7-mehmet-panoramik

Antalya'da nerede ne yenir diye araştırmasanız bile, yeme içme keyfi ile az çok ilişkiniz varsa duymuşsunuzdur 7 Mehmet ismini. Antalya'da HAcı Hasan Usta'nın yanında çırakken, ceza olarak saçları usturuya vurulan Mehmet'in alnında beliren V işareti 7 anlamına geldiği için 7 Mehmet lakabı takılır bu efsane restoranın kurucusuna. Çıraklıktan sonra ilk açtığı mekanda, kendi anlatımına göre ilk gün esnafa çorbasını kendisi götürmüş ve sonra beklemeye başlamış, sonrasında küçüçük dükkana esnaflar dolup taşmış. Yine internet sitesindeki tarihçesinde, Antalya'ya gelen ilk turist kafilesinin de 7 Mehmet'in mekanında ağırlandığı yazılır. 

Yani anlayacağınız geçmişi 1940'lara kadar giden 7 Mehmet Usta'nın mekanı artık sadece Antalya'da değil, Tüm Türkiye çapında şöhret olmuştur. Ben de sonda söyleyeceğimi başta söyleyim; Anadolu'da gezdiğim ve gördüğüm en iyi ve kaliteli lokantalardan birisidir 7 Mehmet. Sırf 7 Mehmet'e gidebilmek için Antalya yolunu gözler oldum. 

7 Mehmet'in Restoranı; Antalya'da Akdeniz Üniversitesi Kampüsüne doğru biraz şehir merkezinin dışında yer alıyor. Antalya'yı çok iyi bilmediğim için sizi yanıltmayayım ama çevre yolunun kesişme noktasında Konyaaltı tarafında yer alıyor. 

7-mehmet-mekan

Restoran çok büyük, çok şık ve genelde kalabalık. Rezervasyon yaptırmakta fayda var. Önünde geniş bir yeşil alan var ki, çocuklu gelen aileler için bulunmaz bir nimet. Yine mekanın kendisine ait büyükçe bir otoparkı var.  Kapıda valeler sizden alıyor arabayı

7 Mehmet'e gitmeden önce 7 Mehmet'te ne yemeli diye bir araştırma yapmıştım. Genelde foursquare de yapılan yorumlarda eti ve iç pilavından bahsediliyordu. Ben de bunu mutlaka denemem lazım diye gittim mekana.

Başlangıç olarak Mezelerden Atom ve Antalya'ya özel Hibeş söyledik. 

antalya-7-mehmet-.atom

Atom mezesi veya bazı kaynaklarda Eroin olarak geçen bu meze genelde Ege Bölgesi'ne özgü bir lezzet. Ege dışında yapana rastlamak zorken 7 Mehmet'te görünce dayanamadım aldım. Süzme yoğurt veya Patlıcanlı Süzme yoğurdun üzerine tereyağında kızartılmış kırmızı biberler konularak yapılan bu ateş bombası, acılığı ile kendisine müptela ediyor. 7 Mehmet'teki Atom'un da Ege Bölgesinde yediğim en güzel Atomlar'dan altta kalır tarafı yoktu. benim sevdiğim gibi süzme yoğurt, patlıcanla karıştırılmış ve üzerine acılığı kararında kırmızı biberler gezdirilmişti. 

antalya-7-mehmet-hibes

Hibeş ise Antalya yöresine özgü bir lezzet. Rakı sofralarının olmazsa olmaz lezzetlerinden biriymiş.Tahin, sarımsak, zeytinyağı, acıbiber ve kimyon kullanılarak yapılan bu lezzet bir humusun yerini tutmasa da bence denemeye değerdi. 

antalya-7-mehmet-gavurdag

Salata olarak bol domatesli, cevizli ve nar ekşili Gavurdağ salatası söylemişti. O da lezzetliydi. Özellikle kullanılan nar ekşisine bitmiştim. 

antalya-7-mehmet-patetes-tarator

Ara sıcak olarak yine Antalya'ya özgü bir sos olan Cevizli Tarator sosu ile süslenmiş patates kızartması istedik. Cevizli tarator sos, Antalya'da özellikle kızartmaların üzerinde kullanılan yöresel bir tat. Cevizin, ekmek içi, zeytinyağı, tuz ve limon ile ezilmesi ile yapılan bu sos 10 numara idi. Patatesler de dondurulmuş değil taze olunca ortaya süper bir lezzet çıkmıştı. 

Ana yemek olarak ben İç Pilavlı Pirzola istedim. Yüksel de bonfile. 

antalya-7-mehmet-pirzola

Pirzola kemiksiz sadece etleri ile geldi. Lezzeti inanılmaz lezzetli pişirilmesi ile çok kaliteli idi. Ağızda dağılan yumuşacık lokum kıvamında bir et, Ancak kuzunun dağlarda dolanırken yediği kekiğin kokusu hala ette var. Daha ne istenir ki ? 

Bademli iç pilav ise tüm yorumlarda yapılan övgüleri hakedecek kadar güzel ve orjinaldi. 

antalya-7-mehmet-bonfile

Yüksel'in yediği dana bonfile ise tam onun istediği gibi incecik dövülmüş ve iyi pişmişti. Yüksel kadar et yemeği seçen bir kişi bu lezzeti tereddütsüz kabul etti. 

Son olarak tatlı safhasında ben Tekmil Kabak tatlısı istedim, Yüksel de Bademli Keşkül. 

antalya-7-mehmet-kabak-tatlisi

Her iki tatlı da 10 numara tatlıydı. Kabak tatlısının üzerindeki tahin, kaymak ve ceviz ile birleşimi ortaya harika bir sonuç çıkartmış. 

antalya-7-mehmet-bademli-keskul

Keşkül'ün bademleri ise sanki keşküle sonradan eklenmiş gibi hala diri ama pişmişti. Üzerindeki antep fıstığı ise gerçekti. 

Sonuç olarak çok lezzetli ve tam tekmil bir akşam yemeği yemiş olduk 7 Mehmet'te. Memnun kalmadığımız hiçbir noktasını görmedik, herhangi bir olumsuzluk yaşamadık. 

Sadece mekanın fiyatları adı ile doğru orantılı şekilde yüksekti. Evet bu fiyatlarla herkes için her gün gelinecek bir mekan değil ama yeme içme keyfi peinde koşan biz Gourmand'lar için arada bir böyle fiyatlara çıkıp bu mekanın sunduğu lezzet şölenine dahil olmaya değer. 

DEĞERLENDİRMEM

Mekan      :  5 Yıldız

Lezzet       :   5 Yıldız

İlgi/alaka :   4 Yıldız

Fiyat          :    3 Yıldız

#GezinAfiyetle

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat