Dönerci Tacettin

antakya-donerci-tacettin

Güncelleme: 17.09.2015

Daha önce de yazdığım gibi Antakya'da döner severler Abdo'yu sevenler ve Tacettin'i sevenler olarak ikiye ayrılıyor.

İlk olarak Abdo'yu denemiş ve Tacettin'i de deneyeceğimi yazmıştım. Antakya'da sürekli kaldığım liwan otel'in hemen karşısında yer alan Tacettin'e bir öğlen vakti uğradım. İçerisi pek boş gözükmesine rağmen bir masada oturdum ve dürüm sipariş ettim. Ancak garson bana 45 dakika sürebileceğini söyleyince şaşırdım ve sordum neden diye ? O zaman Tacettin'in gerçeği ile karşılaştım. İnsanlar gelmeden rezervasyon yaptırıyorlarmış.

antakya-donerci-tacettin-ic*mekan

Mekan çok eski ve klima dahi yok. Vantilatörden yararlanmak için yakınlarına oturmak lazım. Ustam tam ortada durmaksızın dönerini kesip dürümlerini hazırlıyordu.

antakya-donerci-tacettin-usta

Bir acılı bir acısız iki dürüm sipariş verdim.

Ustanın hemen yakınında oturdum ve biraz sohbet edince 45 dakika 20 dakikaya düştü ve ilk acılı geldi önüme. Antakya biber salçasının lezzetini ve acısını sonuna dek kullanan bu dürümde gerek sosun acısı gerekse de sıcak gelen pidenin etkisi ile ne yediğimi bile anlamadan bitti.

antakya-donerci-tacettin-usta-durum

İkincisini ise biraz da doymuşluğun verdiği haz ile daha yavaş ve tadına vararak yedim. Acısız da lezzetli idi ama benim tavsiyem acılı sipariş vermeniz yönünde.

Bir sonraki sayfada Harbiye'deki Restoranların en ünlülerinden birisini okumak için tık tık