Urfa’da nerede ne yenir isimli bir başlıklı yazı yazmaya kalksam sanırım listenin ilk başına Meşhur Ciğerci Aziz’i yazmam gerekecek. Urfa dışında kimse sorsam onun adını veriyorlar, Çünkü Urfa’da kahvaltıda bile ciğer yeniyor. Sadece kahvaltıda mı peki ? Yok Urfa’da her daim ciğer yeniyor aslında.

Ciğerci Aziz’in bulunduğu çarşının ara sokaklarına girdiğinizde, hava çok da sıcak değilse muhteşem kebap kokularını içinize çeke çeke yürüyorsunuz. Karnım tok bile olsa o kokuların peşinden gitmeye devam eder, neden hemen doyuverdiğime söverim.

Neyse Ciğerci Aziz’de kahvaltı yapmayı daha Urfa’ya gelmeden çok önce kafama koymuştum. Otelimi bile ona yakın seçtim (Tabii bu sayede Balıklıgöl’e de yakın olmuştum 🙂 Bu sayede sabahın kör vaktinde dingin Balıklıgöl’ü gezme ve balıkların çıkardığı zarif hışırtıyı yakında dinleyebilme şansına sahip oldum.

Sabahın 7’sinde kalktım sıcak yatağımdan ve ciğerin peşinden koşmaya başladım. Eski Urfa’nın sokaklarında, daha açılmamış dükkanların önünden geçerek kokuyu takip ettim adeta.

urfa-meshur-cigerci-aziz-1

Mekana geldiğimde ilk şok, sabahın kör saatinde mekan tıklım tıklım.

Hemen bir köşeye ilişiverdim, yere yakın hasır tabureler, yere yakın masalar ve hepsi bu. Mekan bundan ibaret, Aziz Usta mekanda masaların arasına bir yere kurmuş ocağını önündeki ciğerleri yellendirdikçe ortaya muhteşem kokular yayılıyor. Masa arkadaşlarım Urfa’nın konukseverliği ile bana lezzet bombasını hazırlama usulünü anlatıyorlar.

urfa-meshur-cigerci-aziz-7

Masada duran kurusoğanları elimle soyup önümdeki tahtada kesecekmişim. Oradan biberlerden biraz alıp keseceğim, üzerlerine biraz tuz, biraz isot ve kimyon atıp ciğere hazır olacakmışım. “tuz ile biber için bir kaşık verir misiniz” diye sorduğumda “ne kaşığı abicim?”, deyip elini kaseye daldırıp üzerine tuz ve biber serpenler ile bu mekan daha güzel

urfa-meshur-cigerci-aziz-2

Ciğer sıcak ve kalın bir lavaşın üzerinde geldi. Maalesef ameliyat sebebi ile artık lavaş yiyemiyordum. Bu sebeple ciğeri çatalla yemek zorunda kaldım ama bu sayede ciğerin lezzetini daha kolay özümseme fırsatım oldu. Ciğer süper lezzetli değildi ama bir hafta önce Adana’da devamlı gittiğim ciğercide yediğimden çok daha güzeldi ve dahası tam kararında pişmişti. Ocakbaşında Aziz Usta, ustalığını göstermiş ciğeri tam kıvamında servis etmişti.

urfa-meshur-cigerci-aziz-5

Benim fotoğraf çektiğimi gören masa arkadaşlarım Aziz Usta’ya “Usta senin fotoğrafını çeksin, meşhur olursun” dediklerinde Aziz Usta, kafasını hafif kaldırıp “ben meşhurum zaten, o gelsin benim yanımda fotoğraf çekilsin :)” diyerek iddiasını ortaya koymuştu.

urfa-meshur-cigerci-aziz-8

Evet Urfa’da nerede ne yenir diye soranlara “sabah gelin ciğer ile kahvaltı yapın” diyerek cevap vereceğim bundan sonra. Aziz Usta da ciğer kebabın bence bence başlangıç noktası. Aziz’den daha iyi yapan bir yer var mıdır ? Elbette ararsanız bulursunuz ama önce Aziz’de ciğer yiyip sonra diğerleri ile karşılaştırın derim. Çünkü Aziz Usta “Yeni Başlayanlar için Urfa” konulu bir çalışmada olmazsa olmaz deneyimlerden birisi.

urfa-meshur-cigerci-aziz-9

#gezinafiyetle

Gezgin Avukat

Eren Evren