Kayseri'de Gezilecek Yerler

Kayseri-gezilecek-yerler

            İş gezilerim sırasında gezmeyi ne kadar çok sevdiğimi bilenler bilir. Size duruşmalar sırasında gidip gördüğüm Kayseri'de gezilecek yerlerden bahsetmeden olmaz tabiki. Geçtiğimiz günlerde bir müvekkilim için Kayseri'ye gitmem gerekti. Kısa süreli de olsa ili gezme fırsatı elime geçti. Her ne kadar Kayseri şehrinin merkezinden çok uzaklara gidemesem de elimden geldiğinde Kayseri merkezde bulunan ve gezilmeye değer yerleri gezdim. Gezdiğim her yeni yer gibi bu ildeki yerler de benim ufkumu genişletti.

Hacı Kılıç Medresesi

kayseri-gezilecek-yerler-haci-kilic-muzesi

            Kayseri'nin merkezinden çok ayrılamadığım için ancak merkezde bulunan yerleri gezme fırsatı buldum. İlk gittiğim yerlerden birisi ise Hacı Kılıç Medresesi oldu. Burası çok merak uyandıran bir yer. Belliki çok eski zamanlardan kalmış diye düşünerek aldım bir tarih rehberi ve başladım gezmeye. Hem kulaklıktan Hacı Kılıç Medresesi'nin tarihini dinliyorum, hem de oranın verdiği eşsiz huzuru taa en derinlerde hissediyorum.

            Meğer burası Selçuklu döneminden kalma bir yapıymış. Aslında şehirde pek çok medrese var. Lakin bu medresenin taç şeklindeki kapısının dantel gibi tek tek işlenmiş bir görüntüye sahip olması Hacı Kılıç Medresesi'ni gezen herkesi büyülüyor. Yapı 647 senesinde Ebu-l Kasım Bin Ali Tusi tarafından yaptırılmış. Tüm bu bilgileri öğrendikten ve işlemelere hayran kaldıktan sonra buradan ayrıldım.

Kültepe Örenyeri

kayseri-gezilecek-yerler-kultepe

            Kayseri merkezden sadece 21 km uzaklıkta olduğunu duyunca atladım arabaya ve vardım Kültepe Örenyeri'ne. Burası çok ciddi bir önem taşıyan bir yerleşim yeriymiş. Kültepe Örenyeri'nde yapılan her bir kazı tüm dünya tarafından ilgi odağı olmayı başarıyormuş. Aynı zamanda bu yer Karahöyük Köyü yakınlarında bulunuyor.

            Kültepe Örenyeri'nde yapılan ilk araştırmalar 1800'lü yıllara dayanıyor. Burada en eski yazılar bulunmuş. Adım adım her yeri gezerken çok geçmişlerde insanlar nasıl yaşamış düşüncesi aklımdan hiç çıkmadı.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

kayseri-gezilecek-yerler-gevher-nesibe-tip-tarihi-muzesi

            Biliyorsunuz ben müzeleri de gezmeyi çok severim. İnsan gezmeyi sevince müzeler en baş sırada olabiliyor. Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi aslında önceden şifahane olarak inşa edilmiş. Burasını kimin yaptırdığını öğrendiğimde ise şaşkınlığım bir kat daha arttı. Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi aslında şifahane olarak Sultan I. Gıyasedin Keyhüsrev'in kız kardeşinin isteği üzerine yapılmış. 1206 yılında hizmete açılan bu şifahane şu an müze olarak kullanılıyor.

            Burası ziyarete açık olan bir yer. Eğer Kayseri şehrine bir ziyaret gerçekleştiriyorsanız mutlaka buraya uğramalısınız.

Kent ve Mimar Sinan Müzesi

kayseri-gezilecek-yerler-kent-ve-mimar-sinan-muzesi

            2003 yılında hizmete girmiş olan bu müzeyi gezmeden Kayseri'ye gelmiş sayılmayacağımı düşünerek burayı da hakkıyla gezdim. Her türlü eserini tek tek detaylı olarak incelediğim Kent ve Mimar Sinan Müzesi'nin Kadir Has tarafından verilen destek ile kurulduğunu da öğrendim.

            Kent ve Mimar Sinan Müzesi 6 katlı olan bir yapı. Dijital bir müze ve bilgi merkezi şeklinde olan bu 6 katın ilk katı Mimar Sinan Müzesi olarak hazırlanmış durumda. Geri kalan katlarda ise kafe, restoran ve yönetim katı bulunuyor. Kent Müzesini gezerken bir kulaklık taktım ve önünden geçtiğim her monitörde istediğim bilgileri aldım. Bu bilgilerin pek çok dilde verildiğini işte tam bu sırada öğrendim.

Kayseri Arkeoloji Müzesi

kayseri-gezilecek-yerler-kayseri-arkeoloji-muzesi

            Hemen hemen her ilde olan Arkeoloji müzelerinden biri de buradaydı. Kayseri Arkeoloji Müzesi mutlaka gezmem gereken bir yerdir diye düşünüp vurdum yine kendimi yollara. Yolda işlerden dolayı ne kadar da az vakitlerde gezme imkanı bulduğumu düşünerek vardım Kayseri Arkeoloji Müzesi'ne. Bu müze hakkında detaylı bir bilgiyi de kaçırmadım tabiki. Müze halka 1969 yılında açılmış. Ziyaret eden herkes mutlaka görmem gereken eserlerin olduğunu zaten bana bildiriyorlardı. Sizden gelen mailler ile burayı çok duymuştum. Fırsatını bulmuşken de sindire sindire gezeyim dedim. Eski tunç çağından kalma pek çok eseri de bu müzede görme fırsatı buldum.

             Kayseri'de merkezde ise gerek Kayseri Kalesi'nin hala daha surları ile heybetli bir şekilde ayakta duruyor olması beni hayrete düşürdü. Bİr büyük şehrin içinde hala kalenin surlarının bu denli korunuyor olması hoşuma gitti. Yine merkezde bulunan Hunat Hatun Medresesi de Kargörülecek yerler arasında. 

            Kayseri gezimi merkezde bulunan pek çok alışveriş mekânından alışveriş yaparak bitirdim. Kayseri çarşısının içindeAslında çok fazla yer gezmedim vakit darlığından dolayı. Lakin yolum başka bir nedenle Kayseri’ye düşmese de özel olarak bir tatilimi buraya ayıracağımı düşünüyorum. Özellikle Kayseri'de gezilecek yerlerin en başında gelen ama özel olarka bir gün ayrılması gerekli olan Erciyes Dağı'na gidemedim. Türkiye'nin en güzel kayak merkezlerinden birisi olan Erciyes Kayak Merkezi, bu güzel şehrin üzerinde parlayan bir yıldız misali 

            Daha pek çok manevi yeri gezme ve görme fırsatını umarım yakın zamanda bulurum. Kayseri'ye gidecek olan okurlarıma da hem gezip gördüğüm, hem de vakit bulamadığımdan dolayı gezemediğim yerlere gitmelerini tavsiye ederim. Ayrıca Kayseri, muhteşem Kapadokya'ya da araçla 1 saat uzaklkta olduğundan Kapadokya gezilerinde de güzel bir durak olabilir.