Bütün yolculuklarmın başlangıcı İzmir Adnan Menderes Havalimanı olduğu için en çok kullandığım Lounge (Yolcu Salonu) İzmir Havalimanındaki Comfort Lounge oluyor. THY ile yolculuklarımda uçağın kapı numarası alt katti ise CİP salonunu da tercih ediyorum ancak genelde yukarıdan gittiğim ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda güvenlik araması artık sadece tek bir noktada o da uçağa girerken yapıldığı için CIP'nin bir esprisi kalmıyor ve tercihim Comfort Lounge oluyor. Bu yazıyı da canlı canlı lounge'da yazıyorum. 

Comfort Lounge iç hatlar terminalinde gidiş katında 239 numaralı kapının hemen yanında yer alıyor. 

izmir-comfort-lounge-giris

Comfort Lounge, yine TAV tarafndan işletilen Primeclass'tan farklı olarak banka kartları ile ücretsiz girişi kabul etmiyor. Comfort Lounge'a girebilmek için TAV Passport, Garanti ve HSBC tarafından kodamanlara verilen Pririorty Pass Card veya Vodafone Red Red L, Red, Red Extra, Red Elite Plus, Red Elite Extra, Red Large, Red 7 ve Red Elite gibi bir tarifeye sahip olmanız gerekli. Mastercard özelllikli kredi kartları ile salona giriş ücreti kişibaşı 30 TL, Visa ile 25 EUR. Tav Passport ile bir misafiriniz ya da aileniz ile girebiliyorsunuz. 

izmir-comfort-lounge-salon

Comfort Lounge'da büyük ve aydınlık bir salona sahip, Ancak ne var ki  bu kadar aydınlık olması için yapılan büyük pencereler salonun yaz aylarında özellikle gündüz saatlerinde çekilmez bir hale yol açmasına sebep oluyor. Bu konuda yazdığım şikayet mailine, mimarlarının aydınlık olsun diye tasarladığı açıklaması gelse de pencerelere hala bir perde koymamaları garip, Ne de olsa İstanbullu'lar İzmir'i yönettiği sürece İzmir'in şartlarını anlamaları mümkün değil. 

Salonda yeteri kadar masa ve koltuk mevcut. Girişlerde belli bir sınırlama olduğu için bu salonu da zaten hiçbir zaman ağzına kadar dolu görmedim. (İstanbul Atatürk CİP'de ayakta durabilecek bir yer bulamadığım günleri bilirim)  Güzel işleyen ve şişmeyen bir wireless ağa sahip. Bizim gibi iş insanlarının bu salonlarını kullanacağını TAV artık akıl etmiş olacak ki, son yapmış olduğu bu salonda çalışmak için büyük masalar ve elektrik erişimi mevcut. (İstanbul Atatürk'de elektrik prizi bulmak, çölde vaha bulmaya benziyor)

izmir-comfort-lounge-kahvaltı

Yiyecek içecek konusunda İzmir Comfort Lounge maalesef İstanbul'daki benzerlerinden eksik kalıyor. Gündüzleri kahvaltı namına standart Gevrek, Poğaça Krosan, iki çeşit peynir-zeytin-domates-salatalık var, öğlen ve akşam saatleri ise kahvaltının bir kaç tık üstünde, bugüne kadar çıtır tavuk, tavuk, şiş, tavuk sote ve son olarak da kadınbudu köftenin yanında çeşitli zeytinyağlılara denk geldim. Kadınbudu'nda kullandıkları kıyma hariç hiçbirinde bir sıkıntı yaşamadım. 

izmir-comfort-lounge-simit-pogaca

Ancak tatlı menüsü oldukça zayıf. İstanbul'daki bol çeşitlerin aksine burada sadece çikolatalı Cheescake benzeri bir tatlı ve muhallebi var. Tam bir hayalkırıklığı

izmir-comfort-lounge-kahvalti

İçecek olarak ise standart bir durumda ne çok ne az. Gazlı içecekler, Çay-Kahve,Türk Kahvesi mevcut. Meyve suyu Capi'nin %100 doğalları dahil var. Alkolde ise yine İstanbul'dakilerin aksine sadece bira ve bir kaç yerli içecekten ibaret kalmışlar. 

Dergi, gazete seçeneceği yeterli. 

izmir-comfort-lounge-dergi

Salonda ayrıca müstakil kullanabileceğiniz ikişer tuvalet, bir duş (bilmem hiç kullanıldı mı 🙂 bebek bakım odası ve mama sandalyesi mevcut. (Küçük bebeğimiz ile sık seyahate çıktığımız için bunlara da dikkat eder oldum artık:)  

izmir-comfort-lounge-cocuk

izmir-comfort-lounge-dus

Çocukların oyun salonu maalesef hatalı bir yerleşim ile iş masasının yanına yerleştirilmiş. Zamanında bunu da şikayet etmiştim. Ancak son baktığımda çocuk oyun salonunda kayda değer bir şey kalmadığını gördüm ki çocuk oyun salonu konusunda bence Ankara lider durumda. 

izmir-comfort-lounge-cocuk

Son olarak İzmir' Adnan Menderes Havalimanı iç hatlarda iki Lounge alternatifimiz var. Birisi Comfort Lounge diğeri de THY CIP salonu, CIP için THY ile sık uçan bir yolcu olmanız gerekli ve para da verseniz giremiyorsunuz. Ancak Comfort Lounge'a yukarıda saydığım kartların yanında 30 TL ücretle girmek mümkün. Özellikle bir kişi için 30 TL, havaalanında para harcamaktan sakınmayanlar için, rahat koltuklar, internet erişimi, sınırsız yiyecek-içecek erişimine sahip olmak açısından uygun bir fırsat olarak görülebilir.  

Gezin Afiyetle,

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat