Duruşmalarım sebebi ile bir çok defa gelip ancak gezme fırsatı bulamadığım Bursa'da gezilecek yerler çok fazla. Ben de  İlk kez gezme fırsatı yakaladığım bu güzel şehri keşfetmek için bir an önce kendimi sokaklara atmıştım. Eğer siz de benim gibi tarih sevdalısıysanız ve henüz Bursa’ya gelmediyseniz inanın çok şey kaçırıyorsunuz. Osmanlı Devleti’nin temellerini atan Osman Bey’in oğlu Orhan Bey tarafından fethedilen Bursa 31 yıl bu devlete başkentlik yapmış. O dönemlerde yapılan birçok eser ihtişamından bir şey kaybetmeden bu günlere kadar gelmiş diyebilirim. Buram buram tarih kokan bir şehir olan Bursa hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Kalmış olduğum otelin bu civarda olması sebebiyle ilk gezi adresin Ulu Camii oldu.

Ulu Camii

bursa-gezilecek-yerler-ulucamii

            1399 yılında yapımı tamamlanan camiyi Yıldırım Bayezid inşa ettirmiş. Geniş bir avlusu bulunan cami günün her saati ziyaretçi akınına uğruyor diyebilirim. Dışarıdan gözlemlediğimde bana sıradan bir mimariye sahip gibi gelen cami içeriye girmemle beni afallatmayı başarıyor. İçeriye adımımı atar atmaz kendimi büyülü bir atmosfere kaptırıp gittim. İster burada namaz kılın, ister dua edin, ister sadece göz atmak için girin fark etmez ama o atmosferi mutlaka yaşayın derim. Bu arada cami avlusunda satılan rengarenk macunlardan da yemeyi unutmayın.

Emir Sultan Camii

bursa-gezilecek-yerler-emir-sultan-camii

            Bursa’nın en meşhur eserlerinden biri olan Emir Sultan Camii’ne de gitmemek olmaz diye düşündüm ve yola koyuldum. Buraya gelmek için biraz yukarılara çıkıyoruz. Fakat sanmayın ki şehirden uzak bir yer. Tam aksine şehrin göbeğinde. Eğer yürüyerek gelmeyi tercih ettiyseniz her köşe başında karşınıza çıkan küçük mezarlıklar sizi korkutmasın. Çünkü Bursa’da camilerin bahçelerinde ve sokak aralarında bu tür küçük mezarlıklar çok fazla var. Emir Sultan adına karısı Hundi Fatma Hatun tarafından yaptırılan bu caminin bahçesinden görünen manzara adeta bütün şehri ayaklarınızın altına seriyor. Emir Sultan ziyaretimde gördüğüm bir şeyi de sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. Caminin bahçesinde yer alan kabirlerden biri Zeki Müren’e aitmiş. Sizi bilmem ama ben buna çok şaşırmıştım.

Yeşil Camii ve Yeşil Türbe

bursa-gezilecek-yerler-yesil-camii

            Aynı külliye içinde yer alan cami ve külliye enfes mimarisi ve renkleri ile cezbediyor. 2. Murat döneminde yapılan Yeşil Camii’nin mimarlığını Hacı İvaz Paşa üstlenmiş. Yeşil Türbe ise 2. Mehmet tarafından yaptırılmış. Türbenin içinde 2. Mehmet, çocukları ve çocuklarının dadısına ait sandukaları görebileceksiniz.

Bursa Kalesi

bursa-gezilecek-yerler-bursa-kalesi

            Bir başka durağım da Bursa Kalesi oldu. Bu kale Bursa’da görebileceğiniz en eski yapılardan biri. Öyleki M.Ö. 327’de Bithyniallar tarafından yapılan kalenin bu zamana kadar sapasağlam ayakta kalması inanılmaz. Kalenin en önemli parçası olan Saltanat Kapısı sizleri tarihte ufak bir yolculuğa çıkarıyor.

Irgandı Köprüsü

bursa-gezilecek-yerler-irgandi-koprusu

            Bazı Bursalıların bile duymadığı Irgandı Köprüsü’nü keşfe çıkıyorum. Bu köprü arastalı yani çarşılı köprü olması bakımından bildiğimiz köprülerden farklı. Bu köprüden dünyada sadece 4 tane bulunuyormuş. Eski dönemlerde İpek Yolu’ndan gelen eşyalar atlarla bu köprüden geçirilirken köprü bir o yana, bir bu yana sallanırmış. Adını bu sallanmadan alan Irgandı Köprüsü’nde şuan birçok çarşı bulunuyor. Buralardan sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

Bursa Kent Müzesi

bursa-gezilecek-yerler-kent-muzesi

            Müze gezme merakınız varsa ve Osmanlı Padişahlarının balmumu heykellerini görmek isterseniz burası sizin için doğru adres. Bu müzede Osmanlı padişahlarının heykellerinin yanı sıra Bursa’nın ilk kurulduğu günden bugüne kadar geçirdiği evreler de yer alıyor.

Cumalıkızık Köyü

bursa-gezilecek-yerler-cumalikizik-koyu

            270 adet Osmanlı döneminden kalma evin bulunduğu bu köy Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı. 2014 yılında Dünya Mirası listesine giren bu köyün ismini Kınalı Kar isimli diziyle tanıdık. Dizi sonrasında turistlerin dikkatini çeken köy şimdilerde adeta turizm cennetine dönüşmüş. Köy halkı kendi yaptıkları hediyelik eşyaları, yufkaları, erişteleri gelen turistlere satıp ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Buraya gidecekseniz sabah erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim. Tarihin kokusuyla, köy kadınlarının yapmış olduğu gözlemeler sizi bekliyor olacak.

            Gezdik gördük ama karnımız da acıktı diyorsanız, Bursa’da ne yesek diye bir tasanız olmuyor. Buraya kadar gelmişken Bursa’nın o meşhur iskenderini yemeden gitmek olmaz. Yağın etin üstünde gezdirilirken çıkardığı o ses size enfes bir müzik gibi gelirken mideniz de bayram ediyor. Gezimin ikinci gününde ise lahmacunun kokusu beni adeta esir aldı. Neredeyse her dükkandan gelen enfes fındık lahmacunu kokuları eminim sizi de kendine çekecek.