Eskişehir’de Gezilecek Yerler

            Halk arasında öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir’de tam 3 yıl boyunca duruşma takip etmiştir. Bu sayede  hem tarihi değerleri hem de son zamanlarda Türkiye’ye kazandırdığı kültürel zenginlikleri inceleme fırsatı yakalamış oldum. Eğer siz de bir Eskişehir gezisi yapmak istiyorsanız size tavsiyemiz bizim gezdiğimiz yerleri görmeden gelmemenizdir. Tümüyle size bir rehber olacak gezi tavsiyelerimize uyarsanız Eskişehir’in tüm güzelliklerini görme fırsatı yakalamış olacaksınız.

Porsuk Çayı / Adalar

eskisehirde-gezilecek-yerler-porsuk

Duruşmalardan kalan vaktimde Eskişehir'de gezilecek yerler ile ilgili ufak bir araştırmadan sonra ilk gideceğimiz yeri Porsuk Çayı olarak belirledik. Sakarya Nehrinin en uzun kollarından biri olan bu çayın şehir merkezine denk gelen bölümü çevre halkı tarafından Adalar olarak adlandırılıyormuş. Abartısız olarak şehirde gittiğimiz en kalabalık ve hareketli yerlerin başlında geliyor. Eskişehir’de hayatın ve insanların yaşam tarzını anlamak için en güzel ve doğru yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Odunpazarı Evleri

eskisehirde-gezilecek-yerler-odunpazari

Porsuk Çayından sonraki ilk adresimiz Odunpazarı Evleri oldu. Şehrin en güzel yapıları ile döşeli bu yerleşim alanını görmeden gitmek olmazdı. Üstelin şehrin en eski yerlerinden biri olan bu semtten Evliya Çelebi bile bahsetmektedir. Günümüzde çeşitli restorasyonlar görmüş ve tam bir açık hava müzesini andıran bir yapıya sahipti. Şehrin güneyine kurulmuş, Osmanlı örnekleri taşıyan, kıvrımlı yollara sahip, ahşap süslemeli evleri ve kıvrımlı yollarıyla bizi resmen büyüleyen bu semtin Dünya Kültür Mirası listesine de girdiğini öğrendik.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi

eskisehirde-gezilecek-yerler-balmumu-muzesi

Odunpazarı Evlerinin büyüsünden sonra kısa bir yolculuk yaptık ve balmumu ile heykeller yapılan ve ülkemizde çok ünlü olan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeli Müzesine vardık. Heykellere meraklı olan insanların gerçekten burayı görmesini tavsiye ediyorum. Ayrıca birçok ünlü sanatçı ve siyasetçinin balmumu heykeline ev sahipliği yapan bu müzede, ünlü ve siyasetçileri gerçekten görmüşçesine heyecanlandık. Odunpazarı semtinin içinde yer aldığı için, gezintinin devamında buraya gitmeniz zaman açısından çok fayda sağlayacaktır. İngiltere’de bulunan ve 200 senedir ziyaretçi akınına uğrayan Madame Tassauds Müzesine çok benzediğini belirtmek isterim. Ayrıca ülkemizde bir ilk olan bu müze yaklaşık 160 balmumu heykeli görmemize olanak sağladı.

Atlıhan Çarşısı

eskisehirde-gezilecek-yerler-atlihan

Hazır Odunpazarı semtindeyken Atlıhan Çarşısına da uğramayı ihmal etmedik. Geçmiş zamanlarda han olarak kullanılan bu çarşı günümüzde çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı iş yerlerine ve sanatçılara ev sahipliği yapıyor. Eskişehir’in ünlü lüle taşı ile yapılan birçok hediyelik eşyadan biz de beğendiğimiz birşeyler almak üzere Lületaşı Müzesine gittik.

Lületaşı Müzesi

eskisehirde-gezilecek-yerler-luletasi

Lüle taşının, şehrin en değerli taşlarından olduğunu duyduktan sonra, bu müzenin ilgimizi çekmediğini söylemek yalan olur. Odunpazarı belediyesi tarafından açılan bu müze, hem yabancı hem de yerli turist akınına uğruyor. Odunpazarına gitmişken görmeden çıkmamanız gereken muazzam bir müzedir. Sonrasında birkaç parça hediyelik eşya alarak Sazova Parkına geçtik.

Sazova Parkı

 

eskisehirde-gezilecek-yerler-sazova

Gezilecek yerler listemizde orta sıralarda bulunan Sazova parkına vardığımızda gerçekten çok heyecanlandık. Bu parkın ülkemizin en büyük parklarından biri olması, sahip olduğu teması ve huzur verici doğası heyecanımızı ikiye katladı diyebilirim. Ufak bir araştırmadan sonra buranın asıl adının Sazova Kültür ve Sanat Parkı olduğunu öğrendik. Park içinde gezinti yaparken bilim deney merkezi, amfi tiyatro, korsan gemisi ve uzay evi gibi oldukça çekici detaylar ile karşılaştık. Parkın öyle farklı bir doğası vardı ki, günümüzün neredeyse yarısını burada geçirmemizi sağladı.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

eskisehirde-gezilecek-yerler-kursunlu-camii

1517 yılında Acem Ali tarafından yapılan ve şehrin en güzel yapısı olan kurşunlu camisini de çok duymuştuk ve görmeden olmaz diye düşündük. 1525 senesinde inşası tamamlanan bu yapının 7 bölümden oluştuğunu gördük. Ayrıca El Sanatları Müzesine rastladık ve bu muazzam müzenin tüm parçalarını hayretle gezdik. Heyecan verici ve görkemli olan bu yapıyı görmeden gitmemenizi öneririm.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

eskisehirde-gezilecek-yerler-cam-sanatlari

Bir müzeden çıkıp bambaşka bir müze olan cam sanatları müzesine gelmiştik. 2007 yılında açıldığını öğrendiğimiz bu müze ayrıca ülkemizin en başarılı müzeleri arasındadır. Yüzlerce farklı sanatçı tarafından yapılan çeşitli ve etkileyici cam sanatları ile karşılaştık. Cam ile neler yapılabilirki diye düşünüyorsanız bu müzeyi gezdiğiniz takdirde cama olan bakış açınızın tamamen değişeceğinden eminiz.

Eti Arkeoloji Müzesi

eskisehirde-gezilecek-yerler-eti-arkeoloji-muzesi

Şehrin tüm güzelliklerini gezdikten sonra kendimizi arkeoloji müzesine attık. Şehrin çevresinde ve içinden çıkarılan birçok tarihi eserin sergilendiği bu müzeyi gezerken resmen tarihte bir yolculuğa çıktığımızı hissettik. Ülkemizin en yüksek teknolojisine ev sahipliği yapan bu müzede, hayatınızdaki en farklı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tüm bu gezintiden sonra bir özet yapacak olursak sanırım Odunpazarı ve çevresined birkaç saat geçirmek oldukça dinlendirici ve doyurucu bir gezi tecrübesi yaşattı. Sizin de buralara giderek aynı hazzı yaşamanızı isterim.