tokat-kebap

 

Tokat’ta almış olduğumuz toplu davalar ile Tokat yollarına düşmüş olduk, tabii ki ben her zaman yaptığım gibi şehir dışı bir iş geldiğinde ilk olarak Tokat’ta nerede ne yenir diye araştırmaya koyulmuştum ki aklıma Vedat Milor’un yıllar önce yaptığı bir program geldi. Vedat Üstat, İstanbul’da bir Tokat kebabı yapan restorana gitmiş, lezzetli bir şekilde patlıcanları, patatesleri kuzuları mideye indirmişti,

Fırsat bu fırsat deyip duruşmalardan sonra gidebileceğim en güzel Tokat Kebabı yapan restoranları aramaya başladım. Ama Tokat kebabını duyan sayısının Tokat Kebabını gerçekten bilen sayısından daha az olduğunu görünce çok da şaşırdım, Nereden mi çıkardım ? En güzel Tokat kebabı yaz’dan kışa kadar bulunurmuş dediğimde insanların şaşırmasından. Kebabın mevsimi mi olurmuş hadi be demelerinden. Evet gerçekten de bu kebabın bir mevsimi var, Çünkü kebap ağırlıklı olarak sebze ile piştiğinden bu sebzelerin en güzel olduğu dönem, bu kebabın mevsimi olarak kabul ediliyor.

Tokat Kebabı; Özel yapılmış ocak içinde dizilen şişlere bir kuyruk yağı,  bir patlıcan, bir et, bir patates ve diğer bir şişe de domates ve sarımsak dizerek pişirilen bu kebap tam ağızlara layık.

tokat-kebabı-pisirme

 

Yalnız yapımı zor ve zahmetli olan bu kebabı adı Tokat’ta bile yapan yerleri bulmak kolay değil. Fiyatı da ucuz olmadığından Tokat kebabını güzel yapan yerleri arayıp bulmak lazım.

Tokat’ta Güzel Tokat Kebabı yapan yerleri şu şekilde sayabilirim. Sıralama güzellik ya da kalite sıralaması değil, aklıma gelenlerin sırasıdır

1- Fermanlı Ata Ocağı;

fermanli-ata-ocagi

Şehrin biraz dışında Amasya yönünde eski sigara fabrikasının tam karşısında, bahçeli yeşillikler arasında güzel bir tesis.

Kebabın yanında salata ve cacık ikram olarak geliyor. Ben hem Haziran başında hem de Eylül ayının sonunda gittim bu güzel restorana.

Her iki gidişimde de; güzel bir et ve olağanüstü lezzetli patlıcanlara eşlik eden biber, domates, patates ve sarımsak ile tam bir sebze kebabı yediğimi anladım. Yaz dönemi olması sebebi ile sebzeler lezzetli et de yumuşacıktı. Eylül’de de Gelen kebabın lezzeti yine 10 numara idi. Patlıcanlar tam kıvamında pişmiş patatesler ise kararında çıtır kalmıştı. Patlıcanların çekirdekleri halen daha üstünde idi.  Sonuç olarak Bu restoran benden ikinci defa geçer not aldı.

ata-ocagi-tokat-kebap

 

 

Fermanlı Ata Ocağın’da pişen Tokat Kebabının sebzeleri gerçekten de enfes. Ancak etleri sebzeleri kadar başarılı değil, Etlerin üzerinde bir miktar daha çalışmaları gerekli. Ama yanlış anlaşılmasın o kadar başarılı değil derken etler de lezzetli ama sebzeler daha lezzetli demek istedim.

2-  Ballıca Restoran; Tokat Öğretmen Evi

Tokat’a ikinci defa gittiğimde bu defa araç kiralamadım. Bu sebeple şehrin içinde yürüme mesafesinde bir yer aradım kendime. Şehrin tam merkezinde bulunan otelimde çalışanlara “buralarda güzel Tokat kebabı nerede yenir ?” diye sorup da bilmiyorum cevabı alınca biraz hayal kırıklığına uğradım. Ben de kendimi vurdum Tokat’ın ana caddesine. Yol üstünde bir tabelada güzel mi güzel bir Tokat kebabı bana göz kırpıyordu. Tabelayı izledim kendimi Öğretmenevinin önünde buldum.

içimde bir şüphe ile Tokat kebabı var mıdır diye düşündüm ve çekinerek garsona sordum. Eğer yok dese o zaman bu tabela ne ! diye kızacaktım ki garson Tokat’ta tokat kebabı olmaz mı canım abim deyince bir oh çektim.

