Antakya'ya son gelişim cuma gününe rastgeldiği için bu defa aile ile gelip bu bölgeyi hep birlikte güzelce bir gezelim demiştik ve Yüksel ve Küçük Gezgin Mert Deniz ile Hatay yollarına düşmüştük. Cuma günü sabahtan duruşma ile işim bitince Cuma-Cumartesi ve kısmen de Pazar sabahı bize kalmıştı. Ben de bu 2,5 günlük süre için Hatay'da gezilecek yerler neresi ise oraları araştırdım ve ilk Antakya Müzesi ile gezimize başladık.

Antakya'da Gezilecek Yerler

I.GÜN

Hatay-Antakya Mozaik ve Arkeoloji Müzesi
antakya-mozaik-muzeAntakya Mozaik Müzesi[/caption]

Kısaca Antakya Müzesi olarak adlandıracağım bu müze Antakya'nın merkezindeki eski ve köhne yerinden Reyhanlı yolu üzerindeki modern yuvasına taşınmış. Taşınmış taşınmasına ve üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala daha bir yeni taşınmışlık havası söz konusu.

Müzede Audio Guide yoktu. Henüz sistem kurulamadı dediler.

Müzede mozaikleri tanıtıcı yeterli tabelalar da yoktu, henüz müze tamamlanmadı dediler

Peki nerede dedim Bu dünyanın en büyük mozaik koleksiyonu ? burada sadece bir kaç parça eser var. tabii ki bir şey diyemediler. Sanırım Hatay müzesinde yaşanan skandal (haber için burayı tık tık) ya keyiflerini kaçırmış ya da işleri aksatmış.

Mozaiklerden herkesin biryerlerden tanıdık geldiği eserler vardı yine.

antakya-mozaik-muzesi-uc

 

antakya-muzesi-mozaik-iki

Ancak beni en çok müzenin mozaik tarafı değil arkoeoloji tarafı etkiledi. Mozaik'te bana göre bir numara Zeugma. Ancak bu müzede yer alan Sappulima (Muhtemelen yanlış yazmışımdır) heykeli tüm canlılığı ve muzip bakışları ile sizleri karşılıyor. Eserin kendisi ve kralın hikayesi gerçekten de çok ilginç. sırf bunun için dahi bir kez daha gidebilirim.

bantakya-muzesi-sappulima

Fakat Müzeye taksi ile gittiyseniz, bindiğiniz taksi ile geri dönüş için de mutlaka anlaşın Çünkü müzenin etrafında taksi bulmak mümkün değil.

St Pierre Kilisesi

antakya-st-pierre

Meşhur St pierre kilisesinin Hristiyanlık tarihinde yeri önemli olsa gerek. Bu dine inananlar ilk defa kendilerini hristiyan olarak bu kilisede adlandırmış. Ancak kilise dediysem de siz koca ihtişamlı bir kilise beklemeyin, hatta hiçbirşey beklemeyin ki hayal kırıklığına uğramayın. Dağın içindeki bir mağara kilise olmuş. Kilisenin yeri Mozaik müzesine gelmeden Reyhanlı yolu üzerinde sağda kalıyor.

Habib-i Neccar Camii

habibi-neccar-camii

İsmini ilk duyduğumda İslam büyüklerinden birisi olarak düşünmüştüm. Hatta bölgedeki ilk cami olması da bu kanımı güçlendirmişti. Fakat hikayesini öğrendiğimde Habib-i Neccar'ın hristiyanları korumak isterken şehit düşen ilk insan olduğunu öğrendim ama camii ne alaka idi ?

Habib-i Neccar Camii'ni Memlüklüler yaptırmış. Kuran'ı Kerim'de ölüm hikayesi tasvir edildiği için Habib-i neccar isimli şahıs islam dininde de saygı gören bir kişi. Bu sebeple camii adına yaptırılmış. Cami tam bir Anadolu yapısı. Ahşap malzeme bolca kullanılmış ve minareleri de dönemine yakışan tarzda.

 UzunÇarşı

antaya-uzun-carsi

Habibi Neccar Camii'nden çıktıktan sona karnımızın da acıkmasının etkisi ile Uzunçarşı'ya yöneldik. Uzun Çarşı aslında İzmir'in Kemeraltı'sı, İstanbul'un Mısır Çarşısı kıvamında bir yer. üstü örtülü içinde giyim eşyası mağazaları da olan ama daha çok baharat, şarküteri, künefe malzemeleri vs gibi yiyecek içecek ağırlıklı bir yer.

antaya-uzun-carsi-iki

Ayrıca içindeki kasapları, pide fırınları ile öğlen yemeği için de uygun bir alan. Hemen paralelinde yer alan Kunduracılar çarşısı da envai çeşit ayakkabıcısı ve içinde barındırdığı Çınaraltı Künefecesi ile ön plana çıkıyor. Benim öğlen yemeği önerim, Uzunçarşı içindeki Pöç Kasabından kebap ve Kunduracılar Çarşısındaki Yusuf Usta'dan Künefe olabilir. Gezerken aldığınız kalorileri de bu şekilde harcamış olursunuz.

Kurtuluş Caddesi

antakya-kurtulus-caddesi

UzunÇarşıyı baştan sona gezdikten sonra tekrar Habibi Neccar Camii'ne dönüp buradan Kurtuluş Cadesi'ne yollandık. Cadde Antakya'nın en eski caddelerinden biri olarak eski Antakya'ya açılıyor. Bu Caddede Sveyka Restoran ve Affan Kahvesi var. Ancak konumuz yemek değil. Caddede bir süre yürüyüp Antakya'nın özünü özümseyip daha da derinlere inmek için ara sokaklara dalıyoruz.

Antakya'nın Ara Sokakları

antakya-ara-sokak-iki

Antakya'nın keyfi bu ara sokaklarda çkıyor. Bazen tek bir kişinin geçemeyeceği darlığa düşen sokaklarda arada tarihi kapısı olan evlere, sokak arasındaki kiliselere rastlıyoruz.

antakya-ara-sokak

 

Antakya Çevresinde Gezilecek Yerler'e Devam Etmek için Tık Tık