Gaziantep’e ilk olarak 2004 yılında bir askerlik meselesi yüzünden gitmiş ve şehirde yaklaşık 12 saat geçirmiştim. Ancak 10 yıl önce de olsa serde bir lezzet düşkünlüğü olunca o kadar kısa süre içinde memleketin bütün ünlü baklavacılarını gezmiş, en güzel baklava nerede yenir diye kendi çapımda bir yarışma yapmıştım. (Sonrasını hiç sormayın 🙂 O günlerde bir karar vermiş ve yıllarca bunu ballandıra ballandıra anlatmıştım.

Bu anımın üzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen o baklavaların tadı hiçbir zaman damağımdan gitmemişti.

Gaziantep’le ilgili işlerim 2015 yılında tekrar başladığında, en güzel baklavacıyı yeniden bulma konusunda tüm duyularım depreşmiş ve hemen kısa bir araştırma yapıp deneyeceğim seçenekleri bir kenara not ettim. Bu defa bir kaç defa gideceğim için hepsini bir güne sığdırmadan sindire sindire denemeye karar verdim.

1- İmam Çağdaş

gaziantep-imam-cagdas-baklava-2

Gaziantep’te İmam Çağdaş deyince akan sular durur benim için. İmam Çağdaş restoranı benim için kebapları ile efsane olmuş ise de baklavası da bir o kadar lezzetli ve güzeldi. Hatta benim Gaziantep’te yediğim en güzel baklavayı İmam Çağdaş’ta yedim desem yeridir.

gaziantep-imam-cagdas-baklava-ic-mekan

Gaziantep’te diğer alışık olduğumuz baklavaların yanı sıra yöreye özel kare baklava imal ediyor. bu baklavanın özelliği hacmen biraz daha büyük olması, sıradan baklavaların nerede ise iki katı kadar fıstıklı olması ve kuru baklava kadar olmasa da şerbetinin biraz daha az olması. Kare baklavanın en önemli özelliği ilk katmanlara değen çatalın çıkardığı “hşşşş” diye bir sesin kulakta bıraktığı tını ile  bol bol kullanılan fıstığın damakta bıraktığı lezzet.

gaziantep-imam-cagdas-baklava

İmam Çağdaş’ta Özel Kare Baklava 10 üzerinden 10 puanlık. Şöbyet ise içinde kullanılan kaymak ve fıstığın lezzeti ile 10 puanlık ve fıstık dolama da biraz kuru olması sebebi ile 8 puanlıktı.

İmam Çağdaş’ta kebapları lüpletirken mutlaka ardından gelecek baklavaya da yer ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim.

2- Koçak Baklava

gazianep-kocak-baklavacilik

Gaziantep’te baklava severler, takım tutar gibi baklavacı tutuyorlar. Koçak da Gaziantep’te önemli bir taraftar kitlesine sahip olan baklavacılardan bir tanesi. Büyük ve modern dükkanı Gaziantep’tin yeni şehir bölgesinde. Aslında Küşlemeci Halil Usta’dan dönerken aracınız varsa hemen kolay ulaşılabiliyor.

Yarışmada eşitlik olsun diye İmam Çağdaş’ta yediğim Özel Kare Baklava, Şöbyet ve Fıstık Dolama üçlüsünden ibaret lezzet küpünü sipariş ediyorum.

koçak-baklava

Özel Kare Baklava, Gaziantep’te satış yapan pek çok kalburüstü baklavacıda olduğu gibi tınısı ve lezzeti ile olmuş durumda. Şöbyet için aynı güzellikleri söyleyemeyeceğim. Çünkü şerbeti fazla kaçmıştı. fFstık dolamada(sarma da olabilir:)   ise kullanılan yerel fıstıkların tadı ayrı bir lezzet katıyordu.

gaziantep-kocak

Koçak hem lüks ve ferah mekanı ile hem de alternatif bir lezzet sunması ile Gaziantep’teki En İyi baklavacılardan birisi olmayı hakediyordu.

3- Baklavacı Zeki İnal

gaziantep-zeki-inal-dis-mekan

Şehirde dolaşırken tesadüfen bulduğum ancak sonradan yaptığım araştırmada ünlü olduğunu öğrendiğim bir başka baklavacı da Zeki İnal’dı.

Cadde üzerinde küçük bir dükkanda faaliyet gösteren Zeki İnal, yerinde satıştan çok pakete ağırlık veriyor izlenimini doğurdu bende.

gaziantep-zeki-inal

 

Şöbyetini çok methetttikleri için burada şöbyete de yüklendim. Şöbyetin lezzeti güzeldi. Ancak mekanın küçük olması, baklavaların açık kapıya yakın olmasına ve bu sebeple fazlaca soğumasına yol açıyor ve içindeki şerbet donuyordu. Tat yerinde olsa da bu durum hoşuma gitmedi. Ancak aldığınız ürünü evde yiyecekseniz ya da orada ısıttırabilirseniz, geride güzel bir lezzet kalıyor haberiniz olsun.

En güzeli canınız hangisinden istiyorsa oradan kendiniz deneyin derim. Çünkü her birinin kendine has bir lezzeti var. Ancak Gaziantep’te en iyi baklava hangisi derseniz, tereddütsüz Özel Kare Baklava derim.

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat