“Hatay-Antakya’da iş veya tatil amaçlı gezilerde kalabileceğiniz, eski bir Antakya evinden restore edilmiş güzel bir otel var.”

Hatay-Antakya’da işim çıktığında inanın çok sevinmiştim. Sürekli duyduğum, etrafımda adından çok bahsedilen ancak görmeye yıllarca fırsat bulamadığım bir yerdi, Hatay. İlk olarak Antakya’da nerede ne yenir ön araştırmalarımın ardından aklıma Hatay’da kalacak yerlere bakmak geldi. Ancak Hatay ve Antakya’da nerede Kalınır ? diye araştırdığımda çok da fazla bir alternatif bulamadım.

Ben de Hatay Otelleri’ni www.booking.com üzerinden araştırmaya başladım. İlk olarak Antakya merkezdeki otellere baktığımda çok fazla aternatifin olmadığını görünce hayal kırıklığına uğramıştım. Tanınmış otel zincilerinden sadece Anemon Otel, Antakya’da vardı. Ama o da her yerde olduğu gibi şehrin merkezinden çoook ama çoook uzaktaydı. Bu sırada imdadıma Hatay’lı bir tanıdığımın Hatay’daki çevresi yetişti ve beni otel arama zahmetinden kurtardı.

Ben Büyük Antakya Otel’ini sorduğumda, Otelin eski ve demode olduğunu söyledi (Ben görmedim onun yalancısıyım 🙂 ve eski şehrin tam kalbindeki Liwan Otel’de yer ayırttığını söyledi.

Liwan Otel ile ilk tanışmam Haziran ayındaydı ve aslında pek de hoş olmadı. İlk gittiğimde otelin doluluğundan ve benim için burayı ayarlayan kişiyi kıramadıklarından olacak herhalde boş döndürmemek için neredeyse tavan arası diyeceğim bir oda verdiler. Odanın gerçek bir penceresi bile yoktu Ama geç saatte girdiğim ve yorgun olduğum ve bir tanıdık vasıtası ile geldiğim için kavga edecek halim yoktu. Sadece ertesi gün şikayetlerimi ilgili yerlere bildirdim.

liwan-otel-antakya-kucuk-oda

Ertesi yıl Şubat ayında bir duruşma için yine Hatay yolları gözüktüğünde yine booking.com dan otel bakmaya başladım. Bu defa yine şehrin merkezindeki eski bir evden döndürülme Savon otel, aynı şekilde Antik Beyazıt ve Çankaya Konakları dikkatimi çekti. Savon Otel çok güzel görünüyordu, gördüğüm kadarı ile en popüler otellerden biriydi ama bir gecelik bir iş gezisi için çok pahalıydı. Diğer iki alternatif hoş geldi ama Liwan Otel’i unutmamıştım. Otelin dıştan görüntüsü, içinin otantikliği hoşuma gitmişti ama odası bir faciaydı.

liwan-otel-hatay-antakya

Liwan Otel’e telefon açtım, geçtiğim konaklamayı hatırlattım ve benzer bir oda vereceklerse gelmeyeceğimi söyledim. bu defa otelin müsait olduğunu ve güzel bir oda vereceklerini söylediler. Ben de inandım, ne de olsa ilk ağızdan bir söz almıştım, gerekli olursa kavga çıkartabilecektim.

Otele geldiğimde iki oda arasında tercih yapabileceğimi söylediler, Birisi dışarıya bakan balkonlu ve yüksek tavanlı ferah bir odaydı ama biraz dardı.

liwan-otel-hatay-orta-oda

Diğeri de tavan arasındaki balayı çiftlerine ayırdıkları Çatı Katı odasıydı.

liwan-otel-hatay-oda

Odamın pencereleri yer seviyesindeydi ama hem çatı odası olmasının avantajı hem de tavan pencelereri sayesinde aydınlıktı.

liwan-otel-cati-kati

Yatak büyük ve rahattı.

İkram olarak çay vardı ama su paralıydı.

Bu ziyaretimde oda olarak bu defa beni tatmin etmişlerdi. Oda avluya baktığı için akşam otelin içinde halka açık Barın gürültüsünden de uzak kalmayı başarmıştım.

liwan-tel-hatay-avlu

Ertesi sabah kahvaltı salonuna indiğimde asıl sürpriz oradaydı. genelde otellerin kahvaltı salonlarına girdiğimde soğuk bir personel hiç lazım olmasa da oda numaramı sorar ve kayıt eder. Liwan Otel’de ise restoran bölümünden sorumlu gayet kibar bir hanımefendi, açık büfe kahvaltıdaki yöresel lezzetleri bizzat anlatıp isteklerim sordu ve Katıklı Ekmek ve Sigara böreği gibi ısınınca güzelliği ortaya çıkan lezzetleri ısıtarak masaya gelmesini sağladı,

liwan-otel-antakya-kahvaltı-katikli-ekmek

Çayım bitince tazeledi. Bir otelde bu ilgiyi görmek inanın çok güzel. Ayrıca otelin avlusu eski bir antakya evi olduğu için gerçekten güzeldi, Kahvaltıı fransızca şarkılar eşliğinde yapmak ise gerçekten keyifliydi.

liwan-otel-hatay-ic-avlu

İşin özü; Liwan Otel; Hatay-Antakya merkezde eski bir Antakya evinden restore edilmiş gayet güzel bir otel. Ancak binanın yapısı gereği her odası aynı özellikle ve güzellikte değil, Tavsiyem bu otelde konaklamanız ama önceden oda konusunda anlaşmanızdır.

 

Eren Evren

Gezgin Avukat