erzurumda-nerede-ne-yenir-iki

Erzurum 'a ilk olarak 2013 yazında Doğu Anadalu'dan başlayıp Doğu Karadeniz'e uzanan gezimde şehri hızlıca görme şansım olsa da, tur zamanının Ramazan ayına denk gelmesi sebebi ile açık tek bir yer bulamamış ve peynir ekmeğe talim ederek şehirden ayrılmış ve Erzurum'da Nerede Ne yenir sorusuna tek bir cevap dahi alamamıştım. turistik amaçlı bu geziden hemen sonra iki yıl süren bir iş davası için yaklaşık 5-6 defa gitmişliğim var. Daha önce gezelimgorelimbilelim.com isimli gezi blogumda aslında Erzurum'a ilk olarak geldiğim zmanda geçirdiğim iki günü yazmış ve bu iki gün içerisinde Erzurum'da Nerede Ne Yenir sorusuna cevap veremeyeceğimi ancak ilk izlenimlerimi yazmıştım. Fakat açıkçası İlk gelişimin üzerinden geçen bu süre zarfında fikirlerimde çok da bir değişiklik olmadı, Erzurum'da Nerede Ne Yenir diye tespit ettiğim ilk restoranların zaten beni oldukça tatmin etmiş olması gerekse de zaten çok gelmediğim bu şehirde öünlerimi bilmediğim yerlerde harcayıp bu güzel tatlardan olurum korkusu başka yerleri deneme konusunda beni riske sokmadan ilerletti. 

Genel Olarak Akşam uçağı ile geldiğim ve şehir merkezinde Rafo Otel'de kaldığım için akşam yemeğini yakın olan Gel Gör'de ertesi gün öğlen yemeğini de Koç Kebapçılıkda yedim ve arada Dönerci Hacı Baba ve Kadayıfçı Muammer Usta'nın lezzetlerini de tatma şansına sahip oldum.   

Gel Gör Çağ Kebap

gel-gor-erzurum-cag-kebap

Bir kaç yıl önce bir arkadaşım Gel Gör Kebapçısına gittiğini ve duvarda en çok şişi yiyenlerin resmini gördüğünü söyleyince aklıma yer etmişti. Gerçekten de masaya ilk oturduğumda dikkati çeken bir oturuşta 33 şiş yediği konusunda efsane olan İlyas Amca oldu. İkinci sıradaki genç arkadaş da 30 şişle ona çok yaklaşmış. Hatta 10-12 yaşındaki çocukların bile 8-10 şiş yediklerini görünce ben de umutlandım. 

erzurum-gel-gor-onur-listesi

Ben de ne oluyor ben de yer miyim diye düşünürken ilk şiş eşlikçileri ile masama geldi. Erzurum'a gelmeden önce öğrendiğim usulde gelen lavaşlar ile şişi sıyırıp içine eşlikçilerden koydum ve ısırdığımda beynime giden ilk sinyaller "Aman Allahım! bu yediğim ne böyle ? Öldüm de Cennete mi gittim" şeklinde oldu,

erzurum-gel-gore-cag-kebap

Etin yumuşaklığı ve pişme süresi ile adeta lezzet pınarı ağzıma doğru akıyordu. İlk darbeden sonra bir de eti şişten çıkartıp sade deneyim dedim. Bu sayede etin terbiyesinin de lezzetinin farkına varma şansım oldu. Yoğun karabiber ve acı tadı terbiyesinden ete işlemiş ve eti yumuşacık kılmıştı. Masaya önce tek bir şiş geliyor, sonra bittikçe yenisi geliyor. İradeniz veya mideniz dur demedikçe masaya yenisi geliyor. Benim gibi yemek zihniyeti Japon Balığı gibi olanlar için çok tehlikeli bir durum. Ben 5 şişte durdurdum hatta garsona istesem de getirme dedim. Erzurum'a gelmeden önce Çağ Kebabı "Yatık Döner" olarak bilirdim. Ama burada gerek şişe dizilimi gerekse de kullanılan et pişiriliş tarzı sebebi ile Çağ Kebabının, Yatık Döner olmadığını daha ilk günden anladım. Çağ Kebabı ile yaşadığım mucizevi anlardan sonra bir kaç dakika mola verip yine Erzurum'da meşhur olan Kadayıf Dolmasından denedim.  

erzurum-gel-gor-cag-kebap-kadayif-dolma

 Karnımın çok dolu olması mı yoksa etten sonra ağzımın tadının değişmesini istemememden mi pek beğenmedim. Tulumba tatlısı ile Lokma arasında bir lezzetti. Belki sıcak ve taze yapılanı yeseydim daha farklı olabilirdi değerlendirmem. Bir yazıda okumuştum, Çağ Kebabı Erzurum'da Zengin yiyeceği olarak bilinirmiş. Bence bu durum kaç şiş yediğine göre değişir. Gel Gör'de şişin tanesi 7,5 TL Artık hesabı siz yapın.

Dönerci Hacı Baba

erzurumda-ne-yenir-hacibaba

Erzurum'da Nerede Ne Yenir  ile ilgili araştırmamı yaparken harbiyiyorum isimli bir site ile karşılaştım. Gerçekten de Erzurum ile ilgili güzel yemek yazıları vardı. Ben de ilk kez gittiğim yerlerde genelde İnternette güvenilir bulduğum yazıların tavsiye ettiği yerleri seçtiğimden, Harbibiyorum'un tavsiyesine uyarak Dönerci Hacı Baba'ya geldim. Erzurum Emniyet Müdürlüğü'nün hemen karşısında olan bu mekan Erzurum'da ünlü bir yermiş. Öğlen yemeği için geldiğimden çok dolu buldum. Büyük bir apartmanın zemin katında çok büyük bir dükkan. Döner İzmir-İstanbul'dan farklı olarak sade bir şekilde tabakta geliyor. (Benzer bir lezzeti Samsun Saathane Meydanında Lezzet Dönercisi'nde karşılaşmıştım) Döner tabağının yanına yine Çağ Kebapta olduğu gibi eşlikçiler ve ince lavaş geliyor. Eşlikçilerin içinde az pişmiş soğan 10 numara geldi.

erzurum-donerci-haci-baba

Dönere gelirsek etin lezzeti 10 numara. Çağ Kebabı gibi bu dönerin etini de terbiyelemişler. Aynı zamanda kestikten sonra Reyhan serperek getirmişler. Tavsiyem az az isteyip döneri soğutmamak. Ben böyle az az 3 tabak yemişim. (aslında 1,5 porsiyona denk geliyor fazla değil 🙂 Gerek Erzurum Adliyesi'ne yakınlığı gerek Çağ Kebap dışında bir alternatif yaratması sebebi ile Dönerci Hacı Baba bir sonraki gelişlerimde en az 1 defa ziyaret edeceğim yerlerin arasına girdi.

Koç Çağ Kebapçısı

erzurum-koc-kebap

Çağ Kebapla olan sınavımın finalini Çağ Kebabını Türkiye'ye tanıttığını iddia eden Koç Çağ Kebapçısı ile yaptım. Kongre Caddesine yakın olan Koç Kebaba ilk girdiğimde hemen şişe sarılı olan Çağ Kebap ile burun buruna geldim ve bir gün önceki güzel anılarım hemen canlandı Masaya hemen buyur ettiler ve geçit töreni başladı. İlk olarak hemen eşlikçiler geldi, güzel bir ezme , yoğurt ve salata ve hemen ardından ilk şiş.

erzurumda-nerede-ne-yenir-koc-kebap

İkinci şiş, Üçüncü şiş derken aklıma daha önce okuduğum bir yazı geldi ve bu kebabın şişe dizildikten sonra alt tarafının da bir müddet ızgarada pişirilmeye devam ettiğini ancak bunu istemeyenlerin Tatari usulü ile az pişmiş aldıklarını hatırladım.

erzurumda-nerede-ne-yenir*koc-kebap-tatari

Dördüncü şişi Tatari usulü istedim. Tatari usulü diğerinden çok farklı geldi bana. Bir kere normal usul daha çok küp şekilde iken Tatari yatık ve döner gibi geldi. Bunun sebebi alt tarafının çiğ kalmaması için ince ve yatık kesmeleri gerektiğiymiş. Tatari usulü çok daha yumuşak ve lezzetliydi. Ancak etinde kan görmeye dayanamayanlar için pek tavsiye etmem. Benim gibi etin suyunun içinde kalması gerektiğine inananlar ise mutlaka en azından bir kaç şişi Tatari denesinler.

Tatari usulü iki şişi götürdükten sonra beynim dur diyor kalbim ise devam diyordu. Ancak bu defa da mantık galip geldi (her zaman olmaz 🙂 Gezdiğim tüm restoranlarda en sevdiğim şeylerden birisi ise çay oldu. Erzurum'da çay gerçekten çok lezzetli ve kararında geliyor. Özellikle bu türden et yemeklerinin üzerine mideyi yatıştırıcı oluyor. Koç'un da Çayı çok güzeldi. Koçta şişin tanesi 6,5 TL idi. Erzurum'a gidenler veya Erzurum'da yaşayanlar arasında Koç ve Gel Gör arasında kebabı hangisinin daha  güzel yaptığına dair tartışmalar olsa da, en bunlara hiç girmeyeceğim. Bana sorarasanız ikisi de oldukça güzel ve kaliteli yapıyor. Bana kalırsa hangisine yakınsanız ona gidin derim. Tabii Gel Gör'ün sahibinin şikayet ettiği gibi şişi 3,5 TL'ye satan ucuz yerler de var ancak bunlara pek güvenmiyorum ve tavsiye etmiyorum. 

Muammer Usta

erzurum-muammer-usta

Muammer Usta aslında Kadayıf Dolmacısı olarak tanınmış, Usta Kadayıf Dolmasını bizlere tanıtan birisi. Ancak bu tanınırlığından yararlanmak için olsa gerek, sadece tatlı işi ile kalmamış ve kebap işine de girmiş. 

Muammer Usta'nın yeri Erzurum'un lüks mahallelerinden birisinde. (Yanına Gel Gör de kendi şubesini açtı) Dışarıdan ve hatta içeriden de bakıldığında lüks bir restoran havası veren Muammer Usta bu özelliği ile diğer yerlerden kendisini ayırıyor. 

erzurum-muammer-usta-ic-mekan

Kebap konusuna gelirsek; alıştığım üzere iki şiş klasik iki şiş de tatari usulü kebap denedim. 

erzurum-muammer-usta-cag-kebap

Klasik şişlerde aradığımı bulamadım. Etler biraz kurumuz ve çekmişti! sanırım. Lezzeti diğerlerinin yanında çok da üst seviyede değildi. 

Fakat Tatarisi 10 numara idi. Gerçekten görüntüsü bile ağzı sulandıran bu kebaptan 10 tane daha olsa yerim derken aslında buranın bir kadayıf dolmacısı olduğu ve ustalığının dolma üzerinde olduğunu hatırladım ve dolmalara yer bıraktım. 

erzurum-muammer-usta-tatari

Kadayıf dolması diğer yediğim yerlerden farklı olarak çıtırlığı yerinde, şerbete boğulmamış ve gerçekten de lezzetli idi. Usta, Ustalığının hakkını sanırım Kadayıf Dolmasında esirgemeden bize göstermişti. 

erzurum-muammer-usta-kadayif

Neticede Muammer Usta ortalama bir kebapçı ancak üstün bir tatlıcı olarak hafızamda iz bırakan bir yer oldu. 

 

Gezin Afiyetle;

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat