Pöç Kasabı;

poc-kasap

Antakya'nın merkezindeki Uzun Çarşı'nın içinde yer alan bir lezzet sokağının tam ortasında yer alıyor.

Yanında bir kaç kasap, karşısında fırın, hemen köşesinde künefe ham maddesi satan yerler ile bir bütün oluşturmuş bir yer.

Bir çok ünlü burayı ziyaret ettiği için "Turistik bir Fabrikasyon" olmuştur diye çekindim ancak önüne geldiğimde buranın gerçekten de halen daha bir kasap olduğunu gördüm ve rahatladım.

poc-kasabi-vitrin

Girişte tezgahta satırla kıyılan etlerin çıkardığı melodiler ile sıcak bir karşılama ile uygun bir yere buyur edildim. Bu tür meşhur olan yerlerin çoğunda bulunan "burnundan kıl aldırmama" olayının zerresi, sanırım Hatay'da olmamız sebebi ile yoktu. Gayet güleryüzlü bir personel sizi karşılıyor ve ilk defa gelenler için tepsi kebabı ile kağıt kebabı arasındaki farkları bıkmadan tekrar tekrar anlatıyorlar.

Tepsi Kebabı ile Kağıt Kebabı benim için bir babanın ayırt edemeceği iki çocuğu gibidir. Birisini yesem aklım diğerinde kalır, bu sebeple riske girmiyorum ve derdimi garsona anlatıyorum, o da hemen bir çözüm üretiyor ve 150 gr Tepsi 150 gr kağıt kebabı yaptıralım diyor. Normalde tek porsiyon 200 gr civarında.

Sipariş alınır alınmaz, vitrinde sallanan etlerden uygun bir parça kesiliyor ve işlem başlıyor.

poc-kasabi-hazirlama

Bir usta eti satır ile kıyıyorken diğeri de tepsi kebabı için gerekli olan zerzevatı hazırlıyor ve 10 dk'da biten işlemden sonra tepsiler hazırlanıp hemen karşıdaki fırına veriliyor. Sokaktaki fırın anladığım kadarı ile buradaki tüm kasaplara ortak hizmet veren bir yer.

10 dk sonra iki lezzet de masamda ve karşımda duruyor.

Tepsi Kebabı; etin altına ve üstüne domates, biber konularak yapılan daha sulu bir kebap iken

poc-kasabi-tepsi-kebabi-iki

kağıt kebabı sadece etten yapılıyor. Tepsiye yapışmaması için altına yağlı kağıt konulduğu için adına kağıt kebabı denilmiş.

poc-kasabi-kagit-kebabi

İkisinden de ayrı alıyorum ve lezzetten adeta gözlerim yaşarıyor, Bunca yer gezdim, Bunca yerde yedim ama inanıyorum ki bir et yemeğini hiçbir yerde bu kadar güzel yememişimdir.

Özetle Pöç Kasabı; yolu Antakya'ya düşen herkese en az 1 defa uğramalarını tavsiye edebileceğim "nev'i şahsına münhasır" bir yer. Kesinlikle pişman olmazsınız.

Bir sonraki kasap için tık tık