Gaziantep’e daha önceki gelişim gündüz olmadığı ve sabah da şehirden ayrılmam gerektiği için güzel bir Gaziantep Kahvaltısı yapmaya fırsatım olmamıştı. Gaziantep’te nerede ne yenir diye araştırmış hemen iki efsane kebapçı İmam Çağdaş ve Küşlemeci Halil’i bulmuştum.  Ama Beyran çorbası ve meşhur kaymaklı katmeri ile yapılacak Gaziantep Kahvaltısı sürekli aklımda kalmıştı

Son gidişimde duruşmamım saat 09:30’da olması nedeni ile bir gün önceden geldiğim bu güzel gurme şehrinde kahvaltı için tam iki saatim vardı. Ben de üşenmedim, otelin kahvaltısını pas geçip kendimi yollara vurdum.

1- Beyran Çorbası- Metanet Lokantası

metanet-lokantasi-gaziantep

Gaziantep’te Nerede Ne Yenir diye araştırma yaptığınızda nerede ise oybirliği ile çıkacak yerlerden birisi Metanet Lokantasıdır. Sabahları erken saatte yapılan Beyran Çorbası, Gaziantep’in bir çok yerinde yapılsa da herkes Metanet’te içilen çorbanın bir başka çorba olduğu görüşünde hemfikir.

Metanet Lokantası, eski şehir olarak adlandırabileceğim bölge olan Bakırcılar Çarşısı, Arastacılar Pazarı ve Tahmis Kahvesinin yakınında bir ara sokakta.

Ancak Sabah 07:30’da restorana geldiğimde içerideki kalabalığı görünce, Gaziantep’lilerin kahvaltıyı evlerinde yapmadığını anladım.

metanet-lokantasi-gaziantep-iki

Peki meşhur olan bu beyran çorbası nedir acaba ?

metanet-lokantasi-gaziantep-beyran

 

Pirinç ve Et ile yapılan bu çorbada kullanılan etler, yediğim kebaplardaki kadar lezzetli idi. gece boyunca pişirilen et ve pirinç sipariş geldiğinde bir tabağa konuyor,

IMG_2891

üzerine biraz et suyu, tereyağı ve sarımsak gezdiriliyor

metanet-lokantasi-gaziantep-beyran-pisme

birazcık harlı ateşte ısıtılıp

metanet-lokantasi-gaziantep-beyran-pisme-iki

masaya servis ediliyor.

metanet-lokantasi-gaziantep-beyran-iki

 

Çorba sıcak ve acılı Özellikle kış günlerinde çok iyi geliyor. Çorbanın lezzeti bir yana en önemli özelliği besleyici ve doyurucu olması. gerçekten de tok bir çorba ve sanki kebap yiyormuşsunuz hissini veriyor.

Size de tavsiyem üşenmeyin sabah erken gelin ve Beyran Çorbasını için, sona kalan dona kalır misali geç kalırsanız çorba bitmiş oluyor

2- Katmerci Zekeriya

gaziantep-katmerci-zekeriya

Beyran Çorbası’nın sabah sabah beynime şimşek gibi vurmasının ardından sıra meşhur Kaymaklı Katmerde idi. Metanet Lokantası’ndan çıkıp çarşı içinde 15 dk’lık bir yürüyüşün ardından Meşhur Katmerci Zekeriya’ya vardım.

Katmerci Zekeriya, uzun yıllardır bu işi yapan Gaziantep’te marka olmuş isimlerden birisi. Yalnız mekanı bulmak hiç de kolay değil, ara sokaklardan ve bir de pasajdan geçip buluyorsunuz. En güzeli yaklaştığınızda sormak, tanımayan yok nasıl olsa.

 

Gaziantep’te Katmer, bizim Batı bölgelerinde bildiğimiz katmerlerden çok farklı. incecik baklava hamurunun içine özel bir kaymak ve bol fıstık konulup odun fırınına sürülüyor.

gaziantep-katmerci-zekeriya-katmer-yapimi

 

Sonra da ortaya Şöbyet’in hafif kurusu ama müthiş lezzetlisi çıkıyor.

Bir katmer benim için bile büyük geldi. Kapasitesi fazla olmayanlar paylaşmalı yiyebilir.

gaziantep-katmerci-zekeriya-katmeri

Katmer, inanılmaz bir lezzet Yanına bir de sıcak bir süt veya çay da gelirse kahvaltıda keyfine doyulmuyor. Ancak o da maalesef sabahları çıkan bir lezzet. Sabah gitmezseniz başka katmerciler de vardır belki ama Zekeriya’yı bulamazsınız.

Saat 9 olmuştu. 9:30 duruşması için yaptığım bomba gibi bir Gaziantep Kahvaltısı ile tüm günü yemek düşünmeden geçirmek mümkün, tabii Gaziantep’te olmasa idim 🙂

 

Güncelleme 29.05.2015

3- Gaziantep Orkide Pastanesi

gaziantep-orkide-pastanesi

Gaziantep’e bir kez daha iş için geldiğimde bu defa araç kiralamış ve vakit kaybetmeksizin Adliye’ye gitmek kalmştım. bu sebeple kahvaltı için eski şehrin kalabalıklarına giremeyecek, park yeri aramak için vakit kaybedemeyecektim. Bu sebeple hem ulaşımının daha kolay olması hem de bir çok yerde adının geçiyor olması sebebi ile yeni şehir tarafındaki Orkide Pastanesi’ne gitmeye karar verdim.

Gaziantep Orkide Pastanesi gerçekten de bir pastane. Kahvaltı yaptığım en lüks mekanlardan birisi. Havanın güzel olmasının etkisi ile kalabalığın arasından kendime açık havada güzel bir yer buldum. Gerçi caddeye bakıyordum ama olsun,

gaziantep-orkide-pastanesi.jpg-iki

 

Orkide Pastanesi’nde gördüğüm kadarı ile kalabalık gelen gruplar özel Gaziantep Kahvaltısını sipariş ediyorlardı. yok yok olmayan bu kahvaltı benim gibi tek kişi gelenler için fazla da olsa kalabalık gelenlere öneririm.

Ben münferit olarak sahanda zeytinli, cevizli ve baharatlı bir karışımın üzerine yumurta kırdırmıştım. Bunun adını şimdi tam olarak hatırlayamıyorum ancak bildiğimiz yumurtadan farklı bir tat ve yöreye özgü bir lezzetti.

gaziantep-orkide-pastanesi-zeytinli-yumurta

 

Sonrasında da tabii ki Gaziantep Kahvaltısının ayrılmaz bir parçası olan katmerden istedim. Katmer, Zekeriye Usta’nın katmerinden bir tık daha geride idi. O da fabirkasyon olmasından kaynaklanıyordu. Ancak Zekeriya usta’ya gitmeye vakti ve imkanı olmayanlar için de onu aratmayan bir lezzet vardı karşımda.

gaziantep-orkide-katmer

 

Neticede Orkide Pastanesi de Gaziantep’te güzel bir kahvaltı yapabilmek için iyi bir alternatif bizim için.

Gezgin Avukat.

Av. Eren Evren