İstanbul Edirne otoyolunda Edirne yönünde Metro dinlenme tesisleri, sıradan bir dinlenme tesisinden ziyade komple bir yeme içme alışveriş merkezi gibi olmuş

İçinde Çakallı Menemencisi dahil çeşitli kahvaltıcılar, köfteci ve Monte Bianco isimli üçüncü nesil kahveci dahil bir çok kişinin uğradığı bir yer haline gelmiş.

Çakallı Menemencisi de bu dinlenme tesisinin bence en popüler mekanlarından birisi

Çorlu’daki işlerim sebebi ile defalarca kez ziyaret ettiğim bu nokta, her defasında aynı standartta hizmet verdi.

Mekan geniş ve ferah, servis hızlı çok sayıda personel çalışıyor.

Menüde Menemen tabii ki baştacı, sade, sucuklu ve kavurmalı versiyonları var. Yumurta ile arası iyi olmayanlar için yumurtasız versiyonu bile var ama bence o menemen sayılmaz ya hadi neyse

Çakallı Menemencisinin menemen pişirme usulü alışageldiğiniz menemenlerden farklı, meşhur soğanlı-soğansız tartışmasına bile girmiyorlar, buranın menemeni sıvı menemen kategorisinde. Yumurtanın sadece sarısı kullanılıyor, beyazı işin içine girmiyor. Bunun yerine kaşar peyniri ilave ediliyor. Bu sayede alışageldiğimiz menemenlerden farklı bir sonuç çıkıyor ortaya

Gerçekende kendine has bir tarzı var, SAmsun’un Çakallı ilçesinde Ankara-Samsun yolu üzerinde taşımacılık yapan kamyoncuların rotası üzerinde keşfedilmiş bu usul. Ankara ve Samsun’dan bile gelenler varmış sonrası bilindik hikaye, İstanbul’a kadar gelmiş. Gerçi İstanbul’un içinde göremedim. Bir Silivri’den önce Selimpaşa’da burasını buldum, bir de yeni Bursa-İstanbul otoyolunda Yalova civarında Menemenci Alaaeddin var.

Bu menemen lezzet anlamında gerçekten de hoş, ayrıca yanında tamamlayıcı olarak gelen sıcak pide, hemencecik orada yapılıyor ve fırından çıkar çıkmaz servis ediliyor. İnsanı diyetten çıkartacak bir lezzet olan pide sayesinde menemeni çatal kullanmadan yiyebiliyorsunuz.

Mekanda menemen dışında açık büfe kahvaltı ve akçaabat köfte de var ama ben denemeye gerek duymadım açıkçası.

Bir menemen bir çay 22,5 TL fiyatlar çok da pahalı değil bence

Çakallı Menemencisi’nin bir kardeşi de hemen karşı tarafta İstanbul yönünde var ama burası bence daha çok üvey kardeş muamelesi görüyor. Daha küçük ve ıssız olan bu mekan, otoyolun her iki yönünü kullananları kaçırmamak için dizayn edilmiş ama gerek pidesinin karşı taraftan gelmesi sebebi ile sonradan ısıtılmış olması gerekse de daha az ilgi çektiği için olsa gerek ustalarının Edirne yönündeki kadar iyi olmaması burayı bir hayal kırıklığı haline getiriyor.

Bence markalar, şubeleşecek iseler her şubede aynı kaliteyi tutturmaları gerek. Misal, ben size bu kadar güzel anlattıktan sonra siz hataen İstanbul yönündekine girseniz, hem bana hem de markaya kötü sözler söylersiniz bir daha da uğramazsınız.

bu sebeple daha fazla kazanacağım diye elindeki de kaybetmemek adına dikkat edin ey restoran sahipleri.

Mekan ile ilgili ipuçları

1- Menemenin yanında gelen pide genelde sıcak ve taze oluyor. Aksini görürseniz itiraz edin, yenisini isteyin.

2- Çayı büyük bardakla sevmiyorsanız en baştan söyleyin çünkü default olarak büyük bardak geliyor

#gezinafiyetle

Gezgin Avukat

Eren Evren