Gaziantep’te otel tavsiye etmek için çok fazla yer göremedim. Ancak şehrin merkezinde kaldığım bir otel var ki bunu hemen sizlerle paylaşmak istedim.

Gaziantep’in eski şehri olarak kabul edebileceğimiz Bakırcılar çarşısı civarında Şirehan İsimli bir otel var. Gaziantep’te nerede kalınır sorusuna verilecek en otantik cevaplardan birisi olacaktır bu otel.

gaziantep-sirehan-otel

Şire han, 1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa’nın emriyle halktan alınan vergilerle inşa ettiği, vergi veremeyen halkın inşaatında çalıştığı, çalışamayanların ise han bitimine kadar gelip dualar ettikleri han Osmanlı mimarisinin de en güzel örneklerinden birisiymiş. Ayrıca Şirehan İpek yolunun üzerinde ve Gaziantep’ten Kore’ye kadar uzanan en büyük Kervansaraymış.

Şimdilerde Şirehan aynı isimle otel olarak hizmet vermeye devam ediyor.

gaziantep-sirehan-otel-koridor

Şirehan Oteli’nde kaldığımda kendimi sanki İpekyolu’nda ilerleyen bir zamane tüccarı gibi hissettim desem yalan olmaz.  han niteliği aynen devam eden bu yapının 110 civarındaki odası da aynı şekilde han niteliğini koruyacak şekilde restore edilmiş.

gaziantep-sirehan-otel-oda

 

 

gaziantep-sirehan-otel-oda-iki

 

gaziantep-sirehan-otel-oda-iuc

Yapının tarihi bir eser olması sebebi ile odalarının çok da büyük olmasını beklememek lazım ki bence Şirehan Otel’in en büyük dezaavantajı odalarının küçük olması. Ancak yine de iş için gaziantep’e gelmişseniz, gelmişken kısa bir vakitte Bakırcılar çarşısını göreyim, Metanet’te beyran, İmam Çağdaş’da Ali Nazik hüpleteyim niyetinde iseniz merkezin de merkezinde kalmak bir avantaj olacaktır. Bu sebeple odaların büyük olup olmaması sizleri pek etkilemeyecektir.

gaziantep-sirehan-otel-avlu

Maalesef Otel’in kahvaltısını deneyemedim. Gaziantep’te Kahvaltı yazımda da bahsettiğim gibi, Gaziantep’e gelindiğinde bence otel kahvaltıları ile mideyi ziyan etmemek lazım. Hemen 5 dk mesafedeki Metanet’te bir beyran çorbası ve 10 dk uzaklıktaki Katmerci Zekeriya kahvaltı için çok daha güzel alternatifler sunacaktır.

Gezgin Avukat

Av. Eren Evren