Saydanlar Kanaat Lokantasını internette yaptığım araştırma sonrasında kolaylıkla tespit ettim, Bir çok kişinin Çorlu’da nerede ne yenir sorusunun ilk cevabı haline gelen bu restoran, Merkezi Madrid' te bulunan "Global Ticaretin Liderleri Kulubü’nce  düzenlenen yarışmada 2017’de Uluslararası Hotel ve Restoran Kalite ödülünü ülkemize getirmiş ödüllü bir mekan,

1963 yılında bir esnaf lokantası olarak başladığı faaliyetine günümüzde Çorlu’nun yeni gelişen zengin mahallesinde adliyeye de araç ile 5 dk mesafede.  Bir tek Cuma günleri öğlen vaktinde Cuma namazı sebebi ile hemen karşısında bulunan caminin kalabılığı sebebi ile otopark bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz ama genelde otopark sorunu olmayan bir mekan. Google Maps’de işaretli yeri doğru bu arada. 

Ben Saydanlar Kanaat Lokantası’na çok defa gitme şansına sahip oldum, Çorlu’da bulunan müvekkillerimin işlerini görmek amacı ile gerek adliyeye gerekse de şirkete yaptığım ziyaretlerde öğlen yemeklerini genelde Saydanlar’da yemeyi tercih ettim. 

Mekan aslında halen daha bir esnaf lokantası. Günlük değişen çeşitleri ile sulu yemekler, çorbalar, tatlı ve salatalar mekanın ana menüsünü oluşturuyor. 

Çorbalarından İşkembe ve Kelle Paçayı denedim, lezzetleri ve kullanılan etin yoğunluğu ile bence iyi bir lezzet ve doku yakalamışlar. 

Mekanın bence en güzel yemeği özel Kuzu Ciğer Sarma, 

Kuzu’nun takım ciğerinin karın bölgesindeki gömlek denilen zarının içine doldurulması ve sonasında fırında pişirilmesi ile yapılan bu lezzet bombası, yağlı yemekle arası iyi olanlar için tam bir lezzet şöleni. Ama kuzu eti sevmiyorsanız veya yağdan hoşlanmıyorsanız uzak durun. Kuzu ciğeri özel bir yemek olduğu için hergün yok maalesef, sadece Salı ve Cuma günleri çıkıyor. 

Salı ve Cuma günü dışında giderseniz tava ciğer ve iç pilavı da önerebilirim. Onu da güzel yapıyorlar. 

Bir de şehriye üzerine kuzu incik ile yapılan yemek var o da çok lezzetli. 

İçecekler konusunda ayran açık olarak satılıyor ve kıvamı ile lezzeti güzel, bir de komposto’yu bardakla sunuyorlar. İçimi kolay lezzeti iyi, yemeğin yanında tatlı bir içecek arayışı olanlar için doğal ve asitsiz bir tercih. 

Çorlu’da Saydanlar Kanaat lokantasında beni memnun edemeyen tek husus maalesef tatlıları oldu. Tekirdağ yöresine özel Hayrabolu tatlısını birkaç defa denedim ama bana zayıf ve sulu bir kemalpaşa tatlısı gibi geldi ki başka yerlerde  daha güzellerini yemiştim. Ancak kabak mevsimi geldiğinde harika balkabağı tatlıları yiyebiliyorsunuz, hakkını yememek lazım. Bir de tatlıların üzerinde kullanılan kaymak da 10 numara, bunu not ettim. 

Sonuç olarak Saydanlar Kanaat Lokantası, Çorlu’ya işi düşenlerin veya gezmek için gelenlerin sulu yemek arayışı için çok doğru bir tercih. Ama ben sizin yerinizde olsam Salı veya Cuma günü Çorlu’da isem efsane Ciğer Sarma’yı mutlaka denerdim. 

Meşhur Ciğer Sarma
Meşhur Ciğer Sarma

corlu-saydanlar-kanaat-corba
İskembe Corba
Çorba[/caption]

 

corlu-saydanlar-kanaat-ciger-tava
Edirne Ciger Tava
Ciğer Tava[/caption]

 

corlu-saydanlar-kanaat-kuzu-incik
Kuzu Incik
Kuzu İncik[/caption]

corlu-saydanlar-kanaat-hayrabolu-tatlisi
Meshur Hayrabolu
Yemekler[/caption]

 

Mevsiminde Taze Kabak Tatlisi
Mevsiminde Taze Kabak Tatlisi

 

corlu-saydanlar-kanaat-yemek-tezgahı
Yemekler

corlu-saydanlar-kanaat-tatlılar ve ayran
Tatlilar

corlu-saydanlar-kanaat-dis-mekan

corlu-saydanlar-kanaat-mekan
Ic Mekan
İç Mekan[/caption]

corlu-saydanlar-kanaat-saydanlar-kanaat-ve-ben
Mutlu Ben

 

#gezinafiyetle

Gezgin Avukat

Eren Evren