Başlıkta Gaziantep’te Nerede Ne Yenir Derslerime giriş yazdıysam da, bunlar benim verdiğim değil aldığım derslerdi ! Aman yanlış anlama olmasın 🙂

ali-nazik-imam-cagdas

Gaziantep’e gitmiş olanlar mutlaka uğramışlar, gitmemiş olanlar da mutlaka duymuşlardır İmam Çağdaş ve Küşlemeci Halil Usta’yı. Gaziantep’te Nerede Ne Yenir ? Konusunun başlangıç ünitesidir benim için bu iki muhteşem kebapçı.

Osmaniye’nin Bahçe ilçesindeki duruşmalarıma gitmek için iki yolum vardı, Birincisi Adana Havaalanın’dan araç kiralayarak Bahçe’ye gitmek (133 Km), İkincisi de Gaziantep Havaalanından araç kiralayarak ulaşmaktı (139 Km) Daha önce bir defa Adana Havaalanın’dan Osmaniye’ye gitmiş,yol üzerinde Adana’nın içine girip hemen Meşhur Kuruköprü Paçacısı’nda akşam yemeği alarak yoluma devam etmiştim. Ancak son defasında Gerek uçak saatlerinin uygun olmaması gerekse de Gaziantep özlemim bu defa daha zor olsa da beni Gaziantep üzerinden gitmeye konusunda itti adeta.

Tabii işimin aslen Gaziantep yerine Bahçe’de olması, Gaziantep’te geçireceğim vakti kısaltacaktı. Bu sebeple; ileride bir gün aslen Gaziantep’te bir iş çıkar umudu ile başlangıç ünitesi olarak riske girmeyip iki efsane kebapçıyı deneyecektim.

İmam Çağdaş; 

imam-cagdas-gaziantep

Gaziantep’teki ilk günümde saatin de 16:00 olması sebebi ile Küşlemeci Halil’in kapalı olacağını bildiğim için zorlanmamak adına eski çarşıdaki İmam Çağdaş’a gitmeye karar verdim.

Zaten Gaziantep’e turistik olarak gelseniz de gelmeseniz de birazcık vaktiniz varsa yolunuz mutlaka Zincirli Bedesten ya da Bakırcılar Çarşısına ya da Almacı Pazar’ına uğrayacaktır meraktan, Buralara kadar geldiyseniz Meşhur Kebapçı İmam Çağdaş’ı da pas geçmeyeceğinize adım gibi eminim.

İmam Çağdaş’a en son 2003 yılında gitmiştim. O zaman yeri yine eski çarşının içinde ama başka bir tarafta idi. Dediğim gibi Gaziantep’in merkezinde  Bakırcılar Çarşısı, Tahmis Kahvesi gibi tabelaları takip ederseniz rahatlıkla yolu bulacaksınız. Araç ile o yollarda gitmek biraz zor ama İmam Çağdaş’ın kendisine ait otoparkı olması bir avantaj.

imam-cagdas-ic-mekan

Gaziantep’e SunExpress’in öğleden sonraki bir seferi ile gelmiştim. Kendimi bu yolculuğa hazırladığım İzmir’de ne bir öğlen yemeği ne de uçakta sandviç almamıştım, bu sebeple İmam Çağdaş’a girdiğimde adeta kurtlar gibi açtım.

Bu sebeple açılışı ilk olarak Antep Lahmacunu ve sadece denemek için istediğim ilk defa burada yediğim Soğan Lahmacunu ile açtım.

imam-cagdas-lahmacun

Antep Lahmacunu bilindik sarımsak aroması ve kuzu etinin lezzeti ile ziyafetin açılışını yapar gibiydi.

Yine masaya gelen patlıcan ezme ile lahmacunun birleşimi hoş ve farklı bir damak tadı yaratmıştı.

imam-cagdas-patlcian-salaa

bakır bir tasta gelen ev yapımı açık ayran ise lezizdi.

Soğan Lahmacunu için çok da iyi şeyler yazamayacağım, Kuzu-Koyun yemediği için Gaziantep’e kadar gelip aç dönen eşim Yüksel gibiler için bir nimet derim geçerim.

Lahmacunlardan sonra masaya assolist Ali Nazik Efendi teşrif buyurdular.

imam-cagdas-ali-nazik

Ali Nazik için yemeği yedikten sonra hemen facebook’a yazdığım postta aynen şöyle demişim;

Altta közde yavaş yavaş pişen lezzetli patlıcanların sarımsaklı yoğurt ile yaptığı ittifak, üstte en lezzetli erkek koyunların etinden kesilen kuşbaşı et ama et değil sanki pamuk, ikisi bir bakır kapta beni ye beni ye diye lezzet savaşı içinde, ben ise midemi büyüklere el öptürmeye gönderiyorum Çok yaşa Sen Ali Nazik !!! “

Sanırım yeteri kadar aydınlatıcı olmuştur !

En son masaya Gaziantep’in klasiği olan baklavaları çağırdım.

 

imam-cagdas-baklava

Özellikle Kare Baklava ve Şöbiyetten oluşan bu lezzet bombalarının bir eşine ben dünyada rastlamış değilim. Hamuru, Şekeri ve Şerbeti ve tabii ki Antep Fıstığı tam olması gerektiği gibi ve tam olması gerektiği miktarda, bu dünyada Gaziantep’te baklava yemeden kimsenin gerçek bir baklava yediğini söyleyemem.

menengic-kahve

Böylesine yedikten sonra Antep’liler ne yapar diye baktığımda Tahmis Kahvesi’ne gidip Menengiç Kahvesi içerler diye duymuştum. Ben de,  sonradan bağımlılık yapacak olan Menengiç Kahvesini içerek hazım sorunumu giderdim. tahmis Kahvesi ise bir başka yazımın konusu olacak.

Küşlemeci Halil Usta;

Gaziantep’te Nerede Ne Yenir ? Derslerimin ikinci başlığını Küşlemeci Halil’e ayırmıştım. Ertesi gün Bahçe’deki duruşmalarımı bitirip oralarda fuzuli bir zaman kaybetmeksizin Antep’e geri döndüm. Yol üzerinde Antep Adliyesi’ne de uğrayıp Gaziantep’e sadece yemek yemeğe gitmediğimi de hatırlayıp doğrudan hedefime yönlendim.

Ancak sabah otelde aldığım derin kahvaltının etkilerini henüz üzerimden atamamış olacaktım ki, Küşlemeci’de harcayacağım zamanın değerini çok iyi bileyim diye önce hemen Küşlemeci Halil Usta’nın dibindeki Zeugma Müzesi’ne yöneldim.

gaziantep-zeugma-muzesi

Zeugma Müzesi muhteşem bir müzeydi. Türkiye’de böylesine güzel eserler olduğunu görmek gurur verici olsa da bir HES için bunların feda edilmesine karar verildiğini görmek çok  acı vericiydi, Allahtan güzel ve iyi insanlar var da bu tarihi sanat eserlerinin büyük bir bölümünü sular altında kalmadan koruyabilmişler. Neyse Zeugma’da başka bir yazının konusu.

Müze’de geçirdiğim iki buçuk saatin ardından midem bir ziyafete hazırdı.

Küşlemeci Halil; Gaziantep’in biraz varoş bölgesi olarak değerlendirdiğim Karşıyaka Semtinde. Müzenin arkasına geçip son model arabaları takip ederseniz restoranı kolaylıkla bulabiliyorsunuz.  Kendisine özel bir park yerinin olması da avantaj. Yoksa yer bulma şansınız yok.

kuslemeci-halil-kebapci-halil

Küşlemeci’nin tek bir kusuru var o da öğlen 3’ten sonra etinin kalmıyor olması.  Kendisine sorarsan hep taze et kullandığını, dondurucuya koymadığını ve satacağı kadar getirdiğini söylüyor, ama bizim gibi vakti kısıtlı insanların bu lezzete ulaşması bu sebeple kolay olmuyor.

Bu arada hep Küşleme diyoruz ama Küşleme nedir acaba ? Ben de gitmeden önce ya da doğrusu Küşlemeci Halil’i duymadan önce bilmiyordum Küşleme’nin ne olduğunu.  Ekşi Sözlüğe göre Küşleme; koyunun omurgasının iki tarafından uzanan yaklaşık 15 cm uzunluğunda bir et parçası. sinirsiz olduğu için en yumuşak koyun etidir ve terbiyesiz sadece tuzlanarak mangalda hafif pişirilerek tüketilir. kıymetlidir.

kuslemeci-halil-usta-kusleme-instagram

Ben de tabii ki; Küşlemeci Halil’den evveliyetle bir Küşleme sipariş ettim. Ancak bir de merakımdan olsa gerek, bir yerlerde duyduğum için Simit Kebabı da istedim.

Küşleme; erkek koyunun sırtına yakın bir bölgesinden çok az miktarda çıkan bir et parçası diye çok basit anlatmışım yukarıda,  ama et değil bu! Hayatımda yediğim en lezzetli şey, çünkü buna et dersem İzmir’de yediklerimiz saman ya da lastik olur. O kadar yani

Yanında ise yarım porsiyon Simit kebabı, burada ince bulgura simit dedikleri için bu kebaba da simit kebabı diyorlar. Kıyma ile ince bulgur karıştırılarak yapılıyor, Ama Küşlemenin yanında çok sönük kalıyor.

kuslemeci-halil-usta-kusleme

Bir de hepsinin yanında gelen özel bir salata, Salatanın özelliği üzerindeki Nar Ekşisinde.

Sonuç olarak; Gaziantep’te Nerede Ne Yenir derslerime adeta bana ders olabilecek iki efsane kebapçıdan başladım. Hem İmam Çağdaş Hem de Küşlemeci Halil Usta lezzet olarak benden 10 tam puan aldılar. Ömrümde yemediğim kadar lezzetli etlerini bana sundular, Çok teşekkür ederim onlara

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat