Anadolu Restoran;

anadolu-restoran-dis-mekan

Antakya'ya yolum bir defa daha düştüğünde aklımda yine Pöç Kasabı vardı. Ama bu defa beni Antakya'da bir dostum karşıladı. Ben Pöç Kasabı'na gidelim dediğimde "Neresi orası ?" deyince bir şok geçirdim. Ancak sonra anladım ki; Antakya'da kasaplarda kebap yaptırmak çok sıradan bir şey ve kasapların çoğu bu işi güzel yaptığı için, yaşayan yerliler kendi kasaplarından başkasını pek bilmiyorlar. Pöç Kasabı da şehirlerarası boyutta meşhur olabilmeyi başarmış bir yer ama aslında Antakya'lılar için sıradan bir kasap.

Antakya'daki dostum beni ilk akşam Anadolu Restoran'a götürdü. Ancak maalesef karnım çok aç olmadığı için sadece mezeleri denemekle yetindim.

Masanın olmazsa olmazı Humus, Tahin Salatası, Muammara ve içli köftenin yatay hali diyebileceğimiz Oruk'tu

antakya-anadolu-restoran-mezeler

Humus; Leban'da yediğimizin aksine Zeytinyağlı idi. Güzel ve lezzetli idi. Tahin salatası ve Muammara için Adana Koço restoranı tercih ederim açıkçası.

Anadolu Restoran benim anladığım kadarı ile Antakya'nın elit insanlarının akşam bir araya gelip güzel bir yemek için toplandığı alkollü içecek seçimleri sunan güzel bir restoran, Benim denediğim yiyecekler öyle çok aman değildi belki ama hem atmosfer hem ilgi alaka buraya da şöyle güzel kıyafetler giyerek bir gece gidilmeli diyor.

Güncelleme 24.12.2015

Antakya'ya bir kez daha iş için gelişim 24.12.2015 tarihinde hristiyanların Noel bayramında olmuştu. Akşam olduğu için hem merkezde hem de açık olduğuna emin olduğum Anadolu Restoranına gittim. Bu defa gezginavukat yanlız değil, minik gezgin Mert Deniz ve eşi Yüksel de vardı. Duruşmanın cuma günü olması sebebi ile hepberaber Antakya'da bir haftasonu geçirmek istemiştik.

IMG_7549

Bu sebeple de ailece gidilebilecek yerlerden risk almayarak Anadolu Restoranı tercih ettim.

Masaya ilk olarak soğuk mezeler geldi.

Soğuk olarak bu defa tereyağlı ve şam fıstıklı humus (10 numara)

IMG_7551

Cevizli biber (Muammara) ve Tarator (Tahin Salatası): Muammara'yı Yüksel, tarator'u ben çok sevdim.

IMG_7550

Kekik (Zahter) ve Zeytin Salatası: Antakya'ya özgü muhteşem bir ikili (10 numara)

IMG_7553

abagannuş (bildiğimiz patlıcan salatası, bir numarası yok)

sipariş ettik.

Ara sıcak olarak Saç Oruğu istedik ve saç oruğu gerçekten bu defa çok iyi yapılmıştı. İçli köftenin yatık hali gibi düşünebileceğimiz bu yemek gerçekten de Antakya'nın marka lezzetleri arasında.

IMG_7554

Son olarka da Tepsi Kebabı istedik. Tepsi kebabında kullanılan et koyun eti idi. Ancak bu defa ağır bir etti. Doğal olarak Yüksel yiyemedi ama ben fırsatı kaçırmam 🙂

Anadolu Restoran; daha önce de yazdığım gibi, Antakya'nın elit yerli kesmine hitap eden ve çok turistik olmayan bir restoran. Ancak mutlaka denenmesi gerekir. Özellikle akşamları alkol de alınabilen güzel bir mekan

Bir sonraki sayfada Leban Restoran için tık tık