Önce bir çorba söyledim. Sonra pişman oldum. Kebap o kadar büyük ki çorba ile boş yere doldurdum mideyi.

tokat-ogretmenevi-ballica-restoran

Kebabın yanına gelen eşlikçiler başarılıydı. Acı ezmede gerçek biberin lezzetini, cacıkta ise süzme yoğurdun tadını alabiliyordum. Sonra masaya assolist geldi.

tokat-ogretmenevi-ballica-restoran-tokat-kebabi

Etin lezzeti çok iyiydi. Yumuşacık ve sulu pişmişti. Patlıcanlar Ata Ocağın’daki kadar olmasa da lezzetliydi. Patatesler ise çok güzeldi. Kıtır kıtır pişmişti. Ama en güzeli domates ve sarımsaktan oluşan sostu. Neticede porsiyonun büyüklüğü ile tıka basa doyup tatılıya bile yer bırakmadım. Öğretmenevi’nin altındaki Ballıca Restoranı da tavsiye ederim.

3- Pirhan Restoran

pirhan-tokat

İnternette tokat’ta nerede ne yenir diye araştırırken Vedat Milor’un programına denk geldim. Bu defa Tokat’ta güzel bir restoranı gösteriyordu. Restoranın tabelasına baktığımda otelimin bulunduğu bölgede genelde önünden geçtiğim “Pirhan” olduğunu gördüm. Pirhan Restoran; Tokat merkezde Taşhan’ın karşısından tarihi baharatçıların arasından girilerek kolaylıkla bulunan bir yer. Tarihi bir binanın içinde yer alan özel bir havası var.

İçeri girdiğimde beni karşılayan güleryüzlü personel, tek başıma gitmiş olmama ve aslında ora ile ilgili yazı yazacağımı bilmemelerine rağmen hemen özel odaya geçmemi teklif ettiler.

Sipariş için geldiklerinde Keşkek veya Pekmezin özel olarak istek üzerine yapıldığını öğrenip hayal kırıklığına uğradım. Ama Tokat’taki odak noktam olan Tokat Kebabını bir de Pirhan’da denemek istedim. Kebabın pişmesini yaklaşık 25 dk kadar bekledim ki bu çok normal. İstediğim Tokat Kebabı geldiğinde aslında bir sorun olduğunu anlamıştım. Patlıcanlar fazla kuru, patateslerin kenarları ise yanmıştı.

pirhan-tokat-kebabi

 

Daha sonra anladım ki, kebap ocakta fazla kalmış. Ustalarının acemi olabilecğeini düşünerek garsona sorduğumda ustanın 25 yıllık olduğunu söyleyince şaşırdım, şansıma ustanın dikkatsizliğine denk gelmişim. Normalde bu durumda bir yer için yazı yazmam. Ancak Pirhan’da yediğim Tokat Kebabında beni etkileyen bir şey vardı. Gerek Ata Ocağın’da gerekse de Ballıca Restoran’da yediğim kebaplarda hep sebzeler başrolde idi. Hatta Ata Ocağın’daki patlıcanı Türkiye’de başka hiçbir yerde yememiştim. Etler ise genelde tamamlayıcı oluyordu. Pirhan’da ise başrol ette idi. Kuzu etinin yumuşacık ve çok yanmamış kısımlarının ağızda hemen dağılıveriyor olması, bu kebaba çok şey katmıştı. Etin marinesi, belli ki onu iyi bir ustanın seçtiği ve hazırladığını gösteriyordu. Ama patlıcanlar konusunda Ata Ocağı’nı tek geçerim. Bu sebeple bir sonraki gidişimde Pirhan’a bir şans daha vereceğim, siz giderseniz de benim yaşadığım bu olayı ustaya özel olarak hatırlatıp yakmamasını söylerseniz, belki de pişirme konusunda daha dikkatli olmaya alışır. Son olarak bir kaç notum var, 1- Kebabı mekana gitmeden 20-25 dk önce sipariş verirseniz, aç bir şekilde masada somurtmazsınız. Pişmesi uzun sürüyor. 2- Kışın bu kebabı yiyip de, ben yedim beğenmedim demeyin. Her şeyin bir zamanı var. Yemek sever bir insansanız, ömrünüz benim gibi lezzet peşinde geçiyorsa, umarım bir gün yolunuz yaz ayında Tokat’a düşer.

4- Sultan Restoran

Sultan Restoran’ı ben keşfetmedim. Tanık dinlenecek duruşmamdan önce duruşmaya girecek olan arkadaşlarla bir toplantı yapalım, yemek yiyip davayı konuşalım dedik, onlar da beni Sultan Restoran’a götürdüler.

Sultan Restoran’a gece gittiğim için tam olarak yerini hatırlayamıyorum. Ama iki katlı, ailelerin geldiği büyük bir restoran.

Tokat Kebabını bu defa kalabalık olduğumuz için aile boyu söyledik.

sultan-tokat-kebap

Gelen kebabı beğendim, etler gerçekten lezzetliydi. Ama Kasım ayına gelmiş olmamız sebebi ile sebzeler o kadar da iyi değildi.

bu sebeple Sultan’a bir de ilkbahar’da gelip şans vermek istiyorum.