corum-muzesi

Çorum'da duruşmalar başladığında Çorum'un nerede olduğundan bile habersizdim. Nerede olduğu derken coğrafik değil Anadolu-Mezopotamya  tarihindeki yerinden bahsediyorum tabii ki. Çorum'da gezilecek yerlerin neresi olduğuna dair bir araştırma yaptığımda ise Çorum'daki Gezilecek Yerlerin başında Hattuşaş ve Alacahöyük'ün olduğunu görünce ilk şoku yaşadım. Çorum büyük Hitit Uygarlığının başkenti Hattuşaş'a ev sahipliği yapıyordu. Çorum'a yolum düşmeye başladığında ise yörenin yerlileri beni Hattuşaş'a tek başıma gitmemem konusunda uyardılar, Hattuşaş Arkeolojik alanının çok büyük ve ıssız olduğunu ve grupla gitmenin daha uygun olduğunu hatırlatınca biraz hevesim kırıldı. Ne de olsa ben aslen iş için Çorum'a gidiyordum. Takım elbise-Kravat ile Hattuşaş'ı gezmek fikri bir anda uzak göründü bana.

Ancak bir gün Çorum'daki otelim olan Anitta'ya giderken sol tarafta büyük bir tarihi bina gördüm. Önünde durunca buranın Çorum Müzesi olduğunu anladım. Vaktim de vardı, hadi bir gireyim bakayım ne olabilir ki bu müzede dedim ve tavşan deliğinden içeri girdim.

Çorum Müzesinin büyük bahçesinden girişe doğru ilerlerken herhangi bir hayat belirtisi göremiyordum ve bu da müzenin kapalı olduğunu düşündürüyordu ama heyhat Müze Pazartesileri hariç her gün saat 08 ile 17 arası açıkmış.

muze-saatleri

Kapıdan içeri attığımda da pek fazla bir yaşam belirtisi yoktu, bir kaç dakika sonra müzenin görevlisi geldi ve hayret eden bakışlar içerisinde beni süzerek hafta içinde gelen bu takım elbiselinin ziyaretçi mi yoksa Kültür Bakanlığından bir müfettiş mi olup olmadığını çözmeye çalıştı. Ziyaretçi olduğumu söyleyince rahatlayan bir eda ile Müze hakkında konuşmaya başladı ve Müzedeki elektronik donanım ve yazılımları duydukça merakım zirve yaptı. Bir de ücretsiz Audio Guide verdiler, tadından yenmez bu müzenin 🙂

Koskoca müzeyi tek başıma gezdiğim için hem ışıkları açıp kapatsın hem de eserleri tanıtsın diye bilgili bir güvenlik görevlisi verdiler yanıma eşlik etsin diye bana. Ben hatta bana güvenmediklerini, müfettiş olmasam da sanırım Tarihi Eser Kaçakçısı diye düşünmüşlerdir.

2015-04-07 10.40.58

Müzenin ilk girişi Anadolu'daki her müzede görmeye alıştığımız üzere antik çağdan kalan basit kap kaçak, mızrak ucu, bıçak sapı vs vardı. Bir numarası yoktu.

Ancak küpün içinde bulunan iskelet çok anlamlı bir çalışmaydı. anlamak mümkün değildi benim için.

muze-ilk-caglar

Bu bölümü geçtikten sonra asıl tiyatro başladı. Görevli ışıkları yakıp perdeyi açınca sahne çıktı ortaya. 15 mt 7-8 mt ölçülerinde dikdörtgen bir alan içinde başında tacı ile bir iskelet sanki Sheakspeare(hiç doğru yazamam:) tiyatrosundan fırlamış gibiydi.

courm-muzesihitit-mezar

Az sonra hamleti görecek miyim diye etrafma baktığımda 102 Ekran bir LCD TV bana göz kırpıyordu. TV'de karşımdaki sahne animasyon olarak canlandırılmış ve Hitit Kraliçesi'nin cenaze töreninin canlandırıldığını anlatıyordu. TV interaktif bir yazılıma sahipti, dokunarak o gün cenaze törenine katılan herkesin rütbesi ve kimliği hakkında bilgi alınıyor, etraftaki cisimler ve mezara konan materyaller hakkında tek tek bilgi veriliyordu. Bir Türk Müzesinde bugüne kadar görmediğim bir teknoloji idi bu

olu-gomme-toreni

corum-muzesi-hitit-cenaze

Akılda kalıcı bu manzarayı geçtikten sonra karşımda iki cam bölmenin içinde iki ayrı vazo duruyordu. Hüseyinzade Vazoları adlandırılan bu vazoların bir tanesinin üzerindeki kabartmalar dünyaca meşhurmuş. Bir töreni anlatıyormuş. Bu vazolar da zaten törenler için kullanılıyor, kurban edilen adakların kanları bunlara doldurulup tanırılara sunuluyormuş. 

corum-muzesi-huseyinzade-vazolari-1

Hitit Dönemi ile ilgili müzenin yıldızı ise büyük bir perde üzerinde kurulu at arabası platformu idi. Bu platforma çıkıp elinize eğeri alıp dehhh dediğinizde kendinizi Hattuşaş'ın o dönemki hali içerisinde gezerken buluyorsunuz. Gerçekten de Türk Müzeciliğinde hiçbir yerde görmediğim bu canlandırma ile dönemin şehrini, dönemin insanları arasından geçip gezmek, bu arada bir at arabası kullanmak ve at arabasının gerçek tepkilerine maruz kalmak inanın çok keyifli idi. Müzede tek başıma olmanın verdiği avantaj ile uzun uzun at sürdüm Hattuşaş'da.

corum-muzesi-hattusas-sanal-turu

Hitit döneminin haricinde bir de Roma dönemi var ama çok ilgilenmedim. Fakat Roma döneminden kalma güneş saati dikkat edilmeye değerdi. 

corum-muzesi-gunes-saati

Gezgin Avukat Harikalar Diyarının sonuna gelince, Müze görevlisi bir de Etnografya Müzesini gezmesini önerdi. 

Çorum Etnografya Müzesi hemen müzenin alt tarafında yer alıyor. Yine başımda bir görevli ile girdik oraya da. 

Dönemin Çorum yerlilerinin yaşantısını aktaran güzel mizansenler kurulmuş. 

corum-etnografya-muzesi

corum-etnografya-bakircilik

Bakırcılık o dönem için çok önemli bir meslekmiş. 

corum-etnografya-leblebi

Çorum Leblebiciliği Denizli'ye kaptırsa da, Leblebinin çorum için tarihi önemi büyük. 

Uzun uzun incelemek lazım her nesneyi, her kıyafeti. 

Sonuç olarak Çorum Müzesi benim için Türkiye'de girdiğim en güzel müzelerden birisi oldu. Böylesine teknolojik bir tarih müzesini uzun süre unutmayacağım. 

Gezgin Avukat

Av. Eren Evren