Abdo Döner

abdo-dis-mekan

Hatay'a bir gidişimde nedense yemeğimi zamansız yemiş ve kendimi yarı aç yar tok hisseder vaziyette şehre girmiştim. Bu durumda yenecek bir tepsi kebabının etkisi yıkıcı olabileceği için atıştırma yapmak istedim ve kebaplardan dolayı bir türlü sıra gelmeyen Abdo Döner'e gideyim istedim, zaten kaldığım Liwan Otel'in hemen yakınlarında olduğu için fikrimi kendi kendime tartışmama bile gerek kalmadı.

Abdo; Antakya usulü döner yapan bir yer.

Nedir bu Antakya usulü ?

Lavaş ekmeğinin içine sürülen ve Antakya Acı Biber Salçasından yapıldığın düşündüğüm bir sos , döneri Antakya usulü yapıyor sanırım.

Biraz daha yakından incelemek için tezgaha yakın bir masa seçtim ve ustaları seyrettim, Ustalar adeta seri üretim şeklinde dürümleri yapıyorlar ve sipariş bekleme süresini ellerinden geldiğince kısaltıyorlardı.

antakya-abdo-doner

Dönerin Et ve tavuktan yapılanı vardı, Ben Antakya'da olduğumuz için tercihimi tabii ki etten yaptım, Yemeğim masama geldiğinde de pişman olmadım. Gerçekten de hafif acılı sos içinde bu dönerin lezzeti bir başka, lezzetine değer katan bir başka unsur da lavaşın kalitesi. Sanırım lavaş da özel yaptırılmış, sıcacık lavaş, üzerinde özel sos ve güzel bir et, Mutlaka denenmeli.

abdo-durum-doner

Abdo Döner'de yemek yerken paylaşım yaptığımda,bir kaç Antakya'lı arkadaşım, Abdo'dan daha iyi Tacettin var diye uyardılar. Tacettin de aslında tam da kaldığım Liwan Otel'in karşısında imiş. Bakalım bir sonrakine artık Tacettini de deneyeceğim. Buraya görüşümü yazarım.