samsun-kalkan-baligi-nerede-yenir

Her sene Aralık ayı geldiğinde kanım kalkan balığı için kaynar, Aralık demek Kalkan balığı demek benim için.

Samsun, Karadeniz’de en güzel kalkan balığı bulunabilecek bölgelerden birisi.  Ben de iş için geldiğim Samsun’da aralık ayı fırsatlarını kaçırmayıp Uçaktan iner inmez bu balığı en güzel yapan yerlerden birine attım kendimi.

Fevzi’nin Yeri; Samsun’da bilenen en iyi balık restoranlarından birisi. Batıpark’ta koca bir istiridyeye benzeyen bu restoranda Kalkan balığının en güzel hallerini bulmak mümkün.

fevzi-nin-yeri-batipark

 

Ama ben bu defa bir farklılık yaptım ve Atakum’daki otelime de yakın olduğu için Fevzi’nin Yeri’nin Atakum’da bulunan alkolsüz şubesine gittim.

fevzi-nin-yeri-atakum

 

Ben gittiğimde henüz yeni yerine taşınalı 20 gün olmuş sadece, her tarafı yeni kokan capcanlı bir mekan buldum.

Alkolsüz Fevzi’nin Yeri’ni oğlu Münir işletiyor.

Dışarıdan bakıldığında restoran klasik bir balıkçıdan çok lüks bir kebap-et lokantasına benziyor. Hatta bir an duraksadım, kebap satan yerde balık yenir mi diye düşündüm. Ama yemekler geldiğinde fikrim değişti.

fevzinin-yeri-alkolsuz-atakum-ic-mekan fevzinin-yeri-alkolsuz-atakum

Masaya ilk olarak Mısır Ekmeği ve Turşu Kavurması siparişi verdim. Ege’de her restoranda bulabildiğim karides-kalamar gibi ara sıcakları pas geçerek, sadece Samsun’da denk gelebildiğim yiyeceklere öncelik verdim.

fevzinin-yeri-misir-ekmegi-tursu-kavurmasi

Mısır Ekmeği; incecik açılmış, sıcacık masaya getirilmiş enfes bir başlangıç. Lezzetini anlatmak imkansız denemek lazım.

Turşu Kavurması da; Taze Fasülye’den yapılan buralara özgü bir lezzet.

İki  başlangıçtan sonra masaya assolist olan Kalkan Balığı teşrif etti. Kalkan Balığı, etlerin T-Bone Steaki gibi bir şey. Balık desen aslında balık ama lezzet balık ötesi. İstanbul’da bu balığı parçalamadan tek başına pişirip getirebilen ya da kuyu tandırını yapan yerler var ama Samsun’da benim yediğim tüm Kalkan Balıkları biftek gibi doğranmış, tavada özenle pişirilmiş lezzet tanrıçaları halinde masaya servis edilmişlerdi.

samsun-fevzinin-yeri-kalkan-baligi

Fevzi’nin Alkolsüz Şubesi’nin mutfağında kebap ve et de piştiği için önyargıya kapıldığım için pişmanlık duyuyordum. Balık gerçekten çok lezzetli pişirilmişti.

Balık sonrası Tatlı prensibimi devam ettirmek istediğimi sanırım garsonlar dikkate almış olacak ki, ben daha yesem mi yemesem mi diye düşünürken önüme tam tekmil bir kabak tatlısı geldi. Baba Fevzi’de de yediğim bu güzel tatlıya Fevzi Jr’da da rastlamış olmak benim için güzel oldu. Kabağın lezzeti tam yerinde idi.

fevzinin-yeri-kabak-tatlisi

Sonuç olarak; Fevzi’nin Yeri’nin Atakum’daki Alkolsüz şubesi benden iyi bir not aldı. Mekanın hem yeni hem sıcak bir atmosfer sunuyor olması, Kalkan Balığını ve diğer yiyeceklerin güzel pişirmesi sebebi ile tercih edebileceğim bir yer. Ayırca Balık sevenler ile Et Sevenleri de aynı masada buluşturduğu için de tercih edilebilir. Bana göre tek eksiği, mekan sahibine göre de bence önemli vurgusu alkolsüz oluşu.

Yalnız alkolsüz bir restoran olduğu için fiyatların düşük olduğunu varsaymamak gerekli. Kalkan Balığı’nın porsiyonu 60 TL. Gerçi bu balığı bulmak çok zor, avlamak da zahmetli bu sebeple fiyatını anlayabiliyorum ama 60 TL’ye gelen balığın 400 gr civarında olması biraz tat kaçırıyor. Ama olsun senede bir defa da olsa bu lezzet için değer diyorum.

Bir de daha önce Baba Fevzi’nin (Batıpark) Yerine gittiğimde denediğim bir lezzet var. O da Kalkan Ciğeri.

kalkan-cigeri-samsun-fevzinin-yeri

Dişi Kalkan balığının ciğerlerinden yapılan bu enfes lezzet adeta bir havyar misali masaları şenlendiriyor. Ufacık bir tabakta sote şeklinde yapılan bu yemek doyumluk değil tadımlık. Ancak balık seven her insanoğlu’nun bu lezzeti bir kere tatması gerekli. Alkolsüz şubede var mıydı ? Soramadım açıkçası yerim yoktu çünkü 🙂

DEĞERLENDİRMEM

Mekan      :  4 Yıldız

Lezzet       :   5 Yıldız

İlgi/alaka :   4 Yıldız

Fiyat          :    3 Yıldız

 

Eren Evren

Gezgin Avukat