elmacioglu-iskender-kayseri-manti-sarimsak

Nevşehir duruşmalarım için aktarma üssü olarak Kayseri’yi kullanıyorum. Çünkü Kapadokya sebebi ile hem Nevşehir’e uçak biletleri çok pahalı oluyor hem de İzmir’den Kayseri’ye direk sefer var (uçur beni Pegasus:) Tabii ilk başta Kayseri’yi seçmemim sebeplerinden birisi de efsane Kayseri Mutfağıydı. Kayseri’ye gelmişken, Kayseri’de nerede ne yenir ? diye araştırma yapmamak olmazdı. Ben de daha işlerim başlamadan Kayseri’de Nerede Ne Yenir ? diye araştırmamı yaptım.

  • Elmacıoğlu İskender

elmacioglu-iskender-kayseri

Kayseri’nin en iyi restoranlarını araştırırken gerek internet sitelerinde gerek de şehrin yerlilerinden öğrendiğim kadarı ile Elmacıoğlu İskender isimli bir restoran ön plana çıkmıştı. Hemen adına bakıp “Kayseri’ye gittin de iskender mi yedin ey gezgin avukat!!!”  demeyin burası iskenderin yanında Mantı ve yağlama gibi Kayseri’nin yerel yemeklerini de yapan güzel bir yer.

Elmacıoğlu İskender Şehrin merkezinde diyebileceğim bir noktada (Hilton Otel’inin karşısı, Radisson Oteline 5 dk) üç katlı müstakil bir binada faaliyet gösteriyor.

Kayseri restoranlarını etkisi altına alan “Büyük olsun, güzel gözüksün” akımının sanırım öncülerinden.

Ben hep ilk katta yemeğimi yedim. Ancak daha üst katları da var, çıkmaya üşendim açıkçası.

Elmacıoğlu İskender’e iki defa gittim. Burada yazdıklarım iki gidişimde yediğim şeylerin bütünü, bu sebeple hemen amma da yemişsin demeyin lütfen. İlk gidişimle ikinci gidişim arasında bir yıldan fazla bir süre de olsa, mekanda da yemeklerin lezzetinde de değişen pek bir şey yok. En azından belirli bir lezzeti istikrarlı bir şekilde tutturduklarını gösteriyor.

Başlangıç olarak Kağıtta Pastırma istedim. Ne de olsa Pastırmanın başkenti Kayseri’deyiz.

elmacioglu-iskender-kayseri-kagitta-pastirma

Kağıdın içinde kurumadan pişen pastırmanın lezzeti 10 numara idi. Kurumadan pişmesini sanırım üzerindeki domateslere ve doğrudan ateşe maruz kalmaması sebep olmuştu. Gerçekten lezzetli bir başlangıç oldu.

Sonrasında Kayseri Mantısı yolunu buldu.

Kayseri Mantısı, diğer yörelerden farklı olarak çok ufak- nerede ise fındık boyunda- hazırlanıyor. Yine diğer yörelerde domates veya salça sosunu mantı tabağa konduktan sonra üstüne dökerler ama Kayseri’de bu sosun içinde pişiriyorlar sanırım. Bu sebeple hamur parçacıkları, domatesin lezzetini içine çekiyor. Bu sebeple de çok lezzetli oluyor.

elmacioglu-iskender-kayseri-manti

Mantı çok çok harika değil ama Kayseri usulünün güzel bir temsilcisi olarak düşünebiliriz.

Mantıdan sonra ilk gidişimde Kayseri’ye özel Yağlama yemeğinden istemiştim.

elmacioglu-iskender-kayseri-yaglama

Yağlama; görünürde lahmacuna benzer bir şey aslında ama çok farklı. İnce kesilmiş ve iyi yağlanmış hamurlar üzerindeki lezzetli bir kıyma ile lahmacuna benzeri bir şekilde kesiliyor ve tabakta üst üste konularak getiriliyor. Yanında sarımsaklı yoğurt getiriliyor ve üzerine yoğurt konulara yeniyor.

Bana biraz ağır geldi. Ama seveni çok

elmacioglu-iskender-kayseri-pastirmali-pide

İkinci gidişimde ise Pastırmalı Pide istedim.

Pastırmalı Pide 10 numara. Pastırmayı pideden esirgememişler, hamuru da çok lezzetli ve pişirilmesi de değme pide fırınlarına taş çıkartır, bir iskenderciden beklenemeyecek şekilde güzel.

Elmacıoğlu’nda Pastırmalı Pide’yi şiddetle tavsiye ederim.

  • Kaşık-la

kasikla-kayseri

İstanbul’da İzmir’de her AVM’nin içinde geleneksel Kayseri Mutfağı olarak ortaya çıkan Kaşık-la, memleketi Kayseri’de de çok popüler. Gerçi ben Türkiye’ye dağılmış zincir franchiselerden yemekten pek hoşlanmam ama Kayseri’de de favori olduğu için denemek istedim.

Özellikle en büyük restoranının Nevşehir yolu üzerinde olması beni kendisine çekmişti, ulaşımı kolaydı.

Aslında kaşıkla’nın en büyük restoranı meğerse aynı zamanda düğün salonuymuş. Zaten girişi bir restoran için çok frapandı, ilk bakışta restorana mı düğün salonuna mı geldim demiştim.

kasikla-kayseri-iki

Sipariş olarak tabii ki Kayseri mantısı ve Kayseri Tabağı söyledim.

Kayseri Mantısı ne çok güzeldi ne de yenmeyecek derecede kötü. Kaşıkla’nın İzmir’deki restoranlarında benzerlerini yemiştim. Demek ki adamlar İzmir’de İstanbul’da da aynı lezzeti yakalamışlar da diyebiliriz 🙂

kasikla-kayseri-manti

Kayseri Tabağında ise yerel lezzetler vardı. Yağlama, Su Böreği ve Etli Yaprak Sarması vardı. Hepsi ortalamayı tutturmuş ama kendisine vavvv dedirtecek lezzette de değildi.

kasikla-kayseri-tabagi

Ancak yemekten sonra yediğim Necmiye Hanım tatlısı ise bu restoranın bir marka değeri. Üzerinde gerçekten kullanılan fıstıklar, şerbetinin lezzeti ve kıvamı oldukça yerinde, taze yendiğinde yeme de yanında yat şeklinde bir tatlı idi.


kasikla-necmiye-hanim-tatlisi

 

Güncelleme: 22.12.2015

Yazıyı yazdığım ertesi günü plansız bir şekilde yolum tekrar Kaşık-la’ya düştü. Aslında amacım Göreme-Ürgüp ikilisinden birinde yemekti. Ancak kış koşulları ve turist yokluğu sebebi ile buralar adeta hayalet kasabalara dönünce Kayseri’ye geri dönmeye karar verdim, Kaşıkla da yolumun üzerinde olunca aklımda kalan “Yağ Mantısı” nı denemek için rotayı Kaşıkla’ya kırdım.

Yağ Mantısından önce altlık olarak Az Yağlama sipariş verdim. Kaşıkla’daki yağlamalar bana şaşırtıcı bir şekilde Elmacıoğlu’ndan çok daha güzel geldi. Daha hafif ve yemesi kolaydı. (Maalesef telefon şarjda olduğu için fotoğrafını çekemedim 🙁

Yağ Mantısı ise Kayseri’ye özgü bambaşka bir lezzet. Aslında buna mantı demeseler daha iyi olur.

kasikla-kayseri-yag-mantisi

 

Lokma büyüklüğünde ve kıvamında kızartılmış lezzetli hamur parçacıklarının içinde kıyma var. Tabakta 1 porsiyon 6 tane geliyor. Yoğurdu ve Sosunu ayarlamayı yiyene bırakıyorlar.

Bir anda lokma mı mantı mı yediğimi karıştırsam da, buralara kadar gelmişken en azından bir kere denemek lazım yağ mantısını

 

Sonuç olarak; Kayseri Mutfağı ya da doğru bir değimle Kayseri’nin restoranları  aslında bende bir hayal kırıklığına sebep oldu.  Bunun sebebi acaba beklentimin çok yüksek olması mı yoksa restoranların henüz belli bir lezzet kalitesine ulaşamamış olmaları mı tam karar veremedim.

Bunlar haricinde bir de Meşhur “Ananın Yeri isimli bir restoran daha vardı. Ama bu restoran kendisini daha önce Google Maps’e işlemediği ve Kayseri’nin içinden tramvay geçen trafiğinin de beni bezdirmesi sebebi ile tarifle gitmeye üşenmiştim. Son geldiğimde google maps’te restoranı buldum ama bu sefer de kapandığına dair duyumlar aldım. Denemeyeden kapanmasına üzüldüm, özellikle ismi ile aklımda kalan bir yerdi.

Av. Eren Evren

Gezgin Avukat