2012-2013 kış sezonunun belki de en soğuk günlerinde Kars’a iş amaçlı olarak gitmiştim. Kars’a gideceğimi duyanların bile içi buz kesmişken ben İzmir’den Sun Express’in direk uçağı ile Kars’a doğru yola çıktım.

 

Aslına bakarsanız İzmir’den hafta sonu Kayak tatiline daha kolay bir şekilde ulaşmak da zor gözüküyor. Çünkü uçak saatler göz önüne alındığında seferlerin çok uygun olduğunu görüyoruz.

Yol boyunca özellikle Ankara’nın doğusuna geçtiğimizde aşağıdaki kar manzalaralı ile geçen harika bir yolculuktan sonra kalktı. 10:30 gibi Kars Havaalanına iniş yaptım

Uçak kapısı açıldığında içeri giren soğukla Kars ile tanışmamız gerçekleşti.

Kars Havalanı tek pisti olan çok küçük bir alan. Şehre yaklaşık 4-5 km mesafesi var. Kars Havaalanına uçan THY, Anadolu Jet ve SunExpress firmalarının şehir merkezine, Sarıkamış’a ve Iğdır’a giden özel yolcu servisleri var.

Ancak elinizde çok sayıda bavul varsa taksiler 20 TL’ye şehir merkezine gidiyor. Fakat taksileri önceden ayarlamakta fayda var. Çünkü havaalanındaki taksi sayısı yalnızca 10. İki uçak indiğinde karlı havalarda uzun süre taksi beklemek zorunda kalabilirsiniz.

İş amaçlı olarak geldiğim Kars’ta bir gece kaldım. Geceyi şehir merkezinde güzel bir otelde geçirdim. Büyükkale otel ile ilgili gözlemlerimi başka bir yazımda okuyabilirsiniz. İlk gün adliyedeki işlerim öğlen 3 gibi bittikten sonra yöresel Kars yemekleri ile geçirdiğim öğlen yemeğinin ardından otele yerleştim. Ufak bir dinlenmeden sonra çıkmaya karar vererek otelden ayrılmamla otele geri dönmem bir oldu. Tabi Türkiye’nin en doğusunda yer alan Kars’ta kış aylarında 4:30’dan sonra hava kararıp gece oluyor ve ısı bir anda -20’lere doğru serbest düşüşe geçiyordu. Otel görevlilerinin de uyarısı ile yemek peşinde damdan atlarken donan kedilere benzememek için otelimde kalmak zorunda kaldım.
Ertesi gün erkenden uyanıp kendiimi Kars Caddelerine attım.

Kars Defterdarlığı

İlk istikamet Baltık Mimarisi’nin en güzel örneklerinin bulunduğu Ordu Caddesiydi. Kars’ın Rusya Yönetiminde kaldığı yıllarda Çar Petro’nun önem verdiği yerlerden birisi de Kars’mış. Kars’a en önemli mimarları getirerek güzel binalar inşa ettirmiş. Şimdilerde o binalar İl Sağlık Müdürlüğü, Defterdarlık gibi devlet kurumları olarak kullanılıyor. Kesinlikle görülmesi gereken bir bölge.

 
Kars İl Sağlık Müdürlüğü
 
Kars Valiliği
 
Kars Merkezi oldukça küçük. Merkez caddeleri Ordu Caddesi, Faik Bey Caddesi, Atatürk Caddesi, Halit Paşa Caddeleri. Bu caddeleri gezdiğinizde Kars Merkezinide gezmiş olursunuz. Kars’a kış aylarında giderseniz çok güzel Kar Manzaraları ile karşılaşırsınız.

Kars Kalesi, şehrin hemen yanıbaşında yer alan bir tepenin üzerinde yer alıyor Surları gerçekten iyi korunmuş bir kale. Çıkanların söylediğine bakılırsa gerçekten de güzel bir Kars Ovas manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Ancak hava karlı olduğu için taksiciye çok ısrar etsem de beni delilikle suçlayıp kaleye çıkartmadı.  Kale de başka bahara kaldı.

Kars’ın en önemli figürlerinden birisi de Gazi AhmetMuhtar Paşa. Bir dönem Osmanlı Sadrazamlığı da yapan Ahmet Muhtar Paşa, 93 harbi sırasında savaşan efsane komutanlardan birisiymiş. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Ahmet Muhtar Paşa’nın karargah olarak kullandığı 19. yüzyılda yapılmış olan konağı restore ederek bir müze haline getirilmiş. Müze içerisinde Osmanlı-Rus Savaşları ile ilgili askeri malzemeler, savaş planları, haritalar ve fotoğraflar bulunmakta. Bu müzenin girişine Ahmet Muhtar Paşa’nın bir büstü yapılmışt Karlı havalarda da çok güzel gözüken bu müzenin içini maalesef görme fırsatını bulamadım.

Kars’ta çok kısa bir süre kalabildiğim için yeteri kadar gezemedim. Aklımda Ani Harabalerini görebilmeyi, Çıldır gölüne kadar gidip kıyısında balık yemeyi, Sarıkamış’a gidip kayak yapmayı sonraki gidişlerime bırakıp Türk Hava Yolları’nın uçağı ile dönüş yaptım.