Çınaraltı Künefecisi Yusuf Usta

cınarlati-kunefe-yusuf-usta
cınarlati-kunefe-yusuf-usta

Çınaraltı Künefecisi Yusuf Usta; Antakya’nın en meşhur künefecisi bana göre. Antakya merkezdeki Uzun Çarşı’ya yakın Kunduracılar çarşısını bulduktan sonra hangi esnafa sorsanız yerini tarif eder size. Ancak gittiğinizde bazen otobüs otobüs gelmiş turist grupları ile karşılaşmanız olasıdır.

cinar-agaci

Yusuf Usta; gerçekten de asırlık bir çınarın altında yer alan aslında ufacık bir dükkan. Yusuf Usta’nın alameti farikası o küçüçük dükkanda gerçek köz üzerinde o anda yaptığı künefelerden geçiyor.

cinaralti-yusuf-usta-hazirlanis

Yusuf Usta’nın künefe yorumu biraz daha Mersin’dekileri anımsatıyor. Künefe çok fazla çıtır değil ama şerbete de doymuş değil. Biraz da batılıların damak tadını bilen usta, çok tatlı yapmadan satıyor künefesini. Közde piştiği için hafif bir kömür kokusu, çok fazla sinmemiş ise künefeye lezzet katıyor.

cinaralti-yusuf-usta-porsiyon

Yusuf Usta’nın lezzeti gerçekten de yerinde ve şöhreti hak eden bir yer burası. Ancak sorun; bu şöhreti sebebi ile bazı zamanlarda çok kalabalık oluyor olması ve o kalabalıkta künefelerin standartının maalesef bozuluyor olması. Bu sebeple Yusuf Usta’ya gidecekseniz mekanı şöyle bir kontrol edin. bir turist grubu varsa uzaklaşın, sonra yine gelirsiniz. Ancak çok kalabalık değil ise Yusuf Usta’nın künefesini mutlaka bir tadın derim.

Bir Sonraki sayfada yine meşhur bir künefeci olan Bizim künefeci var.