Türk Hava Yolları sık uçan yolcu programı olan Miles & Smiles programında seviye atlamadan önce CIP Yolcu Salonlarını çok merak ederdim. Çeşitli banka kartları ve son olarak TAV Passport kartı ile kullandığım loungelar bir yana CIP salonları hep bir gizem oluştururdu, Commercially Important Person anlamında kullanılan CIP salonları havaalanlarında hep uzak ve gözden uzak köşelerde konumlanır ve içeriye girmek için sadece THY yolcusu olmak ve belirli bir seviyede olmak gerekirdi. 

Taa ki seviye atlayınca bir merakla girdiğim CIP salonlarının aslında kolaylıkla girdiğim Lounge'lardan bir farkının olmadığını ve hatta çoğu Lounge'ın CIP salonlarından daha iyi olduğunu fark edinceye kadar. 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki CIP salonunun ise benim için önemi büyük. SAhip olduğum Tav Passport kart ile İzmir-İstanbul Atatürk ve Ankara havalimanlarında sıraya girmeden x-ray cihazlarından geçiş ve lounge kullanımı gibi avantajlarım olsa da Sabiha Gökçen Havalimanının işleticisi farklı olduğu için TAV Card maalesef burada geçmiyor. 

Özellikle mesai bitim saatleri ve Cuma günleri havalimanının yoğunluğu bazen bezdirici olabiliyor. 

sabiha-gokcen-cip-salon.-girisjpg

Bu sebeple taksi ile havaalanına gelirken CIP yazısını görünce çok mutu oldum. Sabiha Gökçen'de bir CIP salonu olduğunu bilmiyordum çünkü. Taksiciye hemen yolunu değiştirip asıl terminalden baya farklı bir yerde olan Airport Otel'in yakınlarında olan CIP salonuna gittiğimde aklımda bir şüphe vardı. Ankara Esenboğa'da AnadoluJet yolcularını CIP saloununa ücretsiz almıyorlardı. Acaba Sabiha Gökçen'de de böyle saçma bir uygulama ile karşılaşır mıydım ?   

Ancak çok şükür İstanbul Sabiha Gökçen CIP salonunda böyle bir ayırımclık yok. Gerçi benim biletim İzmir'e THY ileydi. Belki Ankara'ya giden Anadolujet yolcularına uyguluyorlardır bilemem. 

CIP Salonlarına girmek için en önemli şart THY . Zaten THY Yolcusu değilseniz kapıdaki kontrolü atlatıp bir şekilde içeri girseniz de uçağa gidemezsiniz. Çünkü CIP salonundan uçağa gidiş sadece THY uçaklarına giden özel CIP araçları ile yapılıyor.  Bunların dışında Bussines Class yolcuları, THY Miles & Smiles Elite Plus, Elite ve Classic Plus üyeleri bu salondan ücretsiz yararlanabiliyor. Classic Plus yolcusu yanındaki misafir için 50 TL ödemek zorunda. 

Salonda Bussiness Class ve Elite Plus yolcularının ayrıca yararlanabileceği daha küçük ama tenha bir salon daha var. 

CIP salonlarının en önemli avantajı olarak Güvenlik aramasının tek noktada ve kolayca yapılmasını görürüm ki ISG CIP salonunda da bu yönde bir soruna rastlamadım. Salonunun girişinden hava tarafına gidişim en fazla 5 dk sürmüştür. 

sabiha-gokcen-cip-salon

İstanbul Sabiha Gökçen'deki CIP Salonu, Atatürk'teki salona nazaran daha temiz ve ferah gözüküyordu. Sanırım yerinin çok sapa bir yer olması fazla kişi tarafından bilinmemesine ve bu sebeple içerinin de sakin olmasına neden oluyordu. Salonun büyük pencerelerinden pistleri görmek mümkün. Hatta salon hemen VIP salonunun yanında olduğu için VIP yolculara da denk gelebiliyorsunuz, tabii ki camın taa öte tarafından. 

sabiha-gokcen-cip-salon-manzara

Oturacak masa bolluğu, gerekirse rahat edilecek koltukların sayısı tatmin ediciydi. 

sabiha-gokcen-cip-salon-ic

Yalnız tüm CIP salonlarında olduğu gibi Sabiha Gökçen'deki CIP salonu da yemek konusunda çuvallıyor. Büfe çok ama çok zayıf, Hani aç kalsanız bile canınız çekmeyecek türde. 

sabiha-gokcen-cip-salon-yemek-bufe

Alkollü içki sayısı çok az. 

sabiha-gokcen-cip-salon-icecekler

İş amaçlı gelenler için bir kaç tane biligisayar konulmuş. Ancak yine elektrik prizi problemi var. Diyorlar ki kendi biligsayarınla çalışma !

sabiha-gokcen-cip-salon-bussines

Dergi ve gazete sayısı da boldu. (Pek ilgilenmediğim için muhalif gazeteler varmı diye bakmadım:)

sabiha-gokcen-cip-salondergi-gazete

internet bedava olsa da, hızı çok düşüktü bu sebeple kendi mobil internetimi kullanmak zorunda kaldım. 

Çocukla gelen aileler için ufak da olsa bir çocuk salonu var. Yalnız bu salon bana minik canavarların yolculuk öncesi enerjilerini atmaları için pek de yeterli gelmedi  

sabiha-gokcen-cip-salon-cocuk

Sonuç olarak; Sabiha Gökçen Turkish Arlines CIP Salonu Sabiha Gökçen Havalimanın'dan THY ile uçacaklar için havalimanının keşmekeşine girmeksizin kullanabilecekleri ama içerideki hizmetlerden çok fazla bir şey beklenmemesi gereken bir salon. 

Gezin Afiyetle

Av. Eren Evren

gezgin avukat