Balıkesir’e duruşmalarım sebebi ile çok sık geliyorum. Ancak Balıkesir’in yeni adliyesi şehrin dışında hemen İzmir yolu üzerinde olduğu için işim biter bitmez aklımda Akhisar’daki Ramiz Köfte olduğu için Balıkesir’in merkezine gitmeden geri dönüyordum. Bu sebeple bugüne kadar Balıkesir’de Nerede Ne Yenir diye bir araştırma içine girmemiştim.

Bu defa Balıkesir’de konaklama yapma durumum olduğu için şehir merkezinde vakit geçirme şansım oldu. Balıkesir’de Nerede Ne Yenir diye bir araştırma yaptığımda çok da tatmin edici sonuçlara ulaşamamıştım. Ancak yine de okuduğum bir kaç noktayı denemem gerekir diye düşündüm ve Balıkesir şehir merkezine vurdum kendimi.

Benim yaptığım araştırmalarda Balıkesir Merkezdeki lokantaların çoğunluğunun Belediye ve Valiliğin arkasındaki Milli Kuvvetler Caddesinde ve etrafında toplanmıştı. Benim de lezzet rotam da tabii ki Milli Kuvvetler caddesinden başladı.

Meşhur Lahmacuncu

balikesir-ozenis-hosmerimci-.jpg

Balıkesir’de Meşhur Lahmacuncu deyince sanırım tüm Balıkesirli’lerin burası ile ilgili anıları olacak ki çok sayıda olumlu ve nostaljik tepki alıyordum. Özellikle mekanın Foursquare’deki yorumlarına baktığımda hep eski lezzet, hep alıştığımız lezzet diye yazmışlardı. Benim de amacım Balıkesir köftesini tatmak olmasına rağmen mekanın önünden geçtiğim için dayanamadım bir lahmacununun tadına bakayım dedim.

Mekan anladığım kadarı ile yenilenmiş bir mekandı. Masaya oturur oturmaz garson daha ne yiyeceğimi sormadan pat diye Hisar Ayranını önüme koydu 🙂 Sonra kaç tane lahmacun yiyeceğimi sordu. Anladığım kadarı ile mekanda Lahmacundan başka bir yiyecek yok. Ancak Lahmacunun da yumurtalısını, peynirlisini yaparak inovatif çalışıyorlar.

balikesir-meshur-lahmacuncu

Ben yiyeceğim köfteleri düşünüp tek lahmacun söyledim. Şef garsonun şöyle beni bir süzüp “tek mi !  kalıbına yazık” bakışı ile önüme gerçekten de küçük bir tabak içerisinde yanında hiçbir ekstrası olmadan getirilmiş lahmacun geldi. Lahmacunun tadı ve kıvamı alıştığım lezzetlerden farklı idi. Yoğun ve lezzetli bir harcı vardı. Ama hamuru çıtır değildi. Zaten elim yemekte, gözüm diğer masalarda ve kulağım da garsonlarda olduğu için arada yumuşak lahmacun diye verilen siparişleri duydum. Sormadım ama sanırım Yumuşak buraya özgü bir çeşit.

balikesir-meshur-lahmacuncu-lahmacun

Sonuç olarak bu kadar övgü alan bir mekana uğramadan gitmek doğru olmayacaktı. Lezzet açısından bence başarılı ama çıtır lahmacun sevenler belki de sipariş verirken özellikle çıtır istemekte fayda olabilir.

Köfteci Sedat

balikesir-kofteci-sedat-vitrin

Balıkesir’de yemek ile ilgili araştırmamı yaptığımda Balıkesir Köftesinin çok övüldüğünü gördüm. Özellikle yörede beslenen hayvanların etinin lezzeti bir yana köftenin yapılma ve pişirilme usulü de diğer bölgelerden farklı olduğu iddia ediliyordu.

Ben de tabii ki gidip deneyip dedim. Köfteci Sedat; 70 yıllık bir köfteci. Söylenen o ki; Balıkesir’deki namlı köftecilerin tümü bu tezgahtan geçmiş.

Milli Kuvvetler Caddesinin sonuna doğru Koton Mağazasına gelmeden araya girip buluyorsunuz.

Mekan küçük, içinde bir kaç masa ve önünde bir ik masa var. içeride eğik bir ızgara ve ızgaranın başında usta köfteleri pişiriyor.

balikesir-kofteci-sedat--sedat-usta

Köfteler 5’li  partiler halinde yanında hiçbir şey olmadan sade bir şekilde geliyor. Bir porsiyon 10 köfte ve siz dur demedikçe 5’li servisler gelmeye devam ediyor. Adeta bir irade testi.

balikesir-kofteci-sedat-kofte

Sunum sadece köfte odaklı. İlk çatalı aldığımda verdiği his ise sanki kıymayı ızgaraya atmışsın, şöyle bir çevirip getirmişsin modunda. Köfte yumuşacık ve çok lezzetli. Tabaktaki sunumu kadar içindeki malzemeler de sade. Ustaya sorduğumda Balıkesir Köftesinin böyle olduğunu, kıyma, biraz ekmek ve baharat kullanılarak yapıldığını söyledi.

Sonuçta Balıkesir Köftesi beni çok memnun etti. Köfteye başka bir şey karıştırmadan lezzetli bir kıymadan yapılmış ve lokum kıvamında mideye giden ve hazmı da kolay bir köfte idi.

balikesir-hisar-ayran

Ayrıca burada da köftenin yanında ayran isteyince Hisar Ayranı geldi. Sanırım Hisar ayranı buraya özel bir lezzet. yoğurdunun tadı biraz keskin. Ama yöresel bir ayran olduğu için denemek lazım.

Balıkesir Kaymaklısı ve Özen İş Höşmerimcisi

balikesir-ozenis-hosmerimci-

Balıkesir Kaymaklısını ilk duyduğum an bir kaç ay önceydi. Bir Balıkesir’li tanıdığım anlatmıştı öve öve. ben de hiç duymadığıma şaşırmıştım. Yine Balıkesir’de Nerede Ne Yenir araştırmamda karşıma çıkınca hatırlayıp canım çekmişti.

Balıkesir Kaymaklı’sını Balıkesir’de nerede Yerim diye baktığımda ise Gaziantep’li Hacı İbrahim’i ve Göker Baklava’yı bulmuştum. Göker Baklava Milli Kuvvetler Caddesine nispeten uzak olduğu için ilk olarak Hacı İbrahim’e gittim. Ama oradan aldığım cevap bayram sonrası olduğu için henüz yapmaya başlamadıkları oldu ben de şaşırdım.

Sonra Milli Kuvvetler Caddesinde Özen İş Höşmerimci’sinin vitrininde Balıkesir Kaymaklısının resmini görünce şansımı deneyim dedim. Gerçekten de içeride yeni gelmiş hazır tatlı vardı.

balikesir-kaymaklisi-tepsi

Balıkesir Kaymaklısı; evde açılan yufkaların önce ayrı ayrı pişirilip sonrasında arasına kaymak konulup üzerine şerbet dökülerek yapılan, görüntüsü tatlıdan çok su böreğine benzeyen bir lezzet bombası.  Yapımı çok meşakkatli olduğu ve kolayca bozulduğu için Balıkesir sınırlarının ünü pek çıkmamış. Buraya özgü bir tat ve gelip de Balıkesir’de yemek lazım.

balikesir-kaymaklisi-ozenis

Özen iş Höşmerimcisinde doğal olarak Höşmerim de vardı. Höşmerimin de iki çeşidi var. bir tanesi bildiğimiz klasik höşmerim diğeri ise yine ilk defa gördüğüm fırında höşmerim. Fırında Höşmerim klasik höşmerimin biraz daha sert ve toparlanmış hali. Değişik tat arayanlara tavsiye ederim.

ozenis-hosmerimcisi

Evet kısa bir süre dilimi içinde tadabildiğim lezzetler bunlardı. Bunun dışında Balıkesir’de yemek yiyebilecek başka güzel yerler de vardır elbette.

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat