Eskişehir uzun yıllar boyunca görmek istediğim yerlerden birisiydi. Bu isteğime 2011 yılında kavuşmuş ve Eskişehir İş Mahkemesi'nde üç yıl sürecek bir hukuk davasını almıştım. Ancak öyle ya da böyle bir sebepten bu davanın duruşmalarına çok fazla gitme şansı bulamadım. Bu sebeple Eskişehir'de Nerede Ne Yenir başlığında çok fazla seçenek sunamayacağım. Ancak Eskişehir'de en güzel Çiğ böreği yapan Papağan'dan ve Abdusellam Usta'nın Balaban Köftesini anlatmadan geçmeyeceğim.

Papağan Çiğ Börek Salonu

papagan-cig-borek-eskisehir*iki

Eskişehir'de en güzel çiğ böreği kim yapar diye bir Eskişehirliye sorsanız hemen Annem yapar diyecektir 🙂 Tabii işin şakası bir yana Eskişehir'de en güzel Çiğ Böreği yiyebileceğiniz mekanlardan birisi Papağan Çiğ Börek Salonu.

Çiğ börek sanırım tatarlara özgü bir lezzet. Kıyma ve soğan ile hazırlanan için yufkaya konulması ve bunun bol yağda kızartılması ile oluşan bir lezzet ve kalori bombası.  Yanına Ayran veya Çay iyi gidiyor.

papagan-cig-borek

Çiğ Böreği 5'li paketler halinde veriyorlar. Bir porsiyonda 5 tane yiyorsunuz ama emin olun doymuyor ve yedikçe yiyesiniz geliyor. Fakat yağda piştiği için dikkatli olmak lazım, sıcakken löplöp giden yağlı hamur, bir süre geçtikten sonra abartı yenilirse midede rahatsızlık verebilir.

Abdüsselam Usta'nın Balaban Köftesi

eskisehir-abdusselam-balaban-kebap

1938 yılında Abdüsselam Soyarık ustanın kurduğu "Abdüsselam Köftecisi" , Necdet Gengeç ve oğlu Oğuz Gengeç sayesinde günümüze kadar gelmiş ve o günden bugüne lezzetini aynı güzellikte korumuş bir mekan, Porsiyonları dolu dolu olan Balaban Kebap' ın İsmi Tatarca'da 'ÇOK' anlamına gelen Balaban kelimesinden geliyormuş. 

abdusselam-tarihce

Kebabın yapımında  Şiş kısmı için özenle seçilmiş dana eti kullanılıryormuş. Etin Sinirleri temizlendikten sonra tuzlanıp yağlanır ve soğuk hava deposuna konuluyor ve Soğuk hava deposunda üç gün bekletildikten sonra dördüncü gün etler Balaban Kebap için yeterli yumuşaklığa ve kıvama geliyormuş. Köfte kısmı için ise sırf dana kaburga eti kullanılmaktadır. 

Abdüsselam usülü Balaban Kebap'ın lezzetine lezzet katan ve çok önemli olan ayrıntı kemik suyuymuş. 

 Dana kemikleri yaklaşık üç saat boyunca kaynatılmaktadır. Bu kemik suyu bir taraftan et ve şiş kızartılırken Balaban Kebap'ın ısıtılmış ve doğranmış özel pidelerin üzerine dökülüp ardından süzülmektedir.

eskisehir-balaban-kofte

Pidelerin üzerine inceltilmiş yoğurt konulur ve yine et suyu ile inceltilmiş tamek sosu dökülür. Şiş ve köfteler konulmadan önce son olarak eritilmiş tereyağı pidelerin üzerine dökülmektedir. 

Abdüsselam Usta'nın yeri Eskişehir Valiliğinin karşısında yer alan bir pasajın sonunda. Dışarıdan ve hatta içeriden de çok bir şeye benzetemezsiniz. İçeride şiş ya da köfte olarak iki çeşit yemek sunuluyor. Tamekli diye bir sos var ben sadece burada rastladım. 

abdusselam-mekan

Şiş kebabın lezzeti gerçekten de 10 üzerinden 10 numara. Ustanın internet sitesinde de anlatıldığı üzere etler tam ıvamında lokum gibi ve aromalı bir şekilde lezzetli. Bu tür yiyeceklerin üzerine yoğurt ve salça sos da çok uyum sağlıyor. Bir de ustanın dediği gibi kemik suyu lezzetine lezzet katıyor 

Mazlumlar Muhallebecisi

Eskişehir'de Haller Gençlik Merkezi restore edilmiş eski bir pasaj aslında. şimdilerde içinde otantik dükkanların bulunduğu bir çarşı olarak biliniyor. 

haller-genclik-merkezi-eskisehir

Haller Gençlik Merkezinin içinde yer alan Mazlumlar Muhallebecisi ise "Su Muhallebesi" ile ünlü. Hatay'daki Affan Kahvesi'nde yediğim haytalı tatlısına çok benziyor. Mantığı aynı. Sadece dondurma yok üzerinde. 

Su Muhallebesi Üzerine pudra şekeri, gül suyu ve gelincik suyu ilave edilerek servis edilen hafif tatlı. Haller Gençlik Merkezi'ne gidip bu lezzeti denemeden geri dönmek olmaz. 

mazlumlar-muhallebecisi-su-muhallebesi

Eskişehir'de Nerede Ne Yenir listem bu şekilde üç ayrı lezzete ve üç ayrı damak tadına hitap eden mekanlarla sınırlı maalesef. Ancak Eskişehir'e gidip de mekan önereceklerin tavsiyelerini dört gözle bekliyorum. 

Gezin Afiyetle,

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat