IMG_8430

Avukatlığın can sıkıcı taraflarından birisi; Yargının kararlarının istikrarlı olmayışıdır. Bugün aynı olaya "x" kararını veren aynı mahkemenin aynı hakimi yarın aynı olaya "y" kararını veriverir ve siz de Müvekkilinizin karşısında kalıverirsiniz. Bir de hakimlerin bitmek bilmeyen önyargıları vardır, İşçi haklıdır, Tüketici Haklıdır, Kadın Haklıdır, Alacaklı Haklıdır sabıkalı hep suçudur vs vs. Uzun süre uğraştığınız, peşinden koştuğunuz, kilometrelerce yollar yaparak emek harcadğınız işler, bir şekilde pul olur gider. Geride sağlam bir sinir yapısı varsa o zaman ayakta kalırsınız. Gezmek de işte bu şekilde her gün defalarca uyarılıp gerilen sinir sistemimi sağlıklı tutabilmek ve kopmasını engellemek için birebir ilaç olduğu için her müsait vaktimizde gezmeye vuruyoruz kendimizi… 

İşte böyle bir ruh halinde iken Gezimanya ekibinden 04-06 Şubat 2016 tarihinde İstanbul'da yapılacak Dünya Turizm Forum'una ve akşamında düzenlenecek Blogger Night etkinliğine katılma davet aldığımda, yine bir sebepten gerilen ruh halimi dinlendirmek ve hukuk sektöründen bir nebze olsa da uzaklaşmak için düşünmeden teklifi kabul ettim. 

IMG_8426

Dünya Turizm Fuarı ya da orijinal adı ile World Tourism Forum Cumhurbaşkanlığı Himayesinde düzenlenen bir etkinlikmiş. Bu sebeple katılmamayı bile düşündüm ne de olsa siyasi olarak destek alan bir organizasyonun propaganda aracı olması da mümkündü. Ancak organizasyonun içinde BloggerCasting olunca tereddütlerim ortadan kalktı ve çekincilerimin aksine konunun sadece turizme odaklandığını görünce de gelmekle doğru bir karar yaptığımı anlamış oldum. 

12568217_770097176457356_2074614283_n

Peki ne oldu bu Dünya Turizim Forumunda ? 

Tabii ben ben profesyonel bir Turizimci değilim, O sebeple orada olan bitenleri mesleki bir kaygı ile takip etmiyordum. Ancak gördüğüm kadarı ile Turizmin yeni hedefi olarak Afrika'ya odaklanılmıştı.

Bunun haricinde;

estinasyon pazarlaması, turizm yatırımları, online turizm, siyasetin turizme etkisi, sağlık turizmi, alışveriş turizmi, lüks konseptler, sürdürülebilir turizm, uluslararası spor organizasyonları, turizm ve medya, turizm sektörü ve inovasyon, teknoloji ve akıllı yatırımlar konuları ele alınmış ve  “Dünyada Turizm Oskarları” olarak lanse edilen ve uluslararası değerlendirme komitesi tarafından belirlenen 32 kategoride “World Tourism Awards” ödülleri de törenle sahiplerini buldu.

IMG_8419

Biz blog yazarları için de; Dünyanın pek çok değişik ülkesinden gelen (Kanada, Avustralya,İngiltere,Amerika, Almanya vs vs) 80 yabancı blog yazarı, 40 türk blog yazarı ile kaynaşıp fikir alışverişinde bulunduk. Eski Bomonti Bira Fabirkası'ndaki Populist'de düzenlenen Blogger Night da yerli ve yabancı blog yazarları olarak aynı paydada eğlendik ve sonraki gün forumda Blogger oturumunda  Şahsen gezme ve yazma tutkusunun evrensel olduğunu ve hepimizi harekete geçirenin aynı güdü olduğunu gördüm. 

IMG_0526

Bu sebeple evet profesyonel anlamda bana bir şey katmamış olabilir ancak profesyonel yaşantımın sağlılı bir şekilde geçmesini sağlayacak temiz hava baloncuklarını taşıyan gezme ve yazma hobim için beni geliştirebilecek bir etkinliğe katılmış olmanın verdiği mutluluk da başkaydı. 

Gezin Afiyetle

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat