Tarihi Bizim Künefeci

antakya-bizim-kunefeci

Bizim Künefeci’nin tarihinin ne kadar eskiye dayandığını ve şöhretinin Antakya çapında ne durumda olduğunu pek bilmiyorum. Biraz da tesadüf eseri midemin sesini dinleyerek buldum bu mekanı. Antakya’nın merkezinde Büyükşehir belediyesinin karşısındaki meydandan uzun çarşıya gider gibi yapacaksınız ve hemen sağa dönüp ara sokakta bulacaksınız burayı. Eğer Abdo’da döner veya Anadolu Restoran’da yemek yemişseniz daha kolay bulursunuz.

Dediğim gibi denediğim bir kaç standart künefe ve en son yusuf Usta’nın kalabalığından sıkıldığım için denk gelip girdim buraya.

bizim-kunefe-usta

Künefe, sipariş üstüne klasik usulde mekanda ustam tarafından elle hazırlanıyor. Eğer siz geldiğinizde daha önce hazırlanan tepsi soğumuş ise onu vermiyorlar ve yeni bir tepsi hazırlıyorlar. Kalan künefeye ne oluyor bilmiyorum ama müşteriye her daim sıcak ve taze künefe sunmuş olmaları büyük bir ayrıcalık.

bizim-kunefe-porsyion

 

Bizim künefe klasik üçgen kesimde servis ediliyor. Dilerseniz dondurma yine ayrı bir tabakta servis edilebiliyor.

Künefenin lezzeti bence klasik Hatay lezzeti. Kıtır değil ama çıtır bir künefe. Şerbeti ve şekeri bol. Hatta yediğiniz zaman genzi yakıyor. Peyniri de sanırım keçi peynirine yakın bir tatta ve aromalı.

Bizim Künefe’nin en güzel yanı bir standartının olması. gittiğinizde aşağı yukarı hangi lezzeti deneyimleyeceğinizi biliyorsunuz ve her gittiğinizde taze künefe bulabiliyorsunuz. Lezzeti ise Klasik Hatay künefesini sevenler için 10 üzerinden 18 veririm.

Bir sonraki sayfada Kral Künefe var.