Şanlıurfa çok uzun yıllardır gezilecek yerler listemde olan ancak bir türlü fırsat bulamadığım köşelerden birisiydi. İş için Antep’e kadar ilerlemiş, uzun süre Gaziantep’te duruşmalara girmiş ve hatta Halfeti Belediye’sine karşı icra takibi bile açmıştık ama Urfa ile ilgili bir türlü bir iş gelmiyordu. Tatil planlarında da genelde yüksel sezonda oralar kalabalık olur diye pas geçiyorduk. Bu sebeple Urfa’dan arabulucu başvurusu geldiğinde, taraf vekili olarak gidilmesi gerektiğinde hiç düşünmeden balıklama daldım Balıklıgöl diyarına.

İzmir’den Pegasus’un haftanın bazı günleri olan gerçekleştirdiği doğrudan seferi yakalayıp akşam 17:00 civarında 1,5 saatlik bir uçuş sonrası Gap Havaalanına vardım. Hesapta gün batımını yakalamak için doğrudan Balıklıgöl tarafına gidip Şanlıurfa Kalesine çıkıp keyif yapmak vardı ama Kasım ayında Urfa’da havanın 17:30’da kapkaranlık olabileceğini düşünmemiştim.

Neyse havaalanından 45 dakikalık uzun bir yolculuktan sonra Havaş’ta şehrin yeni bölgesinin kalbi sayılabilecek Nevali Otel’in orada indim. Gelmeden önce hazırlanmış, Urfa’da nerede ne yenir çalışmıştım. Havaş’tan indiğim yerin hemen yakınında Çulcuoğlu Kebap ve Baklava isimli Urfa’nın tanınmış bir lokantası olduğunu biliyordum. Bu sebeple Urfa’daki ilk akşam yemeğimi Çulcuoğlu Baklava ve Kebap’ta yiyeyim dedim.

Urfa’da nerede ne yenir diye gerek internet üzerinden gerekse de Urfa’da yaşayanlardan yaptığım araştırmada Çulcuoğlu’nun adını bir şekilde duyuyordum.Bir şehrin içinde çok ünlü bir yer varsa mutlaka gitmek isterim. Her zaman ismi çok duyulan yerler çok güzel olduğu için değil, referans almak için. Yani diğer yediğim yerleri onunla kıyaslamak için, Çulcuoğlu da özellikle Patlıcan kebabı ile ünlüydü, denemek gerekliydi.

Restoranın mekan oldukça geniş ve ferah. Önünde otopark var ama kalabalık saatte ne kadar yeterli bilemem. Şehrin yeni bölgesinde kolay ulaşılan bir noktada.

Google ve Foursquare yorumlarında dikkatimi çeken iki konu vardı. Birincisi masaya gelen mezelerin çok az sayıda olduğu, bu durumun Urfa kültürü ile uyumlu olmadığı ikincisi de garsonların çok suratsız ve ilgisiz olduğu idi. Ben de ikisine de dikkat ettim.
Gerçekten de masaya meze olarak sadece beyaz ayran gibi içinde bulgur olan cacığı andırır Lebeni ile maydanoz geliyor. Lebeni biraz da soğuk ayran aşı çorbasına benzeyen, kebabı dengeleyen bir lezzet. Başka bir meze gelmemesi dikkatimi çekse de, ben masaya gelen ürünlerin çokluğundan ziyade lezzeti ile ilgilendiğim için konuya fazla takılmadım.
Öncü olarak Fındık Lahmacun istedim, Antep’ten farklı sarımsaksız ama kendine özel bir lezzet biraz hamur kalmıştı ama harcının lezzeti bu ayıbını örttü dileyenlere full boy fazla ama fındık da az olur diyenlere tabak altı diye ortaboyu da var
Patlıcan kebap göz kamaştırıcı idi öncelikle zihinlere hitap edip ben seni doyururum merak buyurma diyordu lezzetine gelince patlıcanların mevsiminde yesem daha lezzetli olacağına inanıyorum biraz yapay geldi maalesef
Patlıcan kebapta kullanılan kebap ise Urfa kebap gibi satırda geçme suyu içinde hapsolmuş lezzetliydi yanındaki biberlerin acı olmaması şaşırttı
Kebabın yanına salata olarak söylediğim Bostana ise efsaneydi. Aslen bir Gavurdağ türevi gibi görünen ama buzzz gibi getirilen bu salata özellikle sıcak aylarda kebap ve acı ile yananların yüreğini ferahlatmak için dizayn edilmiş. Çok lezzetli bir salata.
Yemek Sonrasında sırf adından ötürü tanışmak istediğim Şıllık tatlısı ise bana antep fıstığı ile süslü krep hamuruna sarılı cevizin üzerine dökülmüş şerbetten başka bir şey ifade etmedi. Ama sonra Urfa’daki otelimden öğrendiğim kadarı ile Şıllık için Acem Restoran’a gitmek şartmış. Neyse kısmet bir dahakine
Baklava’ya yer kalmadı, aslında daha doğrusu gözümde başka bir baklavacı olduğu için Çulcuoğlu’nun baklavasını deneyemedim ama güzel gözüküyordu.
Hizmete gelince, sayıca yeteri kadar çalışan var ama büyük bir kısmı gerçekten de ilgisiz. Daha doğrusu bu işin eğitimini almamış veya umursamaz. Masanın başında sipariş vermeye çalışırken kimsenin görmemesini anlayamıyorum. Ama bunun tersi çalışanları da var. İşlerini yapmaya çalışıyorlar. Onların da hakkını yiyemem.
Sonuç olarak Urfa’da nerede ne yenir sorusuna cevap olarak Çulcuoğlu iyi bir seçenek olabilir. Mekanın ulaşılabilirliği, ferah ve sohbete elverişli olması, arkadaş, aile ve iş toplantıları için uygun olabilir. Lezzetler de çok mu çok iyi değil, unutulmaz değil ama kararında iyi sayılabilir.

#gezinafiyetle

Gezgin Avukat

Eren Evren