havaalanindan-istanbul-adliyesi

 

www.gezelimgorelimbilelim.com isimli sitemizin felsefesi, yurt dışına tur harici gitmek isteyen vatandaşlarımıza, yurt dışında gezmenin o kadar pahalı ve zor bir şey olmadığını göstermekti. Bu yolda Havaalanından şehre ulaşım, toplu taşıma vasıtalarının durakları,biletleri ve rotaları gibi faydalı bilgiler vermiştik. Sitede bugüne kadar Paris, Roma, Barcelona, Atina, Viyana, Londra gibi Avrupa şehirlerinin toplu taşımaları ile ilgili ipuçları vererek bilgilendirmeye çalışmıştık.

Ancak Avrupa’nın neredeyse tüm modern şehirlerinde Metro ve Toplu taşımayı kullanan ben, İstanbul’a geldiğimde bir türlü ayaklarım toplu taşımaya gitmiyordu. İlk metrobüs deneyimimde 6 metrobüsün önümden geçişi ve benim onlara binenlere hayretle bakışım ve bir Roma gezisi dönüşü cesaret bulup tramvay’da kendime hava deliği bulurken aramam beni adeta İstanbul’daki toplu taşımadan soğutmuştu.

metrobus-kalabalik

Ancak İstanbul’a gidişimin genelde sabah iş saatlerinde olması, taksi kullanmanın tüm o trafiğe parasını vererek giriyor olmanın verdiği dayanılmaz ağırlık ve bir de şehir içinde belli saatlerde taksilerin bir anda ortadan kaybolması beni toplu taşıma araçlarına adeta itti.

İstanbul Atatürk Havalimanın’dan Çağlayan Adliyesine ilk olarak Havalimanından Metroya binip, Şirinevler durağında inip Metrobüs’e binmek sureti ile trafik saatinde yaklaşık 35-45 dk’da varmak gerçekten çok güzel.

Şirinevler’deki Metro Durağından Metrobüs’e geçmek gerçekten de basit ve fazla yol yürümeye gerek yok.

Ancak taa öteki ilden gelen Metrobüs’ün saat sabah 07:00’de bile hıncahınc dolu olması bu yolculuğu gerçekten de kabusa çeviriyor.

Bende bu problemi aşmak için önceleri Havataş ile Yenikapı Aksaray’a gidip oradan Yeşil Metro Hattına falan binip yolumu sırf o metrobüse binmemek için baya bir uzatırdım ne de olsa biz İzmir’liler biraz ekabir insanlarız, keyfimize düşkünüz.

Geçtiğimiz ay Atatürk havaalanından kalkan Kırmızı Metro hattının, Aksaray- YeniKapı’da Yeşil Metro hattı ile birleşen küçük parçasının hizmete girmesi ile Havaalanından Çağlayan adliyesine gidiş adeta çok rahatladı.

Nasıl mı ?

Şimdi ilk olarak Atatürk Havalimanı’nında dış hatlara doğru yönelip Kırmızı Metro hattına bineceksiniz. Burada yolculuk asgari 30-35 dk sürüyor. Dikkat !

aksaray-metro

Metronun son durağı olan Yenikapı’da inecek ve Hacıosman yönünde diğer Yeşil Hatta geçeceksiniz. Yalnız burada bir bilet ya da kart daha basmak gerekli. İstanbul maalesef henüz modern şehirler gibi olamadı.

hacıosman-metro

Yeşil Metro Hattın’nda 15-20 dk’lık bir yolculuk sonrasında Şişli’de inip doğrudan yer altından Metrobüs durağına varacaksınız. Bir bilet de metrobüs’e

Metrobüs’e bağcılar Yönüne doğru binip bir durak sonra indiğinizde hop Çağlayan adliyesindesiniz. Eğer İstanbul Kartınız varsa çıkışta makinelere okutun ki, tek durak yolculuk yaptığınız için size 1,5 TL’sını iade etsin.

vatan-sasmaz-metrobus

 

Bu yolculukta yol boyu oturma ve sıkışmama garantisi verebilirim.

yolculuk süresi ortalama 55-65 dk. Maliyeti de 2,5 bilet. Ama değer.

faydalı olması dileğimle

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat