cankiri-derya-sefer-usta-guvec

Çankırı'da davam olduğunda aslında biraz üzülmüştüm. Çünkü iş aslında Kastamonu'dan gelecek ve Kastamonu'dan, Safranbolu-Amasra gezilebilecekti. Fakat davacı vekili Çankırı'da oturduğu için davayı da Çankırı'da açınca, bana da Çankırı'da Nerede Ne Yenir ? diye oturup araştırmak düştü. Bu konudaki en güzel kaynak Mehmet Yaşin'in programı oldu benim için. Programda Yaşin, Derya Lokantası isimli ara sokaklarda salaş bir mekana gitmiş ancak buranın güvecini öve öve bitirememişti, 

benim de aklıma bu Derya Lokantası kazındı ve Duruşma saati geçip de öğlen vakti yaklaştıkça gözümün önünden güveçler geçmeye başladı. Bu arada Çankırı'da olduğumu Facebook sayfamdan duyurunca birkaç öneri de geldi, Şefkat Lokantası ve Canoğlu Pastanesi şiddetle öneriliyordu. Onlara da sıra gelecek. 

Çankırı Derya Lokantası- Sefer Usta

Derya Lokantası'nı bulmaya çalışırken çok zorlandım. Google Maps üzerindeki noktayı takip ettiğimde (ki Çankırı'da mekanlara gıcık olsun diye sanırım özellikle yapmışlar) gecekondular arasında bomboş bir arsaya çıktım, etrafımdan tavuklar ve kazlar geçiyordu. Ama Allaha şükür foursquare imdadıma yetişti ve bana doğru yolu gösterdi.

Derya Lokantası, Çankırı Merkez bulvarı olan Atatürk Bulvarı'ndan yukarıya Ziraat Bankası'nın olduğu yoldan içeri girilip yukarıya çıkılarak kolay bulunuyor. Google Maps'te Derya İskender diye yazarsanız kolay buluyorsunuz. 

cankiri-semsiyeli-sokak

Mekan dış görünüşte harbiden de salaştı. İçi de çok farklı değildi gerçi. 

cankiri-derya-sefer-usta

bir masaya otruduğumda hemen dikkatimi geçen en üste Tayyip Erdoğan'ın Sefer Usta ile mekanda çekilmiş resmi ve sayısız tanıdık ünlü. Sanırsınız ki Tüm Türkiye Sefer Usta'nın güvecini biliyor bir biz eksik kalmışız. 

cankiri-sefer-usta

Ben güveç siparişi verdim. Foursquare'de herkes Sarımsaklı Eti' önerse de ben günlerce Güvecin hayalini kurmuştum ne de olsa. 

Bu arada masaya çaktırmdan Cacık ve Güveçte Kurufasülye garnitür olarak geldi. 

cankiri-derya-kuru-fasulye-cacik

Cacık Çorum'da alıştığım gibi sirkeli idi. Ama bu tadı en başta yadırgasınız da alışınca farklı ve güzel geliyor. 

Kurufasülye ise güveçte pişmenin verdiği isli kokusu, tanelerinin iri ve taze olması ile benden iyi not aldı. 

cankiri-derya-lokantasi-sefer-usta-guveci

Güveçte ise bence ustam 10 numara iş çıkartmış. Etin saatlerce pişmesi sebebi ile lime lime olması, içine konan Sarımsak ve Patetes ile pürüzsüz birleşimi ve güveç suyundaki tek tek sayamayacağım baharat ordusunun karışımı ile güvece 10 puan verdim. 

cankiri-derya--yumurta-tatlisi

Güvecin üzerine istediğim Yumurta Tatlısı ise bence gereksiz bir tatlı olmuş. Sadece yumurtadan yapılan bu tatlı, sanki omletin şerbetlisi gibi idi. 

Çankırı'da Sefer Usta'nın meşhur güvecinin neden bu kadar talep gördüğünü yiyince anladım. 

Çankırı Canoğlu Pastanesi

cankiri-canoglu

Canoğlu Pastanesi Facebook'taki takipçilerimden birinin önerisi ile listeme girdi. Zaten duruşma ve yemek sonrası nerede vakit geçirsem diye düşünüyordum, hızır gibi yetişti bu tavsiye. Yine bir google maps faciası ve sonrasında Foursquare düzelmesi ile kolaylıkla buldum pastaneyi. Pastane Atatürk Bulvarı üzerindeki Belediye'nin karşısındaki Minyatür Saat Kulesi heykelinin bulunduğu dört yoldan içeri girdiğinizde hemen karşınızda. 

cankiri-saat-kulesi

Camoğlu Pastanesi'ne sadece pastane gözü ile bakmamak lazım. Kumpiri mesela 4Squarede çok meşhur. Salataları ve Tavukları da menüde güzel duruyordu. Ama benim amacım tatlı idi. Başta sütlü tatlı yemek için geldiysem de menüde gördüğüm ve daha önce yemediğim tatlıları görünce fikrim değişiverdi. 

Menüde Prenses isimli fıstlıklı baklava arasına kaymak konulmuş bir tatlı ile Padişah diye başka bir baklava türevi vardı. Ben de onları istedim. 

cankiri-canoglu-menu

Prenses olmadığı için bana fıstıklı kaymak sarma getirdiler. 

Gerçekten de fıstığın tadı, kaymakla birleşince ortaya çok hafif bir tatlı çıkmıştı. 

Padişah dedikleri ise aslında bizim heryerde görebildiğimiz bir tatlı idi. Çok sevmedim. 

cankiri-canoglu-prenses

Canoğlu Pastanesi Çankırı'da zaman geçirmek ve güzel tatlılarını yemek için çok doğru bir mekan. 

Çankırı'da Nerede Ne Yenir Listemde Şefkat Lokantası ve Eyüpoğlu Konağı kaldı, Bir dahakine Mart ayında gittiğimde amacım oraları da ziyaret edip burada sizinle paylaşmak olacak. 

Gezin Afiyetle

gezgin avukat

Av. Eren Evren