elinde sadece BMW 3.20 olduğunu söyleyerek, "istersen" diye bir bakış attı. Ben o anda bana gıcıklık yapmak istediğini gözlerinden anladım. 

Sonra aramızda bir kaç küçük kaba söz geçtikten sonra Ankaralı bu personelin kaba davranışları ile bana araç vermeyeceğini anladığım için ben de orayı terk edip kendime yeni bir firma aramaya başladım, 

Tabii saat olmuş akşam 7, nereden bulacam derken karşımda Garenta'yı gördüm. 

ankara-esenboga-arac-kiralama

Garenta yeni bir araç kiralama firması, biraz da bu sebeple sempatik geliyor, ne de olsa kötü bir anım olmadı. Arkasında da Çelik Motor var bu sebeple güvenilir geldi. 

Garenta'nın kontuarındaki görevli ile görüştüğümde kendisi gayet kibar bir şekilde karşıladı. DAha sonra TAV Passport karta indirimleri olduğunu öğrendiğimde rezervasyon merkezinden %25 indirimli rezervasyonumu da yaptım, 2015 model Ford Focus 112 TL'ye mal oldu.

ankara-esenboga-garenta

Ankara havaalanında araç kiralama şirketleri Hertz hariç size belgelerinizi verir ve terminalin tam karşısındaki otoparka giderek kiralık araç katını bulmanızı ister. Siz aracı oradan alır, oraya tekrar bırakırsınız. Bir tek Hertz firması terminalin kapısına getirip oradan alıyordu. 

Ayrıca kiralık aracınızı teslim almaya gittiğinizde genelde araç kiralama firmaları depoyu dolu verip dolu aldıkları için Ankara Havaalanın içinde Petrol Ofisi istasyonu var, depoyu oradan doldurabilirsiniz. Petrol Ofisine gitmek için havaalanına girdikten sonra en sağ şeritten 1-1,5 km kadar devam etmek gerekiyor. Petrol Ofisi'nden çıktıktan sonra VİP kapısı girişini takip edip devamında İç Hatlar gidişe ulaşıyor oradan da otoparka girebiliyorsunuz. Kiralık araç otoparkı -2.katta. 

Aracı teslim aldığımda aracın 7.500 KM'de tertemiz bir araç olduğunu gördüm. İçinde sigara kokusu vs yoktu, Donanımı da yüksek seviyeydi. Araç belli ki hor kullanılmamış canılı bir vaziyette idi. 

Bundan sonra Ankara'da yapacağım araç kiralamalarında Garenta'yı kullanmaya karar verdim. Ayrıca daha sonra Garenta'nın Denizbank Afilli Bonus kartlara da %20 indirim sağladığını öğrendim.  Bir de firmanın Çankaya caddesinde bir şubesi de var. 

Gezin Afiyetle

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat