Denizli'de nerede ne yenir diye bir başlık açarak çok iddialı olmak istemedim aslında. Çünkü gerçekten de Denizli duruşmalarım gastronomik açıdan son bir iki yıla kadar çok da verimli geçmezdi. Denizli Adliye'sinin şehrin çok dışında olması, Denizli'nin yol olarak karışık bir il olması (Örneğin 40 tane şehir merkezi tabelası vardır ama bir tanesinden girip de merkezi bulamazsınız 🙂 etkiliydi. Denizli duruşmalarım bir an önce bitsin de dönüşte Pidenin başkenti Nazilli Yeni Pazar'a uğrayayım da pidemi yiyeyim diye bakarıdm. Taa ki Denizli'li bir dostumun ısrarla beni Denizli'de kebap yemeye çağırmasına kadar.

Denizli'de Denizli Kebabı işi Bayramyeri denilen eski ticaret merkezi bölgesinde yoğun olarak yapılıyor. 

denizli-bayramyeri-kebapcilar

Yoğun olarak derken, aynı cadde üzerinde sayısız tarihi kebapçıdan bahsediyorum… 

Eskiden (hala var mı bilmiyorum açıkçası) Denizli çevresindeki ilçe ve köylerden düğün alışverişine gelenler Bayramyeri'ni tercih edermiş. Gelmişken de e kebap yemeden gitmek olmaz tabii, dolayısı ile ortaya muhteşem bir kebap sektörü çıkmış. 

denizli-bayramyeri

Denizli Kebabı derken kıymadan yapılmış Adana ya da Hatay Tepsi Kebabı gibi bir kebaptan bahsetmiyorum. Denizli Kebabı, bir fırın tandır aslında. Konya'da güzel bir örneğini gördüğüm ancak Konya'nın çok da ötesine geçen bir lezzet. 

Etlerin çok büyük bir özenle seçildiği Kaburga, but, böbrek yatağı, kelle gibi bölümlerin de kullanıldığı, çok uzun süre kemikleri ile fırında pişerek lezzetlendiği, dikkatle ayıklanarak servis edildiği ve çatal bçak değmeksizin elle mideye hüpletildiği lezzet bombaları onlar. 

denizli-kebabci-halil-tezgah

Denizli Kebabını sipariş ederken gramla sipariş ediyorsunuz. Ancak sanırım öyle 50 gram 100 gram kulağa az geldiği için doyma sinirlerinin önyargısız bir şekilde hareket geçebilmesi için 750 gram, 1 kg, 1,5 kg gibi siparişler veriliyor. Biz gittiğimizde iki kişi için 1 KG sipariş verdiğimizde önce çok şaşırmıştım. 1 Kilo eti yemek kolay değil belki. Ama sonra öğrendim ki bu gramlar kemikli halleri ile veriliyor. Fakat sofraya ayıklanarak geliyor. Bu sebeple siz de şaşırmayın. Normal 1 kişilik porsiyon 250 Gr. Ancak 1 Kilo yiyen 1 kişi de var 🙂

Bir de Denizli kebabının usulü elle yemek. Aslında bu usul değil bir nevi zorunluluk çünkü gittiğim hiçbir kebapçıda Çatal-Bıçak vermiyorlardı. 

denizli-kebabci-catal-bicak

Sebebi de Sıcak ete, değecek metal çatal-bıçağın etin yağını kolaylıkla dondurup lezzetini kaçırmasıymış. Bana çok mantıklı gelmedi. Çatal-Bıçağı plastik ya da özel olarka ahşaptan yaptırabilirsiniz dedim. Ama usul bu. Fakat usulün bu olması kimseyi rahatsız etmiyor. Çünkü benim gördüğüm kadarı ile, Zengini de fakiri de, Bankacısı da esnafı da, İş adamı da öğrencisi de bu kebabı elle yiyor. Bir paylaşmımda o kadar çok elle yiyen insan var ki kendimi Arabistanda hissediyorum demiştim ama bu lezzet için taa Yemen'e kadar bile gidilir işin açıkçası.  Kebap genelde yağlı bir pidenin üzerine ayıklanıyor ve üzeri de yeteri kadar ince lavaş pide ile donatılıyor. Usul ince lavaşların içine kıstararak yemek.

denizli-kebabci-halil-yeme-usulu

Bittiğinde de kalanları altındak yağdan bol pideye sarıp son bir dürüm keyfi yapmak. Genelde sipariş alınırken pidelerin yağlı mı yağsız mı istendiği de sorulur. Benim önerim eti yağsız istiyorsanız pideleri mutlaka yağlı istemenizdir. Yoksa ortaya çok kuru bir tat çıkar ki o zaman lezzeti alamazsınız. 

Etin yanında tüm restoranlarda sadece domates ve soğan geldi. Özellikle kuru soğan, bu etin en iyi eşlikçisi bence. Başka bir şeye gerek yok. Tabii şimdi kuru soğanı duyanlar bir irkilecekler belki ama ne olacak ? Elle yediğimiz bir lezzet bombasından bahseiyorum, Kuru Soğanın lafı mı olur yanında. Tabii bunlar için de çatal yok, elle götürmek lazım.

denizli-kebap-eslikci

Denizli'd kebap yediğim yerler sayıca çok da fazla değil. Bu sebeple Denizli'de nerede ne yenir diye iddialı bir başlık açmadım. Çünkü Bayramyeri'nde o kadar çok kebapçı var ki, hepsini denemek için uzunca bir süre sanırım orada yaşamalı. Ama ben genelde bir çok kişinin ortak kanaat olarak beğendiği yerleri tercih ettim, sizlere de o mekanlardaki deneyimlerimi aktarmak istiyorum. 

  • Kebapçı Halil  

denizli-kebabpci-halil

Denizli'de ilk defa kebap yediğim yer Kebapçı Halil'in yeriydi. Halil Amca, palabıyığı ile meşhur bir karakter. Denizli'de kebapçılığı çok uzun süreden beri yapan bir mekanı işletiyor. Duvarlarındaki onca ünlünün resmi de şöhretinin Denizli dışına taştığını kolaylıkla anlatıyor. 

Mekan Bayramyeri'nde ana caddeyi kesen bir caddenin üzerinde ufak bir dükkan. Ancak öğle saatlerinde hınca hınca dolu, oturacak yer bulmak zor.  Fakat bölgedeki pek çok kebapçının aksine akşamüstü saat 17:00'a kadar açık ve kebap bulmak mümkün. Yine de telefonla aramakta fayda var. Et işi bu belli olmaz :9

denizli-kebabci-halil-buyuk-porsiyon

İlk gittiğimizde iki kişi 1 kilo ya da 1,25 KG söylemiştk. Beni götüren kişinin mekanda hatrı olduğu için mi yoksa siparişi vermenin adabından mıdır. Önümüze inanılmaz bir lezzet şöleni gelmişti ve hayatımda yediğim en güzel etleri  o gün yedim diye hatırlarım derin düşünmesem. 

Daha sonra tek gittiğimde de 350 gr istedim. Eti özellikle yağsız tarafından istedim, Çünkü daha önce bir kaç yerde yağca fazla et geldiğinde rahatsızlık vermişti ama tabii pidenin yağlısından aldım. 

Etin lezzeti inanılmaz güzeldi. Ustam gerçekten de yağlarından arındırılmış lop et sunmuştu bana. Ama sanırım az biraz yağ istememekle hata yapmışım. Pide ne kadar yağlı da olsa ete de az yağ iyi gidiyor. Ne de olsa kuzunun kendi yağı, doğal, bir zararı olmaz diyor Karatay Hoca'mız 🙂

Etin yanında gelen domates ve soğanın da lezzeti yerindeydi. 

  • Kebapçı Enver

denizli-kebapci-enver-giris

Kebapçı Enver, sanırım sosyal medyanın favori Denizli Kebapçısı. Çünkü bir çok blog ve paylaşımda adından çok bahsediliyor. 

Enver de Bayramyerin'de ana cadde üzerinde yer alıyor. Mekan iki katlı. Üst tarafı aile salonu deniyor ama ben tek başıma ikisinde de oldum 🙂

Denizli'deki gittiğim bütün kebapçılarda olduğu gibi Enver'de de sipariş ve yemek usulü aynı. yine kilo ile sipariş yine el ile olaya dalma. 

Enver Usta'ya ilk gittiğimde yazılanların da etkisi ile 1 porsiyon kebap 1 porsiyon kelle yemek istedim. 

Kebap geldi, gerçekten de güzel ve lezzetli ama biraz fazla yağlı idi. O zamanlar etin neresinden söyleyeceğimi bilmiyordum. Fakat sonra önüme tüm bir kuzu kelle geldiğinde geçrekten şoka girdim.

denizli-kebabci-enver-kelle

Kuzu Kelle derken ben önüme ayıklanmış bir yemek geleceğini beklerken, dişleri ile hala da sırıtan bir yüz ifadesine sahip kelleyi karşımda görmeyi beklemiyordum. Tabii bir de o kadar kebabın üzerine tam kelle nasıl gidecekti ? 

denizli-kebabci-enver-kebap

neyse mekan bir çözümünü buldu, benim yanlış anlamamı ortadan kaldırdı ve kellenin yarısını aldı. Sordum kendileri için ayırmışlar 🙂

denizli-kebabci-enver-sakatat

Ama etin lezzeti gerçekten de güzeldi.  Daha sonraki gelişimde yine aynı dostumla beraber gelip iki ikişi 1 kilonun üzerinde söyledik. bu defa üzerinde böbrek, uykuluk gibi sakatatlar da vardı ki, mutlaka varsa bunlardan isteyin. Ete ilave tat katıyorlar. 

  • Kocabaylar Kebap Salonu

denizli-kebabci-kocabay

Kocabaylar'ı yine yaptğım ön araştırmalarda bloglarda okuyup gittim. 

Mekan Bayramyerin'de ana caddeyi kesen bir caddede. Zaten Bayramyeri'ndeki kebapçıların olduğu caddeyi bulun ve kendinizi bir + işarenin ortasına alın, dört bir yanınızda mekanları göreceksiniz. 

Bloglarda okuduğum kadarı ile Kocabayların Kaburgası da güzeldi. Bu sebeple kebabın yanına kaburga da söyledim. 

denizli-kebabci-kocabay-buyuk

Etler diğer yerlerden farklı olarak daha büyük parçalarda servis edilidi ve  biraz fazla yağlıydı. Sanırım Kaburga isteyenlerin yağ seveceği düşünüldüğü ve ben de uyarmadığım için yağca zengin, kolesterolce de felaket ama lezzetçe güzel bir yemek geldi önüme. 

Kocabayları da öneririm. Özellikle Kaburgası gerçekten de çok lezzetli. 

  • Hacı Şerif Pastanesi

denizli-haci-serif-

Denizli'de kebap yedikten sonraki ritüelim de 1938'den beri faal olan Hacı Şerif Pastanesi'ne gidip Dondurmalı İrmik helvası yemek ve yanında Zafer Gazozu içmek sanırım. 

Bayramyeri'nde dip bir köşede bulunan pastanenin önünde yerle bitişik otantik ! masalarda oturan kabalılığı görmemek mümkün değil zaten. 

İrmik helvası her daim sıcak, dondurma da lezzetli. 

denizli-haci-serif-irmik-helva-tezgah

Kağıt bir kabın içine önce eser miktarda sade dondurma konuyor ve üzeri sıcak irmik helvası ile kapatılıyor. Siz irmik helvasını yerken, dondurmaya ulaşana kadar dondurma zaten eriyor ve sonlara doğru inanılmaz bir lezzet çıkıyor ortaya. 

denizli-haci-serif-dondurmali-irmikTavsiye ederim.

Tabii Pastanede sadece irmik helvası yok. Mandalin'den Turunc'a, Ceviz ve İncir'e kadar envai çeşit lezzetin tatlısını da yapmışlar.

denizli-haci-serif-tatli

Denizli'de nerede ye yenir diye anlatamadım belki. Çünkü Denizli büyük bir şehir ve sadece gastronomisi tabii ki sadece bayramyeri'ndeki kebapçılardan ibaret değil. Ama benim deneyimleyebildiğim bunlar oldu. Eğer sizlerin de yöreye özgü lezzetlerle ilgili önerileriniz varsa, Yorum olarak yazarsanız, bir dahaki gidişlerimde mutlaka denemek isterim. 

#GezinAfiyetle

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat