gebze-ilyasbey-kofte-instag

Açıkça itiraf etmek gerekir ki; Gebze'de Nerede Ne Yenir diye bir yazı yazmak için çok fazla deneyime sahip olamadım. Çünkü Gebze'de fazla vakit geçirme şansı bulamıyordum. Sabah uçakla İstanbul'a gelip, işimi bitirir bitirmez hemen İzmir'e geri dönüyordum. Gebze İstanbul'a bu kadar yakın olsa da fikren o kadar uzaktı benim için. Bu sebeple Gebze'de Nerede Ne Yenir diye anlatacağıma, Gebze'de İlyasbey Köftecisini tavsiye edebileceğim bir yazı hazırlamak istedim. Ancak Gebze'de başka yerleri deneme şansı buldukça, Gebze'de Nerede Ne Yenir isimli bu yazımı geliştirmeye devam edeceğim söz. 

Gebze'de akşam yemeği için kendime yer baktığımda rutin olarak yaptığım gibi internete girdim ama sürpriz bu defa Gebze'de Nerede Ne Yenir diye bir yazı yazmayı kimsenin aklına getirmediğini gördüm. Bu defa ikinsi seçenek olarak her zaman yaptığım gibi foursqare baktım ama en yakın mekanlar 1,5-2 km uzakta idi. 

Gebze Fesa Bussines Otel'de kaldığım için çıkıp biraz eski usul aramaya başladığımda İlyasbey Köftecisini gördüm. Önünde bol miktarda araba durduğu için "vardır bir hayır" diyerek daldım içeriye. 

gebze-ilyasbey-koftecisi

İçerisi ne çok lüks ne de çok salaş bir mekandı. Klasik köftecilerden uzak biraz daha modernist bir tarzı vardı. 

gebze-ilyasbey-kofteci-ic-mekan

Menü geldiğinde Köfte, Ciğer, Izgaralar vs etler olduğunu gördüm. Zaten girişteki vitrinde güzel güzel etler diziliydi. Fakat benim amacım ciğerdi amma ciğerin kalmadığını öğrenince her telden çalsın diye karışık köfte istedim. Köftelerin yanına yancı olarak piyaz ve kaşarlı patlıcan sipariş ettim. 

gebze-ilyasbey-eslikciler

Yemeklerden önce masaya ezme,tereyağ ve peynir klasiğinden oluşan bir üçleme, pidelerle birlikte servis edildi. Pidelerin soğuk olması hayal kırıcıydı. Ancak ezmenin lezzeti bir nebze olsun affettirdi. 

Sonrasında önce piyaz ve ardından kaşarlı patlıcan geldi. 

gebze-ilyasbey-piyaz

Piyaz ne çok iyi ne de çok kötüydü. Ancak patlıcanı sevmedim. Patlıcan mevsimi olmadığı için olsa gerek biraz yavan ve üzerindeki kaşarlarla bütünleşmemiş gördüm. 

gebze-ilyasbey-kasarli-patlican

Ardından gecenin assolisti köfteler geldi. 

Bir kaç parça klasik, iki parça kaşarlı ve iki parça acılı köfte vardı. 

gebze-ilyasbey-kofte

Köfteler alışaglediğim lezzetten farklı olarak dış kabuklar sert ama içleri sulu ve sıcak olarak servis edildi. Kullanılan etin lezzeti ve köftenin  kıvam tam ağzıma layık geldi. 

Köftelerin pişirilmesi de oldukça isabetli bir şekilde ne yakmadan ne de suyunu kaçırmadan tam kıvamında hazırlanmıştı. 

Sonuç olarak ben tesadüfen bulduğum İlyasbey Köftecisini, Gebze'de Nerede Ne Yenir diye araştıran herkese gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. 

Gezin Afiyetle

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat