Gaziantep'te gezilecek yerler listesinde favori başlığım elbette ki Zeugma Mozaik Müzesi olacaktır. Gaziantep'e gittiğim her iş seyehatimde uygun vakit buldukça Zeugma Mozaik Müzesini Gaziantep'te gezilecek yerler listemin başına eklerim. Çünkü mozaik müzesi olmasına rağmen içinde sergilenen tek heykel olan Delici Bakışlı Mars Heykeli, Gaziantep'e her gittiğimde kendisine çağırır beni. Tabii Zeugma Mozaik Müzesi'nin arkasında yer alan Meşhur Küşlemeci Halil Usta da işin cabası 🙂

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi; Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesiymiş. Birincisi Hatay'da yeni açılan ancak benim pek de beğenmediğim Mozaik Müzesiymiş. 

Gaziantep'in Karşıyaka bölgesinde ana yol üzerine kurulu çok modern görünüşlü dev gibi binanın içinde hizmet veriyor. Araç ile ulaşımı kolay ama sanırım toplu taşıma ile ulaşmak çok da kolay değil. Bu sebeple aracınız yoksa taksiyi tercih edin derim. 

gaziantep-zeugma-mozaik-muzesi-giris

Müzeye girişler çok pahalı değil ve Müze kart da geçerli. 

Girişte size Audio Guide satmak isteyeceklerdir.  Müze gezen pek çok kişi bu Audio Guide'lara para vermek istemez. Bunu füzüli görür ama Zeugma Müzesinde sergilenen her bir Mozaik'in kendi hikayesi olduğu ve bu hikayeler ile eserlerin bir bütün halinde zevk verdiği göz önüne alınırsa bence Audio Guide olmaksızın bu müzenin keyfi çıkmaz. 

Ancak size güzel bir haberim var, Eğer Akıllı bir telefonunuz varsa İOS ve Android Uygulama olarak Gaziantep Zeugma Müzesinin Resmi Audio Guide programı var. Bunu kullanıp ekstra para vermek zorunda kalmazsınız. Çünkü birebir aynı. Kolay bir arama ile uygulamaya ulaşabilirsiniz. 

Müze çift katlı. turnikeleri geçince hemen solda sanırım 5 TL ücretle 3 Boyutlu Zeugma filmini oynatıyorlar. Müzeye ilk gelişinizde verdiğim ipucu ile Audio Guide'dan tasarruf ettiğiniz para ile mutlaka en az 1 defa bu filmi izleyin. 

Filmde üç boyutlu olarak Zeugma'nın tarihi ve mozaiklerin sular altında kalmasına ramak kala nasıl kurtarıldığının hikayesi var. Yaklaşık 10 dk süren bu filmi mutlaka izlemenizi öneririm. 

gaziantep-zeugma-mozaik-muzesi-oceanos-tehtys

Filmden çıktıktan sonra duvardaki devasa mozaik parça ile nereye geldiğinizi anlıyorsunuz. Göze tanıdık gelen bu eseri uzun uzun inceledikten sonra ilk aşamada Mozaiklerin neler olduğu, Klasik bir Roma evinin nasıl olduğu ve mozaiklerin nerede durduğuna dair bilgilendirme demolarını görüp yavaş yavaş eserlere devam ediyorsunuz. 

gaziantep-zeugma-mozaik-muzesi-panorama

gaziantep-zeugma-mozaik-muzesi-AKHiLLEUS

En büyüğünden en küçüğüne, en meşhurundan en bilinmeyeyenine doğru sayısız güzel eserin arasında merak ve ilgi durumunuza göre saatler ya da saat harcayıp müzenin size gösterdiği akışta ilerlerlen Delici Bakışı Mars Heykeli ile tanıştım. Zeugma Antik Kenti'nde 2000 yılında yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan Roma dönemine ait yaklaşık 1,50 boyundaki bronz Mars heykeli, bereketi ve gücü simgeliyormuş.

gaziantep-zeugma-mozaik-muzesi-mars-heykeli
Delici Bakışlı Mars Heykeli

Bir elinde mızrak ve diğer elinde bahar dalı bulunması nedeniyle hem savaşı hem de barışı temsil eden Mars heykeli, 2000 yılında sabaha kadar süren bir çalışma sonucunda ortaya çıkarılmış. 

Savaşçı genç bir erkeğin betimleyen Mars heykelinin özellikle bakışları dikkati çekiyor. Miğferli heykelin ortadan ayrılan kıvırcık bukleler halindeki kabarık gür saçları alın ve yüzünü çevreleyerek ensesine yapışıyor. Göz bebeği gümüş ve altından yapılan Mars heykelinin yüzünde öfke ve kızgınlık hakim. 

Yoluma müzenin istediği şekilde devam edip üst kata çıkıyorum. Zeugma Mozaik Müzesi engelli dostu bir müze, Engelliler için üst kata çıkma konusunda özel bir sistem var. 

Veee üst katta müzenin assolisti olan bir anlamda Gaziantep'in simgesi sayılan Çingene Kızı mozaiği var. 

gaziantep-zeugma-mozaik-muzesi-cingene-kizi

Özel bir salonda, karanlık bir ortamda özel bir güvenlik görevlisi eşliğinde tek başına sergilenen Çingene Kızı'na uzun uzun bakıp zamanı ve mekanı unutabiliyorsunuz. 

Çingene Kızın'dan çıkıp hemen duvarda Zeus'un kız kaçırma sahnesini de izleyip yine müzenin istediği şekilde devam edip geziye son veriliyor. 

gaziantep-zeugma-mozaik-muzesi-zeus-europea

Çıkışta müzenin mağazasına uğradığımda gerçekten de ürünce zengin ve kaliteli bir mağazaya rastladım. Çingene Kızı'ndan Mars heykeline kadar pek çok hatıra eşyası, Magnet vs vardı. 

Müzenin hemen çıkışından sağa dönüp taksi durağından yukarıya iki sokak yürüdüğünüzde Küşlemeci Halil Usta'nın efsane olmuş mekanına varırsınız ki, müzede geçen saatlerin hakkını burada kolaylıkla verirsiniz. Ama dikkat, Halil Usta öğlen 3'te işinini bitirip mekanı kapatır, Aç kalmayın. 

Evet Gaziantep'te gezilecek yerler neresi diye araştırdığınızda, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'ni listenin olmazsa olmazlarından olduğunu söyleyebiliriz. 
,

#GezinAfiyetle

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat